Evropska unija je zaključila politične postopke za ratifikacijo sporazuma z Novo Zelandijo

torek, 05. december 2023

 
EU je 27. novembra zaključila politične postopke za ratifikacijo ambicioznega prostotrgovinskega sporazuma z Novo Zelandijo. Sklep Sveta Evropske unije je bil tako sprejet manj kot teden dni po odobritvi Evropskega parlamenta.
 
Pričakuje se, da se bodo z dogovorom dajatve za podjetja EU zmanjšale za približno 140 milijonov evrov letno. Posledično naj bi se dvostranska trgovina v naslednjih desetih letih povečala za do 30 %, izvoz EU pa za do 4,5 milijarde evrov letno. Naložbe EU v Novo Zelandijo naj bi se povečale za do 80 %. Prelomni sporazum vključuje tudi zaveze glede trajnostnosti, kakršnih še ni bilo, tudi o spoštovanju Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah in temeljnih pravic delavcev.
 
Trgovinski sporazumi so del pristopa EU, ki zajema odprto trgovino oziroma sklepanje partnerstev in je eden od treh ciljev evropske strategije za gospodarsko varnost, ki je bila predstavljena junija. S sporazumom se krepi tudi udejstvovanje EU v strateško in gospodarsko pomembni indijsko-pacifiški regiji.
 
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je povedala: „Nova Zelandija je naša ključna partnerica v indijsko-pacifiški regiji, ta ambiciozni prostotrgovinski sporazum pa nas bo še zbližal. Dogovor bo podjetjem EU prinesel velike priložnosti, saj se pričakuje, da se bo izvoz povečal za do 4,5 milijarde evrov letno. Sporazum pa bo koristil tudi našim potrošnikom in okolju po zaslugi socialnih in podnebnih zavez, kakršnih še ni bilo. To je pristop, s katerim EU dosega pozitivne rezultate na svetovni ravni – s sodelovanjem s svojimi partnerji.“
 
Prostotrgovinski sporazum med EU in Novo Zelandijo bo podjetjem zagotovil nove priložnosti, in sicer:
 
  • z odpravo vseh tarif na izvoz iz EU v Novo Zelandijo,
  • z odprtjem novozelandskega trga storitev v ključnih sektorjih, kot so finančne storitve, telekomunikacije, pomorski prevoz in dostavne storitve,
  • z zagotavljanjem nediskriminatorne obravnave vlagateljev iz EU v Novi Zelandiji in obratno,
  • z izboljšanjem dostopa podjetij iz EU do vladnih javnih naročil za blago, storitve in gradnje ter koncesij za gradnje v Novi Zelandiji,
  • z olajševanjem pretoka podatkov, predvidljivimi in preglednimi pravili za digitalno trgovino in varnim spletnim okoljem za potrošnike,
  • s preprečevanjem neupravičenih zahtev glede lokalizacije podatkov in ohranjanjem visokih standardov varstva osebnih podatkov,
  • s pomočjo malim podjetjem, da bi na podlagi namenskega poglavja o malih in srednjih podjetjih izvozila več,
  • z znatnim zmanjšanjem zahtev glede skladnosti in poenostavitvijo postopkov, da se omogoči hitrejši pretok blaga,
  • s pomembnimi zavezami Nove Zelandije za varstvo in izvrševanje pravic intelektualne lastnine v skladu s standardi EU.
 
Kmetje iz EU bodo imeli po začetku uporabe sporazuma veliko boljše možnosti za prodajo svojih proizvodov na Novi Zelandiji. S prvim dnem uporabe bodo odpravljene tarife za ključne izvozne proizvode EU, kot so svinjina, vino in peneče vino, čokolada, sladkorni izdelki in piškoti.
 
Vendar bodo kmetje iz EU deležni tudi koristi, ki bodo presegale znižanje tarif. Prostotrgovinski sporazum bo zaščitil celoten seznam vin in žganih pijač iz EU (skoraj 2 000 poimenovanj), kot so Prosecco, Polish Vodka, Rioja, Champagne in Tokaji. Poleg tega bo v Novi Zelandiji zaščitenih 163 najbolj znanih tradicionalnih proizvodov iz EU (geografskih označb), kot so siri Asiago, Feta, Comté ali Queso Manchego, Istrski pršut, Lübecker Marzipan in olive Elia Kalamatas.
 
Sporazum upošteva interese občutljivih kmetijskih sektorjev EU, vključno z nekaterimi mlečnimi proizvodi, govejim in ovčjim mesom, etanolom in sladko koruzo. Za te sektorje ne bo liberalizacije trgovine, temveč bo sporazum dovoljeval uvoz iz Nove Zelandije po ničelnih ali nižjih tarifah le v omejenih količinah (v okviru tako imenovanih tarifnih kvot).
 
Prostotrgovinski sporazum med EU in Novo Zelandijo je prvi sporazum, ki vključuje nov pristop EU k trgovini in trajnostnemu razvoju, napovedan v sporočilu Moč trgovinskih partnerstev: skupaj za zeleno in pravično gospodarsko rast.
 
Obe strani sta se strinjali z ambicioznimi zavezami glede trgovine in trajnostnega razvoja, ki zajemajo najrazličnejša vprašanja in se bodo uresničevale na podlagi sodelovanja in okrepljenega izvrševanja. To je prvi prostotrgovinski sporazum EU, ki vsebuje posebno poglavje o trajnostnih prehranskih sistemih, poseben člen o trgovini in enakosti spolov ter posebno določbo o trgovini in reformi subvencij za fosilna goriva. Ko bo sporazum začel veljati, bo liberaliziral tudi okoljske dobrine in storitve.
 
Preden bo sporazum lahko začel veljati, bo morala Nova Zelandija zaključiti postopek ratifikacije. To naj bi se zgodilo v prvem ali drugem četrtletju 2024.
 
Več: 
 


Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:


Trgovinski sporazumi EU

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini