Novi minimalni higienski standardi za materiale in proizvode, ki prihajajo v stik s pitno vodo

ponedeljek, 29. januar 2024
 

Novi standardi se bodo uporabljali od 31. decembra 2026


Evropska komisija je sprejela nove minimalne higienske standarde za materiale in proizvode, ki prihajajo v stik s pitno vodo. Novi standardi se bodo od 31. decembra 2026 uporabljali za materiale in izdelke, namenjene za uporabo v novih obratih za odvzem, obdelavo, shranjevanje ali distribucijo vode ter za popravila, kot so na primer dovodne cevi, ventili, črpalke, vodomeri, pribor in pipe.

S tem bo voda postala varnejša za pitje, zmanjšalo pa se bo tudi upravno breme za podjetja, ki proizvajajo ustrezne materiale in izdelke, ter za nacionalne organe.

Do zdaj je bilo usklajevanje po vsej EU slabo in proizvajalci so morali v vsaki državi članici, kjer so želeli prodajati svoje izdelke, zaprositi za različna dovoljenja. Nova pravila bodo prav tako poenostavila postopek odobritve, ki ga je prej opravljal vsak nacionalni organ.

Materiali in izdelki, ki bodo skladni z novimi standardi EU, bodo prejeli izjavo EU o skladnosti in posebno oznako EU. Izdelek se bo tako lahko prodajal po vsej EU brez kakršnih koli omejitev, povezanih z morebitnimi pomisleki glede javnega zdravja ali okolja.

Direktiva o pitni vodi je bila revidirana leta 2020, nova pravila pa so v EU začela veljati januarja 2021. Revidirana direktiva vsem Evropejcem zagotavlja varnejši dostop do vode in zagotavlja najvišje standarde pitne vode na svetu v skladu z ambicijo ničelnega onesnaževanja, ki je bila napovedana v evropskem zelenem dogovoru. Nova pravila so tudi odziv na prvo uspešno evropsko državljansko pobudo "Right2Water", ki je zbrala 1,6 milijona podpisov v podporo izboljšanju dostopa do varne pitne vode za vse Evropejce.

Cilj direktive je z določitvijo strogih standardov kakovosti zaščititi zdravje državljanov EU. Države članice so morale to direktivo prenesti v nacionalno zakonodajo do 12. januarja 2023. Vendar do danes šest držav članic tega še ni storilo. Komisija tesno sodeluje s temi državami članicami, da bi zagotovila pravilen prenos pravil v nacionalne zakonodaje.

Potem ko je Komisija sprejela tri delegirane akte, imata Evropski parlament in Svet zdaj dva meseca časa, da oblikujeta morebitne ugovore. Če jih ne bosta, bo delegirani akt začel veljati. V teh dveh mesecih naj bi bilo v Uradnem listu objavljenih vseh šest aktov.

Delo na nadaljnjih metodologijah in smernicah, ki jih zahteva direktiva o pitni vodi, vključno s tem, kako meriti mikroplastiko ter per- in polifluoroalkilne snovi (PFAS) v pitni vodi, še poteka.

Več: Sklepi

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini