Severna Makedonija je prva država, ki je prejela predfinanciranje v okviru načrta rasti EU
Po uspešni pripravi reformne agende države je Severna Makedonija prva država, ki je prejela predfinanciranje, predvideno v Načrtu rasti EU za Zahodni Balkan. Predfinanciranje v višini 52,2 milijona evrov je v teku in je namenjeno podpori izvajanja Reformne agende in zavez, ki jih je z njo prevzela Severna Makedonija.

S tem predfinanciranjem bo Severna Makedonija prejela 24,5 milijona evrov za državni proračun kot podporo za izvajanje reform, predvidenih v Agendi reform, medtem ko bo 28 milijonov evrov vloženih neposredno v WBIF (Naložbeni okvir za Zahodni Balkan) in bo uporabljenih za infrastrukturne projekte v Severni Makedoniji.
Potrebne strukturne spremembe v Severni Makedoniji bodo v obdobju 2024–2027 podprte s skupno 750,4 milijona evrov iz Sklada za reforme in rast Zahodnega Balkana, s poudarkom na prednostnih nalogah v javni upravi, pravni državi in boju proti korupciji, dekarbonizaciji in digitalizaciji, povezljivosti in razvoju človeškega kapitala.
Kontekst
Proces integracije v EU zahteva vrsto reform, ki bodo vodile k pospešenemu socialno-ekonomskemu zbliževanju z Evropsko unijo in njenim enotnim trgom. Cilj načrta rasti Evropske unije za Zahodni Balkan je pospešeno vključevanje regije v EU, vključno s postopnim dostopom do enotnega trga EU.Načrt je podprt z novim finančnim instrumentom, ki temelji na doseženih rezultatih, Skladom za reforme in rast za Zahodni Balkan. Sestavljen je iz skupno do 6 milijard evrov za obdobje 2024–2027, od tega 2 milijardi evrov nepovratnih sredstev in 4 milijarde evrov ugodnih posojil. Vsaj polovica celotnega programa bo podpirala naložbe v infrastrukturo in povezljivost, vključno s prometom, energijo ter zelenimi in digitalnimi prehodi. Preostali del posojil bo sproščen kot neposredna podpora državnim proračunom in namenjen izvajanju reform.
Za uporabo sklada je morala vsaka država pripraviti agendo reform, ki jo je po pozitivni oceni Sveta EU pregledala, ocenila in odobrila Evropska komisija. Sprostitev sredstev, namenjenih posamezni državi, bo pogojena z uspešnim izvajanjem reformnih programov. Reformna agenda je orodje, katerega cilj je zagotoviti izvedbo potrebnih reform, ki bodo omogočile družbeno preobrazbo s pospešenim usklajevanjem prednostnih področij z vrednotami, politikami in praksami EU.
Vir: www.ekonomijaibiznis.mk
Pripravilo:
Društvo slovenskih in makedonskih podjetnikov
e-naslov: contact@dsms.mk