Pobude za okrepitev gospodarske varnosti EU v času naraščajočih geopolitičnih napetosti

sreda, 31. januar 2024


Evropska komisija predlaga ukrepe za okrepitev gospodarske varnosti EU v času naraščajočih geopolitičnih napetosti in korenitih tehnoloških premikov. Cilj svežnja je okrepiti gospodarsko varnost EU, hkrati pa ohraniti odprtost trgovine, naložb in raziskav.  
 
Ti predlogi so del širšega pristopa h gospodarski varnosti EU, ki temelji na treh stebrih: spodbujanje konkurenčnosti EU, zaščita proti tveganjem in vzpostavljanje partnerstev z najširšim možnim naborom držav, da se spodbudijo skupni interesi gospodarske varnosti.
 
Cilj sprejetih pobud je:
 
  • nadaljnja krepitev zaščite varnosti in javnega reda EU s predlaganim pregledom tujih naložb v EU;
  • spodbujanje razprav in ukrepov za boljše evropsko usklajevanje na področju nadzora izvoza ob polnem spoštovanju obstoječih večstranskih režimov in pristojnosti držav članic;
  • posvetovanje z državami članicami in deležniki, da se opredelijo morebitna tveganja, ki izhajajo iz izhodnih naložb v ozek nabor tehnologij;
  • spodbujanje nadaljnjih razprav, kako bolje podpreti raziskave in razvoj, ki vključujejo tehnologije s potencialom za dvojno rabo;
  • predlog Svetu, naj priporoči ukrepe za izboljšanje varnosti raziskav na nacionalni in sektorski ravni.
 
Prihodnji ukrepi EU bodo še naprej temeljili na tekočih ocenah tveganja in strateškem usklajevanju z državami članicami, da bi dosegli skupno razumevanje tveganj, s katerimi se sooča Evropa, in sprejeli ustrezne ukrepe.
 
Tuje naložbe v EU koristijo evropskemu gospodarstvu. Vendar lahko nekatere tuje naložbe pomenijo tveganje za varnost in javni red EU. Komisija je pregledala več kot 1.200 transakcij neposrednih tujih naložb, ki so jih države članice priglasile v zadnjih treh letih v okviru obstoječe uredbe o pregledu neposrednih tujih naložb.

Predlog na podlagi teh izkušenj in obsežne ocene delovanja sedanje uredbe odpravlja obstoječe pomanjkljivosti in izboljšuje učinkovitost sistema, saj:
 
  1. zagotavlja, da imajo vse države članice vzpostavljen mehanizem pregleda, ki je bolje usklajen z nacionalnimi pravili;
  2. opredeljuje minimalno sektorsko področje uporabe, na katerem morajo vse države članice pregledati tuje naložbe;
  3. razširja pregled EU na naložbe vlagateljev iz EU, ki so pod končnim nadzorom posameznikov ali podjetij iz tretjih držav.
 
EU je eden največjih tujih vlagateljev na svetu in priznava pomen odprtih svetovnih trgov. Priznava pa tudi vse več pomislekov glede izhodnih naložb v ozek nabor naprednih tehnologij, ki bi lahko okrepile vojaške in obveščevalne zmogljivosti akterjev, ki bi lahko te zmogljivosti uporabili proti EU ali za ogrožanje mednarodnega miru in varnosti.
 
To stanje se trenutno ne spremlja in ne nadzoruje na ravni EU ali držav članic. Bela knjiga Komisije o izhodnih naložbah zato predlaga postopno analizo izhodnih naložb, da bi razumeli morebitna tveganja, povezana z njimi. Ta analiza bo vključevala trimesečno posvetovanje z deležniki ter dvanajstmesečno spremljanje in ocenjevanje izhodnih naložb na nacionalni ravni, kar bo prispevalo k skupnemu poročilu o oceni tveganja. Na podlagi rezultatov ocene tveganja bo Komisija skupaj z državami članicami določila, ali je upravičen odziv politike in kateri.
 
Vse zahtevnejše geopolitične razmere v današnjem svetu zahtevajo ukrepanje na ravni EU, da se izboljša usklajevanje nadzora izvoza blaga, ki se lahko uporablja tako v civilne kot vojaške namene – kot so napredna elektronika, toksini, jedrska ali raketna tehnologija – da se ne bi uporabljalo za ogrožanje varnosti in človekovih pravic. Danes predstavljena bela knjiga o nadzoru izvoza predlaga kratkoročne in srednjeročne ukrepe ob polnem spoštovanju obstoječih pravil na ravni EU in večstranski ravni. Komisija predlaga uvedbo enotnega nadzora EU nad blagom, ki zaradi blokade nekaterih članic ni bilo vključeno v večstranske režime za nadzor izvoza. S tem bi se izognili raznolikim nacionalnim pristopom.
 
Bela knjiga določa tudi forum na visoki ravni za politično usklajevanje in za poletje 2024 napoveduje priporočilo Komisije za boljše usklajevanje nacionalnih kontrolnih seznamov pred načrtovanim sprejetjem nacionalnih nadzorov. Ocena uredbe EU o blagu z dvojno rabo je prestavljena na leto 2025.
 
Komisija z belo knjigo o možnostih za krepitev podpore za raziskave in razvoj tehnologij s potencialom za dvojno rabo začenja javno posvetovanje. Bela knjiga, ki jo je predsednica Ursula von der Leyen napovedala novembra 2023, prispeva k razsežnosti „spodbujanja“ iz evropske strategije za gospodarsko varnost, katere cilj je ohraniti konkurenčno prednost na področju kritičnih in nastajajočih tehnologij s potencialom za uporabo tako v civilne kot vojaške namene.
 
Bela knjiga obravnava obstoječe relevantne programe financiranja EU glede na sedanje in nastajajoče geopolitične izzive ter ocenjuje, ali je ta podpora ustrezna za tehnologije z dvojno rabo. V njej so opisane tri možnosti za delo v prihodnje:
 
  1. nadaljevanje na podlagi sedanje ureditve,
  2. odprava izključne osredotočenosti na uporabo v civilne namene v izbranih delih programa, ki bo nasledil program Obzorje Evropa, ter
  3. oblikovanje namenskega instrumenta s posebnim poudarkom na raziskavah in razvoju s potencialom za dvojno rabo.

Javni organi, civilna družba, industrija in akademski krogi lahko izrazijo svoje mnenje v odprtem javnem posvetovanju in Komisijo do 30. aprila 2024 obvestijo o naslednjih korakih.
 
V trenutnih zapletenih geopolitičnih razmerah je mogoče odprtost in sodelovanje brez meja v sektorju raziskav in inovacij izkoristiti in spremeniti v ranljivosti. Rezultati mednarodnega sodelovanja na področju raziskav in inovacij se lahko uporabijo v vojaške namene v tretjih državah ali v nasprotju s temeljnimi vrednotami. Visokošolske in raziskovalne ustanove so lahko žrtve zlonamernega vpliva avtoritarnih držav.
 
Glede na navedeno Komisija predstavlja predlog za priporočilo Sveta, da se zagotovijo večja jasnost, smernice in podpora državam članicam ter sektorju raziskav in inovacij na splošno. Potrebno je ukrepanje EU, da se zagotovi skladnost po vsej Evropi in se izognemo raznolikim ukrepom. S skupnimi močmi na vseh ravneh in po vsej Uniji lahko ublažimo tveganja za varnost raziskav ter zagotovimo, da bo mednarodno sodelovanje na področju raziskav in inovacij odprto in varno. Splošni pristop glede mednarodnega sodelovanja na področju raziskav sledi načelu „odprto, kolikor je mogoče, zaprto, kolikor je potrebno“.
 
Evropska komisija in visoki predstavnik sta 20. junija 2023 objavila skupno sporočilo o evropski strategiji za gospodarsko varnost, da bi čim bolj zmanjšali tveganja v času povečanih geopolitičnih napetosti in pospešenih tehnoloških sprememb, hkrati pa ohranili najvišje ravni gospodarske odprtosti in dinamike. Sporočilo zagotavlja okvir za sorazmerno, natančno in ciljno usmerjeno ocenjevanje in obravnavanje tveganj za gospodarsko varnost EU, ob hkratnem zagotavljanju, da EU ostane ena najbolj odprtih in privlačnih destinacij za podjetja in naložbe.
 
V strategiji so bile opredeljene štiri kategorije tveganja, ki jih je treba obravnavati prednostno: dobavne verige, fizična in kibernetska varnost kritične infrastrukture, tehnološka varnost in uhajanje tehnologije ter uporaba gospodarskih odvisnosti kot orožja ali gospodarske prisile.
 
Strategija ta tveganja obravnava v treh stebrih:
 
  • spodbujanje konkurenčnosti in rasti EU, krepitev enotnega trga, podpiranje močnega in odpornega gospodarstva ter krepitev znanstvene, tehnološke in industrijske baze EU;
  • zaščita gospodarske varnosti EU v okviru različnih politik in orodij, po potrebi tudi s ciljno usmerjenimi novimi instrumenti;
  • vzpostavljanje partnerstev in nadaljnja krepitev sodelovanja z državami po vsem svetu, ki imajo enake pomisleke, in tistimi, s katerimi imamo skupne interese glede gospodarske varnosti.
 
 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini