Nova pravila EU za obdavčitev multinacionalnih podjetij

ponedeljek, 15. januar 2024
 

Minimalna stopnja obdavčitve v višini 15 odstotkov za multinacionalna podjetja


S 1. januarjem  so začela veljati nova pravila EU, ki uvajajo minimalno stopnjo dejanske obdavčitve v višini 15 odstotkov za multinacionalna podjetja, dejavna v državah članicah EU.

Pravila se bodo uporabljala za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v EU s skupnimi finančnimi prihodki, ki presegajo 750 milijonov evrov letno.

Uporabljala se bodo za vse velike domače in mednarodne skupine z obvladujočo ali odvisno družbo s sedežem v državi članici EU. Direktiva poleg tega zagotavlja dejansko obdavčitev tudi v primerih, ko je matična družba registrirana zunaj EU v davčni jurisdikciji z nizko davčno stopnjo, ki ne uporablja enakovrednih pravil.

Minimalna obdavčitev dohodkov pravnih oseb je eden od dveh delovnih tokov, o katerih so se dogovorile članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD)/G20 Inclusive Framework, delovne skupine 141 držav in jurisdikcij, ki so se osredotočile na dvostebrni pristop za reševanje davčnih izzivov digitalnega gospodarstva.

Prizadevali so si za globalno rešitev na podlagi soglasja za reformo mednarodnega okvira za obdavčitev dohodkov pravnih oseb, ki se je oktobra 2021 končala z globalnim sporazumom med 137 jurisdikcijami. Razprave so bile osredotočene na dve širši temi:
  • prvi steber, delna prerazporeditev pravic do obdavčitve, in
  • drugi steber, minimalna raven obdavčitve dobička multinacionalnih podjetij.

EU v skladu z obljubo zdaj izvaja 2. steber globalnega sporazuma, s čimer je globalno minimalno učinkovito obdavčenje dohodkov pravnih oseb postalo realnost za velike skupine podjetij s sedežem v EU.

Pravila predvidevajo izključitev minimalnih zneskov dohodka za zmanjšanje bremena usklajevanja. To pomeni, da če prihodki in dobički v jurisdikciji ne presegajo določenega minimalnega zneska, se dodatni davek na dobičke skupine, ustvarjene v tej jurisdikciji, ne obračuna, tudi če je dejanska davčna stopnja nižja od 15 %. To je znano kot izjema de minimis.

Poleg tega bodo podjetja lahko iz dodatnega davka izključila znesek dohodka, ki znaša vsaj 5 % vrednosti opredmetenih sredstev in 5 % plač. To se imenuje "izvzetje iz vsebine".

Politični razlog za izvzetje iz vsebine je izključitev fiksnega zneska dohodka, ki se nanaša na materialne dejavnosti, kot so stavbe in ljudje. To je običajen vidik politike davka od dohodkov pravnih oseb po vsem svetu, ki želi spodbuditi naložbe v gospodarsko vsebino multinacionalnih podjetij v določeni jurisdikciji. Ta izključitev prav tako osredotoča pravila na presežne dohodke, kot so tisti, povezani z neopredmetenimi sredstvi, ki so bolj dovzetni za davčno načrtovanje.

Sporazum iz področja uporabe izključuje dohodke iz mednarodnega pomorskega prometa, saj za to panogo veljajo posebna davčna pravila. Zaradi posebnih značilnosti, kot so kapitalska intenzivnost, stopnja donosnosti in dolg gospodarski življenjski cikel mednarodnega ladijskega prometa, so številne jurisdikcije uvedle alternativne davčne režime za ta sektor. Razširjena razpoložljivost teh alternativnih davčnih režimov pomeni, da mednarodni ladijski promet pogosto deluje zunaj področja uporabe davka od dohodkov pravnih oseb.

Te izključitve ne bodo izkrivljale izračunov efektivne davčne stopnje.

V prvih desetih letih velja prehodno pravilo, po katerem se izločitev snovi začne pri 8 % knjigovodske vrednosti opredmetenih sredstev in 10 % stroškov plač. Za opredmetena osnovna sredstva se stopnja v prvih petih letih letno zmanjša za 0,2 %, v preostalem obdobju pa za 0,4 %. Pri plačah se stopnja prvih pet let letno znižuje za 0,2 %, v preostalem obdobju pa za 0,8 %.

Več: Spletna stran z informacijami o minimalni obdavčitvi podjetij

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini