Evropska komisija je sprejela delovni program za leto 2024

sreda, 25. oktober 2023
 

Poenostavitev pravil za državljane in podjetja v Evropski uniji

 


Evropska komisija je sprejela delovni program za leto 2024, v katerem navaja dodatne predloge za poenostavitev s ciljem racionalizirati zahteve glede poročanja, katerih uporabnost je omejena, na primer z združitvijo prekrivajočih se obveznosti, zmanjšanjem števila zadevnih podjetij in povečanjem digitalizacije.

Primeri predlogov za poenostavitev vključujejo preložitev roka za sprejetje sektorskih evropskih standardov poročanja o trajnostnosti (direktiva o poročanju podjetij o trajnostnosti), ter spremembe področja uporabe računovodske direktive in uredbe o referenčnih vrednostih.
 
Delovni program sprejet 17. oktobra 2023, se osredotoča na poenostavitev pravil za državljane in podjetja v Evropski uniji. S tem se nadaljuje zaveza predsednice von der Leyen, da bo v skladu z našo strategijo za spodbujanje dolgoročne konkurenčnosti EU in zagotavljanje olajšav za mala in srednje velika podjetja zmanjšala zahteve za poročanje kar za 25 %.
 
Za dosego tega cilja je Komisija od marca 2023 sprejela 15 predlogov, ki poenostavljajo in racionalizirajo zahteve za poročanje. Na primer: 
 
  • reformirati carinski zakonik Unije s predlogom za vzpostavitev enotnega vmesnika EU in olajšati ponovno uporabo podatkov. To bo trgovcem prineslo približno 2 milijardi EUR prihrankov pri stroških.
  • pregled uredbe o evropski statistiki, katerega cilj je zmanjšati število raziskovanj ter povečati uporabo avtomatiziranih in poenostavljenih postopkov, kar bo prineslo prihranke stroškov - tudi za mala in srednje velika podjetja - v ocenjenem znesku 450 milijonov EUR.
 
V delovnem programu za leto 2024 je Komisija predložila 26 dodatnih predlogov za racionalizacijo, da bi zmanjšala upravno breme, ne da bi znižala socialne, varnostne, potrošniške, okoljske ali gospodarske standarde.
 
Komisija bo:
 
  • odložila rok za sprejetje evropskih standardov trajnostnega poročanja za posamezne sektorje, da bodo imele zainteresirane strani dovolj časa za prilagoditev novim zahtevam.
  • prilagodila pragove iz direktive o računovodstvu, tako da bo več kot milijon podjetij imelo koristi od manjših zahtev glede poročanja.
  • pregledala uredbo o referenčnih vrednostih, vključno z izvzetjem skrbnikov manjših referenčnih vrednosti, ki predstavljajo 90 % takih skrbnikov, pri čemer bo še vedno zagotavljala visoko stopnjo varstva potrošnikov in vlagateljev.
  • spodbujala pravočasen dogovor in razširjeno izvajanje skupne oblike elektronske oblike za izjave o napotenih delavcih in si prizadeva, da bi podjetjem omogočila digitalno predložitev izjav o napotitvi v njihovem jeziku, in sicer za vse države članice, ki se odločijo za uporabo tega orodja.
 
Delovni program odraža dosežke zadnjih štirih let, opisuje nove predloge Komisije za prihodnje mesece in predstavlja pomembne pobude za zmanjšanje birokracije. Nekatere od teh pobud za poenostavitev so že bile predložene (15 predlogov in pobud od marca 2023).  Z delovnim programom za leto 2024 Komisija predlaga 26 dodatnih predlogov za zmanjšanje upravnega bremena, ne da bi pri tem znižala socialne, varnostne, potrošniške, okoljske ali gospodarske standarde.
 
Ker je več kot 90 % zavez iz političnih smernic za leto 2019 izpolnjenih in je do evropskih volitev leta 2024 le še nekaj mesecev, so nove pobude iz delovnega programa omejene na tiste, ki so še vedno potrebne za izpolnitev zavez Komisije ali za reševanje novih izzivov. Novo predlagane pobude temeljijo na govoru o stanju v Uniji leta 2023 in pismu o nameri predsednice von der Leyen.
 
 
 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini