Povzetek rezultatov raziskovalnega posvetovanja o prihodnosti sektorja elektronskih komunikacij

petek, 20. oktober 2023


Evropska komisija je objavila povzetek rezultatov raziskovalnega posvetovanja o prihodnosti sektorja elektronskih komunikacij. Ugotavlja, da so po mnenju anketirancev virtualizacija omrežij, oblak na robu, umetna inteligenca in odprta omrežja nove tehnologije, ki bodo pomembno vplivale na sektor elektronskih komunikacij.

Ker poteka svetovna tehnološka tekma, se je Evropa z regulativnim okvirom in naložbami, potrebnimi za spodbujanje inovacij in vodilnega tehnološkega položaja na področjih, kot so spletne platforme, umetna inteligenca, podatki, oblak ter kvantni in virtualni sveti, potisnila v krog. Da bi bila ta tehnološka revolucija uspešna, moramo zagotoviti, da bodo naša omrežja izpolnila svoje naloge v smislu hitrosti prenosa, zmogljivosti shranjevanja, računalniške zmogljivosti in interoperabilnosti.

Obširno so se posvetovali o infrastrukturi in naložbah, potrebnih za naša digitalna omrežja, da bi podprli to tehnološko revolucijo. V odgovorih posvetovanja, ki so ga objavili, so predstavljeni obeti za ponudnike telekomunikacij, radiodifuzijske hiše, ponudnike storitev v oblaku in platforme, poslovna združenja, potrošniške organizacije, državljane, nevladne organizacije, javne organe, sindikate in akademike.
 

Obstajajo trije glavni odvzemi:

 

Sprehod 1: Potrebujemo inovacije in učinkovite naložbe

Splošne povratne informacije posvetovanja so jasne: virtualizacija omrežij, oblak na robu, umetna inteligenca in odprta omrežja so nove tehnologije, ki bodo pomembno vplivale na sektor elektronskih komunikacij. Splošno priznano je, da bodo morala bakrena omrežja, prvotno zasnovana za telefonske klice, dati prednost novim infrastrukturam, ki bodo lahko prenašale ne le nekaj kilobitov ali megabitov podatkov na sekundo, ampak tudi gigabite in kmalu terabite (ali celo petabite) podatkov na sekundo. Govorimo o novih, zelo programskih omrežjih v oblaku, ki temeljijo na novi programski opremi. Povratne informacije o posvetovanju so jasne: ta preobrazba bo pomembno vplivala na poslovne in regulativne modele, znanja in spretnosti, infrastrukturo, varnost prodajalcev in seveda naložbe.
 

Začetek 2: Okrepiti moramo enotni trg, da bi spodbudili naložbe in inovacije

Večina anketirancev je jasna: Regulativna racionalizacija in poenostavitev na ravni EU lahko zmanjšata upravne stroške in pospešita uvajanje infrastrukture. Med navedenimi primeri je navedeno, da bi možnost delovanja na podlagi enotnega jedrnega omrežja 5G po vsej EU v naslednjih petih letih prinesla koristi v razponu od 200 do 300 milijonov EUR. Poleg tega večina odgovorov med ponudniki telekomunikacij, platformami ter poslovnimi in potrošniškimi organizacijami kaže, da bi bolj usklajen pristop k upravljanju spektra sprostil večji tržni potencial, kar bi olajšalo uporabo čezmejnih storitev ter spodbudilo naložbe in inovacije.
 

Sprehod 3: Zaščititi moramo naša omrežja 

Tretji glavni element, o katerem vidijo zbliževanje mnenj med anketiranci, je varnost. V sedanjem medsebojno povezanem svetu moramo zaradi vse večjih geopolitičnih napetosti zagotoviti popoln nadzor nad našimi procesi odločanja v strateških sektorjih, kot je povezljivost, in preprečiti škodljivo zunanje vmešavanje v našo infrastrukturo za povezljivost EU.

EU je dosegla velik napredek pri zagotavljanju omrežij 5G, ki so sama po sebi ključna infrastruktura. Vendar obstajajo pomembne vrzeli pri zagotavljanju naše omrežne infrastrukture. Anketiranci so na primer v zvezi s spektrom poudarili, da bi lahko z bolj usklajenim evropskim pristopom izboljšali pokritost na naših nacionalnih obmejnih območjih in znatno okrepili EU v primerih škodljivega motenja iz tretjih držav na naših zunanjih mejah. Rezultati tega raziskovalnega posvetovanja so dali usmeritev za globlje iskanje in sodelovanje v temeljitem razmisleku o tem, kako sprostiti enotni trg za digitalna omrežja ter zagotoviti, da bo naša povezljivost varnejša in kos izzivom prihodnosti.

Več: Sporočilo s povezavo na povzetek


Pripravil:

Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov: bostjan.sinkovec@sbra.be

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini