Spoznaj državo

v

Vas zanimajo aktualne informacije o poslovnem okolju katere izmed 51-ih izbranih držav?

Izobraževanje

Svetujemo vam

Predstavništva slovenskega gospodarstva JAPTI v tujini

Gospodarske delegacije



Poslovni klubi

Anketa

Najdonosnejši trg našega podjetja leta 2015 bo: 





  • Domov
  • Tiskaj
  • Dodaj med priljubljene
  • Pošlji prijatelju

Avstrija - tradicionalen slovenski trg s še veliko priložnostmi

26.08.2010

Ljubljana, 26. avgusta (STA) - Slovenska podjetja, ki v zadnjem času iščejo svoje priložnosti na hitro rastočih in bolj oddaljenih trgih, ne smejo pozabiti tiste, ki se jim ponujajo pred nosom. Eden takšnih trgov je slovenska severna soseda Avstrija. Ta skriva še veliko neodkritih možnosti.

Avstrija sodi med tradicionalne slovenske trge in je četrta najpomembnejša slovenska zunanjetrgovinska partnerica. Država z več kot osmimi milijoni prebivalcev se šteje za eno bogatejših in razvitejših evropskih držav in je zanimiva tako za tuje vlagatelje kot izvoznike.

Avstrija velja za zahteven trg. Postopki za ustanovitev podjetja sicer niso zapleteni, predpisi pa so enaki tako za domače kot tuje poslovneže. Ena od ovir za vstop je omejitev na trgu dela za delavce iz novih držav članic EU, ki velja tudi Slovenijo. Vendar pa se bo obdobje za te omejitve izteklo z majem prihodnje leto.

Sedaj omejitve na trgu dela veljajo za delavce v zaščitenih storitvah, med katere sodijo rastlinska pridelava in urejanje parkov, obdelava naravnega kamna, proizvodnja kovinskih konstrukcij, poizvedbene aktivnosti in varovanje, čiščenje objektov in opreme, nega na domu ter gradbeništvo s sorodnimi panogami.

Avstrijska podjetja so zelo navzoča v državah srednje in vzhodne Evrope, vlogo pa želijo krepiti tudi na Balkanu. Že sedaj je Avstrija najpomembnejša vlagateljica na Češkem, Slovaškem, Madžarskem, v Romuniji, Bolgariji, pa tudi na Hrvaškem in v Sloveniji.

Priložnosti za krepitev sodelovanja s slovenskimi podjetji se tako kažejo v skupnem nastopu na tretjih trgih, pa tudi pri večjih in manjših čezmejnih projektih. Država pa med drugim vzpodbuja naložbe, ki imajo zaposlitveni učinek.

Največje možnosti za krepitev navzočnosti slovenskih podjetij na avstrijskem trgu pa poznavalci vidijo v lesnopredelovalni in kemični industriji, farmaciji, biotehnologiji, turizmu, kmetijstvu, energetiki, okoljskih, predvsem zelenih tehnologijah, v logistiki, prometu ter v elektroniki in mehanotroniki.

Blagovna menjava med Slovenijo in Avstrijo se je v zadnjih letih močno okrepila in leta 2008 dosegla 4,39 milijarde evrov. V kriznem letu 2009 je upadla na 3,52 milijarde evrov. Izvoz je bil v tem letu vreden 1,28 milijarde evrov, uvoz pa 2,24 milijarde evrov.

V slovenskem izvozu so lani po podatkih državnega statističnega urada prevladovali osebni avtomobili, olja in nafte, deli za gradbene stroje, računalniška oprema ter tiskovine in fotografije. Med uvoznimi proizvodi iz Avstrije pa je bilo največ lesa, osebnih avtomobilov, zdravil za prodajo na drobno ter naftnih plinov.

Tudi Avstrije svetovna gospodarska kriza ni obšla. Njeni tradicionalni največji izvozni trgi so Nemčija, Italija, Švica, ZDA in Francija. Avstrijsko gospodarstvo naj bi se v prihodnjih štirih letih v povprečju okrepilo za 1,8 odstotka na leto, kar bo za 0,75 odstotne točke manj kot v desetletju pred krizo.
 

Več informacij:
http://portal.wko.at/wk/startseite.wk
http://www.advantageaustria.org/
http://www.messen-austria.at/
http://www.sgz.at/
http://www.ams.at/

piše: Barbara Dovč


piše bdo/uk

Nazaj

  • E-info

    Želite prejemati najnovejše poslovne priložnosti, obvestila o mednarodnem trgovanju, novice o tujih trgih, sejmih, NATO razpisih...?

Poslovne priložnosti

V zbirki je trenutno 121 aktualnih poslovnih priložnosti na tujih trgih.
  • v
  • v
  • v
Zadnja sprememba:
08.02.2012 08:00:05

Sejmi

V zbirki je trenutno 832 aktualnih sejmov na tujih trgih.
  • v
  • v
  • v
  • v
Zadnja sprememba:
02.02.2012 08:00:23