Primeri projektov z raziskavami za mir

sreda, 15. november 2023
 

Projekti programa Obzorje Evropa, ki si prizadevajo za mir in razvoj vključujoče, pravične in enakopravne družbe




Evropska komisija je ob svetovnem znanstvenem dnevu za mir in razvoj objavila primere projektov, ki so po njeni oceni zgled, kako lahko znanost spodbudi pozitivne spremembe.

Znanost in mir se ne omenjata pogosto v istem stavku. Vendar ima lahko znanost ključno vlogo pri ustvarjanju pogojev za mir in posledično omogoča razcvet družbe.

Svetovni dan znanosti za mir in razvoj je priložnost, da prepoznamo to vlogo in kako je lahko znanost gonilo pozitivnih sprememb.

Vendar znanost ne more v celoti izkoristiti svojega potenciala, če ji državljani ne zaupajo. Če danes spodbujamo zaupanje v znanost, lahko navdihnemo znanstvenike prihodnosti, spodbudimo razvoj prihodnjih znanstvenih odkritij in omogočimo njihovo uporabo v resničnem svetu.

V času porajajočih se konfliktov moramo opogumiti znanstveno skupnost in zagotoviti, da se bo lahko odzvala na naše večplastne izzive.

V nadaljevanju si preberite izbor projektov programa Obzorje Evropa, ki si prizadevajo dati priložnost miru in razvoju vključujočih, pravičnih in enakopravnih družb.

EU je bila ustanovljena "za spodbujanje miru", a kaj to pomeni v praksi, je izziv. Projekt CDE4Peace je raziskoval prav to: kako izboljšati orodja EU za preprečevanje konfliktov in vzpostavljanje miru. Projekt, ki je bil financiran v okviru programa MSCA, je raziskoval možnosti uporabe razvoja konceptov in eksperimentiranja (CDE) v skupni varnostni in obrambni politiki EU. Pri CDE gre za ocenjevanje novih okvirov pred dodelitvijo sredstev za njihovo uporabo v resničnem svetu.

EU za spodbujanje miru potrebuje usposobljene ljudi, ki so usposobljeni za preprečevanje konfliktov in vzpostavljanje miru. Predpostavka projekta PeaceTraining.eu je, da so sedanja usposabljanja presplošna, preozka ali ne odražajo večdimenzionalnih vidikov sodobnih konfliktov. S povezovanjem ustreznih akterjev na tem področju je projekt razvil nov, večjezični pristop: spletno platformo za izboljšanje zmogljivosti za preprečevanje konfliktov. Vključuje središče za povezovanje mirovnih akterjev iz različnih sektorjev, omogoča inštruktorjem, da izboljšajo svoje znanje, posameznikom pa, da najdejo tečaje, ki ustrezajo njihovim potrebam.

Leta 2015 so Združeni narodi razglasili 17 ciljev trajnostnega razvoja. Cilji trajnostnega razvoja vključujejo 169 ciljev, ki se med drugim nanašajo na revščino, podnebne ukrepe ter miroljubne in vključujoče družbe. Projekt CROWD4SDG si prizadeva preseči tradicionalne podatke za spremljanje napredka in vključuje državljansko znanost, okvir, v katerem javnost sodeluje pri znanstvenih poskusih in odkritjih. Projekt se osredotoča na 13. cilj trajnostnega razvoja: podnebno ukrepanje, državljane pa bo pritegnil k sodelovanju z inovativnim ciklom množičnega zbiranja podatkov. Vključite se lahko v pobudo DonateWater, ki je projekt zbiranja podatkov na podlagi državljanske znanosti o vodnih virih v Nigeriji. Projekt je med 3. in 6. novembrom sodeloval tudi na dogodku UN-Datathon.

Inovacijske politike vse bolj vplivajo na širše politično odločanje v EU. Cilji projekta EL-CSID so bili razumeti to dinamiko. Najprej je projekt analiziral trenutno stanje na področju delovanja EU na področju znanosti in diplomacije prek zunanjih odnosov. Drugič, projekt si je prizadeval vzpostaviti strateški in sistematični pristop k temu, kako lahko znanost in diplomacija spodbujata interese EU, kot sta varovanje človekovih pravic in spodbujanje miru. Skupaj z dvema drugima projektoma, ki ju je financirala EU, je EL-CSID vzpostavil Zavezništvo znanstvene diplomacije EU, da bi olajšal študij znanstvene diplomacije.

Tema letošnjega svetovnega dneva znanosti za mir in razvoj je "krepitev zaupanja v znanost", v okviru številnih projektov, ki jih financira EU, pa se raziskuje, kako ohraniti in okrepiti zaupanje v znanost. Projekti IANUS, VERITY in POIESIS si prizadevajo zagotoviti preglednost znanosti in zaupanje državljanov vanjo. Projekti se osredotočajo na vključenost, tako da so državljani vključeni v ustvarjanje znanja, kar pripomore k spodbujanju uporabe znanosti v resničnem svetu.

V Evropski izvajalski agenciji za raziskave znanstvenikom nudijo tudi smernice za obveščanje o njihovih raziskavah. Njihov cilj je raziskovalcem zagotoviti orodja, ki jim dajejo glas, in tako v dobi dezinformacij dvigniti raven znanosti, ki temelji na dokazih.

Več: Sporočilo s povezavami na projekte

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini