Posvetovanje v zvezi z organizacijo dela na daljavo ter pravico delavcev do odklopa

ponedeljek, 06. maj 2024




Evropska komisija prek posvetovanja do 11. junija zbira mnenja in predloge v zvezi z organizacijo dela na daljavo ter pravico delavcev do odklopa.


Delo na daljavo namreč omogoča prožne ureditve dela, hkrati pa sproža vprašanje, kako zagotoviti spoštovanje pravic delavcev v digitaliziranem delovnem okolju. To vključuje zagotavljanje ustreznih delovnih pogojev ter zdravja in varnosti pri delu. Uporaba digitalnih orodij pri delu ter možnost dela kadar koli in kjer koli namreč lahko prineseta tveganje kulture »stalne dosegljivosti« zaposlenih. Pravica do odklopa bi tako postavila mejo med poklicnim in zasebnim življenjem.

Dokazi kažejo, da delavci, ki lahko delajo in tudi delajo na daljavo, cenijo prednosti dela na daljavo, zlasti njegovo prilagodljivost, saj je več kot 60 % anketirancev v raziskavi Eurofound iz leta 2022 potrdilo, da želijo vsaj del svojega delovnega časa delati od doma.

Delo na daljavo v svet dela dejansko prinaša številne priložnosti, a tudi nekatere izzive. Medtem ko lahko omogoča prožne ureditve dela, pa sproža tudi vprašanja, kako zagotoviti spoštovanje pravic delavcev v bolj digitaliziranem delovnem okolju.

To vključuje zagotavljanje ustreznih delovnih pogojev ter varnosti in zdravja pri delu. Zlasti uporaba digitalnih orodij za delo in možnost dela na daljavo lahko prinašata tveganje za "always-on" delovno kulturo. Zaradi tega so različne zainteresirane strani pozvale k "pravici do odklopa", da se jasno določijo meje med poklicnim in zasebnim življenjem.  

Posvetovanje sledi resoluciji Evropskega parlamenta iz leta 2021, ki poziva k pripravi predloga za obravnavo teh vprašanj. V skladu s političnimi smernicami predsednice von der Leyen glede resolucij, ki jih je Evropski parlament sprejel v skladu s členom 225 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), se je Komisija zavezala, da se bo odzvala z zakonodajnim predlogom ob doslednem upoštevanju načel sorazmernosti, subsidiarnosti in boljše priprave zakonodaje.

Medtem so evropski medpanožni socialni partnerji ob podpori Komisije začeli pogajanja za posodobitev okvirnega sporazuma o delu na daljavo iz leta 2002. Po neuspešnih pogajanjih so zaprosili Komisijo, da to vprašanje obravnava. Zato Komisija zdaj začenja uradno posvetovanje s socialnimi partnerji EU v skladu s pravili in postopkom za zakonodajo na področju socialne politike. Posvetovanje bo potekalo do 11. junija 2024.

Sporočilo Evropske komisije s povezavo na vprašalnik 

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
 
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini