Objavljeno je poročilo o potrebah po kadrih za izvedbo energetskega prehoda

ponedeljek, 22. januar 2024


Za uspeh energetskega prehoda v EU je pomembno obvladovati neskladje med ponudbo in povpraševanjem po znanju in spretnostih ter vlagati v izpopolnjevanje in preusposabljanje ljudi, je ključno sporočilo v poročilu o potrebah po kadrih za izvedbo energetskega prehoda, ki so ga pripravili raziskovalci Skupnega raziskovalnega središča pri Evropski komisiji (JRC). 

Načrt REPowerEU in politike neto ničelne porabe bodo do leta 2030 ustvarili do 1 milijon dodatnih delovnih mest. Za uvajanje tehnologije čiste energije je potrebna kvalificirana delovna sila; po ocenah je za toplotne črpalke potrebnih 500.000 kvalificiranih delavcev, za baterijski sektor pa 800.000. Ključnega pomena so programi usposabljanja za posamezna delovna mesta in certificiranje po vsej EU. Digitalni prehod ruši delovna mesta in ustvarja potrebo po novih profilih, pri čemer se avtomatizacija in inovativne tehnologije že uporabljajo. Za preprečevanje zastaranja znanj in spretnosti je potrebno stalno učenje na delovnem mestu. Tehnološki napredek in inovacije so ključnega pomena za sistem z ničelno neto energijo, pri čemer je poudarek na privabljanju visokokvalificirane delovne sile na področjih STEM. Izboljšanje ravnovesja med spoloma v energetskem sektorju in pri izumiteljskih dejavnostih je pomembno za širjenje nabora nadarjenih.

Po podatkih evropske raziskave o znanju in spretnostih ter delovnih mestih so v sektorjih oskrbe z energijo in proizvodnje velike potrebe po izpopolnjevanju, vendar je udeležba v izobraževanju in usposabljanju nizka. Vrzeli so tudi v socialnih in matematičnih spretnostih, medtem ko je vrzel v digitalnih spretnostih manjša, vendar neenakomerno porazdeljena. Evropski zeleni dogovor je priložnost za ustvarjanje novih delovnih mest v sektorju čiste energije in obnovitev družbenega zaupanja v trg dela.

Medtem ko se evropski zeleni dogovor razvija in preoblikuje industrijo, je treba skrbno spremljati motnje, ki jih povzroča na trgu dela, v smislu sprememb v povpraševanju in ponudbi. Sektor čiste energije, ki je v primerjavi s sektorjem fosilnih goriv bolj "tehnološko zahteven", ima potencial, da vrne nekaj industrijskih delovnih mest, ki izginjajo iz Evrope. Pomembno je, da lahko ta delovna mesta zapolnijo praznino na področju dostojnih srednje kvalificiranih delovnih mest, saj bi lahko skoraj 60 % ustvarjenih delovnih mest spadalo v to kategorijo. Obnovitev družbenega zaupanja v trg dela, ki ustvarja vseživljenjske priložnosti in varnost, lahko spremeni delovno silo iz ozkega grla v pozitivno silo pri prehodu na podnebno nevtralnost.

Več: Poročilo 

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini