Preprečevanje onesnaževanja z mikroplastiko zaradi sproščanja plastičnih peletov

petek, 03. november 2023
 
Evropska komisija je sprejela predlog uredbe o preprečevanju izgub peletov za zmanjšanje onesnaževanja z mikroplastiko. Namen predloga je zagotoviti, da vsi gospodarski subjekti, ki ravnajo s peleti v EU, sprejmejo potrebne previdnostne ukrepe. 
 
Izgube plastičnih peletov v okolje so tretji največji vir vseh nenamernih izpustov mikroplastike. Drugi glavni viri so barve, pnevmatike, tekstil, geotekstil in v manjši meri kapsule detergentov. Za preprečevanje izpustov mikroplastike iz teh virov bodo morda potrebne večje zamenjave ali spremembe lastnosti izdelkov. Nasprotno pa so izgube plastičnih peletov posledica pomanjkanja ozaveščenosti in slabega ravnanja, zato jih je mogoče zmanjšati s hitrimi ukrepi. Tako so plastični peleti glavni kandidat za politično posredovanje. Plastični peleti, imenovani tudi "nurdles", "nibs", "preproduction pellets" in "resin pellets", so industrijska surovina, ki se uporablja za vso proizvodnjo plastike.
 
Sedanje prakse ravnanja s peleti povzročajo izgube na vseh stopnjah dobavne verige, zlasti pri proizvodnji (primarni ali reciklirani), predelavi, prevozu in drugih logističnih dejavnostih ter ravnanju z odpadki. Ko se znajdejo v okolju, jih je skoraj nemogoče zajeti. Njihova mobilnost je oteževalni dejavnik. Kot vsa mikroplastika se tudi plastični peleti, ki uidejo iz industrijskih obratov ali med prevozom, zlahka prenašajo po zraku, kopenskih površinskih vodah in morskih tokovih, najdemo pa jih lahko tudi v zemlji (vključno s kmetijskimi zemljišči).
 
Mikroplastično onesnaženje izvira iz:
 
  • zapuščenih, zavrženih ali neustrezno odstranjenih večjih plastičnih izdelkov in njihove razgradnje v manjše plastične kose v okolju;
  • mikroplastike, ki je namenoma dodana nekaterim izdelkom, kot je kozmetika, ki na koncu pride v okolje; 
  • in mikroplastiko, ki se sprošča nenamerno, predvsem zaradi drgnjenja med uporabo ali slabega ravnanja.
 
Predlog o preprečevanju izgube peletov v okolju podpira cilje evropskega zelenega dogovora, ki prispeva k reševanju trojne krize podnebnih sprememb, onesnaževanja in izgube biotske raznovrstnosti. Okrepil bo tudi krovne strategije, kot so strategija za plastiko, akcijski načrt za krožno gospodarstvo in akcijski načrt za odpravo onesnaževanja. 
 
Evropska komisija predlaga, da operaterji delujejo po naslednjem prednostnem vrstnem redu: preprečevanje razlitja peletov; zadrževanje razlitih peletov, da se zagotovi, da ne onesnažujejo okolja; in kot končno možnost čiščenje po razlitju ali škodnem dogodku. Evropska komisija je objavila tudi brošuro o trenutnem stanju onesnaževanja z mikroplastiko v EU, ki povzema razvoj politike, raziskav, inovacij in naložb EU.


 
Več:
 
 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini