Belorusija 
Predstavljamo poslovno okolje Belorusije

Belorusija ima sredi gospodarske tranzicije še vedno strukturne značilnosti nekdanjega sovjetskega bloka. Država je močno odvisna od Rusije, svoje največje trgovinske partnerice.
Kot del rusko-ukrajinske trgovinske invazije, je Belorusija leta 2022 ruski vojski dovolila uporabo njenega ozemlja za začetek napada na Ukrajino, kar ima znatne posledice na belorusko gospodarstvo.
Vezi med Belorusijo in Rusijo so se po invaziji na Ukrajino okrepile, pri čemer je Belorusija edina podpornica Rusije v vojnih prizadevanjih, kar je opustitev prejšnje uradne politike nevtralnosti države. EIU napoveduje, da bo Belorusija vsaj do leta 2028 ostala izolirana od Evrope, saj se vojna vleče, domača podpora predsedniku Aleksandru Lukašenku pa je v veliki meri odvisna od njegovih vezi z Rusijo in podpore ruskega varnostnega aparata. Zahodne sankcije bodo še naprej ovirale belorusko gospodarsko aktivnost, ki se bo v naslednjih 4 letih vztrajno upočasnjevala, predvsem zaradi trgovine z Rusijo in neuvrščenimi državami.
Storitveni sektor ustvari 55 % beloruskega BDP. Sladita industrija s 37 % in kmetijstvo z 8 %.
Najpomembnejši segmenti beloruskega storitvenega sektorja so promet in logistika, turizem, trgovina in IT storitve.
Belorusija ima razvito predelovalno industrijo. Za izvoz so pomembni predvsem naftni derivati, dušikova in kalijeva gnojila, avtomobili in avtomobilski deli, kovinski izdelki in pohištvo.
Belorusija ima omejene mineralne vire in je za svoje energetske potrebe odvisna od Rusije. Vlada se zato osredotoča na energetsko politiko, da bi zmanjšala svojo odvisnost od enega samega dobavitelja.
Belorusija je bila izvzeta in novih ameriških trgovinskih ukrepov, sprejetih aprila 2025. Bela hiša je nakazala, da so obstoječi režimi sankcij proti Rusiji in Belorusiji že dovolj strogi in zato ni potrebe po dodatnih tarifnih ukrepih.
Belorusiji kmetijski sektor zaposluje več kot desetino delovne sile. Glavni kmetijski proizvodi živalskega izvora so perutnina, svinjina in govedina, glavni kmetijski pridelki pa so ječmen, pšenica, oves, rž, oljna repica, sladkorna pesa in krompir.
Poslovne priložnosti v Belorusiji
Glavne prednosti beloruskega trga so:
- ugodna geografska lega
- številni ukrepi, ugodni za neposredne tuje naložbe
- konkurenčen davčni sistem in naložbeni pogoji
- kvalificirana in poceni delovna sila
- dobro razvita prometna infrastruktura
Beloruska vlada si že vrsto let prizadeva povečati privlačnost države na svetovni ravni. Izvedla je številne ukrepe za zagotovitev zaščite vlagateljev, v državi ustvarila 6 brezcarinskih con, ter ustanovila svetovalne pisarne za naložbe in Nacionalno agencijo za naložbe in privatizacijo.
Dolgoročna strategija Belorusije za neposredne tuje naložbe do leta 2035, ki jo je začrtala Nacionalna agencija za naložbe in privatizacijo, se osredotoča na naslednje sektorje:
- visokotehnološke in znanstveno intenzivne proizvodne industrije
- logistiko
- prometno infrastrukturo
- finančni sektor
- sektor stanovanj in komunalnih storitev.
Tržni izzivi in mednarodno poslovanje v Belorusiji
Glavne pomanjkljivosti beloruskega trga so:
- močna odvisnost od ruskega gospodarstva (zlasti v zvezi z uvozom energije)
- zapleteno poslovno okolje zaradi gospodarske politike, ki temelji na sovjetski filozofiji in močnem intervencionizmu države
- počasne in zapletene reforme
- visoko tveganje za korupcijo
- zapleteni administrativni postopki
- izoliranost od drugih mednarodnih trgov, zaradi sankcij ZDA in EU
- visoka inflacija
- velik zunanji dolg
Zaradi vojne v Ukrajini in posledičnih sankcij velja velika previdnost pri vstopu na trg.
Uvoz in izvoz Slovenije v Belorusijo
Blagovna menjava med Slovenijo in Belorusijo je v letu 2024 dosegla 109 mio EUR, s čemer se je Belorusija uvrstila na 54. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
Več o uvozu in izvozu Slovenije v Belorusijo preberite tukaj
Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?
Bodite obveščeni o najnovejših objavah. Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.