Evropska komisija revidira zakon o počitniških paketih

četrtek, 04. marec 2021

Evropska komisija bo do leta 2022 ocenila evropsko direktivo o počitniških paketih, glede na izzive, ki jih je ustvarila pandemija Covid-19, da bi potnikom iz EU zagotovila varno zaščito.

Komisija bo do leta 2022 izvedla poglobljen pregled stanja in nadalje ocenila, ali sedanji regulativni okvir za počitniške pakete še zagotavlja celovito varstvo potrošnikov.

Komisija bo istočasno tudi ugotavljala, kako so trenutno veljavno direktivo o počitniških paketih, ki je začela veljati julija 2018, države članice implementirale v nacionalno zakonodajo.

Organizatorje potovanj je poleg izgube prihodkov v času pandemije še posebej prizadelo dejstvo, da zahtevki za povračilo potnikov zaradi odpovedi potovanj, znatno presegajo raven novih rezervacij.

Po podatkih evropskih centrov za varstvo potrošnikov, do decembra 2020 na tisoče potrošnikov še ni prejelo denarnih povračil za odpovedane počitnice. Evropska komisija v svojem poročilu ugotavlja, da je leta 2020, skupno število posvetovanj in pritožb pri evropskih centrih za varstvo potrošnikov, samo v zvezi s tem evropskim zakonom o počitniških paketih, naraslo za 368 %. Zabeležili so 11.226 posvetovanj in 914 pritožb.
Poleg tega se je delež celotnega obsega zadev, ki so jih obravnavali ti centri v zvezi z direktivo, znatno povečal. V letu 2019 so te zadeve predstavljale 2 % celotnega obsega, v letu 2020 pa že 7 %.

Takšno povečanje števila posvetovanj in pritožb je vzbudilo zaskrbljenost glede spoštovanja pravic potnikov v skladu z Direktivo, prav tako pa tudi naraščajoče število zavrnitev vračil, uvedba bonov, pomanjkljivosti pri zagotavljanju informacij, zaščita pravic in zamude pri izdaji bonov.

To se dogaja ravno v času, ko evropski potrošniki vse bolj povprašujejo po počitniških paketih in drugih organiziranih počitnicah, kot so agencijski potovalni paketi. Glede na raziskavo potrošnikov, ki jo navaja Evropska komisija, se je leta 2020, 81 % anketirancev odločilo za ponudnike počitniških paketov in drugih organiziranih verzij. Na Portugalskem se jih je med anketiranci kar 90 % odločilo za takšne počitniške pakete.

Evropski komisar za pravosodje, Didier Reynders, je v sporočilu za javnost dejal, da je pandemija povzročila velike motnje v potovanjih po vsem svetu, kar dokazuje, kako pomembno je, da obstajajo pravila, ki varujejo potnike v vseh okoliščinah. Že novembra lani pa je v intervjuju za portugalsko agencijo Lusa dejal, da bo Evropska komisija razmislila o reviziji tega zakona, glede na težave, ki jih imajo potniki z vračili denarja zaradi odpovedi potovanj, ki jih je povzročila pandemija Covid-19.


Viri: Factiva, CE NoticiasFinancieras

Več informacij o globalnih trendih na področju turizma