Ukrepi za podporo evropski industriji vetrne energije

ponedeljek, 13. november 2023



Evropska komisija je predstavila evropski akcijski načrt za vetrno energijo, katerega namen je podpreti podjetja s področja vetrne energije. Posredno bo po prepričanju Evropske komisije podprl tudi druge sektorje čiste energije, vključno s solarno industrijo, saj je več predlaganih ukrepov pomembnih za vse obnovljive vire.

Evropski akcijski načrt za vetrno energijo, ki temelji na ukrepih, ki jih je Komisija že sprejela, vključuje dodatne ukrepe za reševanje izzivov. Ti ukrepi so strukturirani v šest ključnih stebrov: pospešitev uvajanja z večjo predvidljivostjo in hitrejšim izdajanjem dovoljenj, izboljšano zasnovo dražb, dostopom do financiranja ter oblikovanjem pravičnega in konkurenčnega mednarodnega okolja, znanja in spretnosti ter industrija sodelovanje in zaveze držav članic.

Za sprostitev obstoječih projektov v fazi pridobivanja dovoljenj in pospešitev novih projektov so potrebni učinkovitejši in preglednejši postopki za izdajo dovoljenj, boljše kadrovanje in usposabljanje nacionalnih organov za izdajo dovoljenj ter hitrejše izvajanje novega regulativnega okvira za izdajo dovoljenj. Za odpravo teh ovir se bo Komisija osredotočila na uvedbo digitalizacije postopka izdaje dovoljenj v vseh državah članicah EU. Tudi boljša izmenjava med državami članicami o obstoječih praksah za pridobitev soglasja lokalnih skupnosti bo procesu prinesla dodatno vrednost.

Način, kako države članice oblikujejo svoje dražbe za podporo obnovljivim virom energije, vpliva na uvajanje obnovljivih virov energije in investicijske signale v celotni vrednostni verigi. Dobro oblikovana objektivna, pregledna in nediskriminatorna merila za predkvalifikacijo in necenovna merila za dodelitev, ki nagrajujejo izdelke z višjo dodano vrednostjo in spodbujajo industrijski razvoj, lahko bolje podpirajo inovativno in konkurenčno industrijo proizvodnje vetrnih elektrarn.

Merila, kot je daljša življenjska doba naprav, vsebnost ogljika ali ukrepi krožnega gospodarstva zmanjšujejo okoljski odtis vetrnih elektrarn in pomagajo zmanjšati našo odvisnost od kritičnih surovin. Obravnava tveganja zamud ali neizvedbe projektov podjetjem in vlagateljem zagotavlja večjo predvidljivost in gotovost. Na splošno bi nadaljnja uskladitev načel zasnove dražb v državah članicah zmanjšala stroške transakcij in bi lahko v veliki meri zagotovila, da bodo dražbe ustrezale svojemu namenu, hkrati pa bi pustila dovolj prostora za prožnost in inovacije na ravni držav članic.

Inflacijsko okolje s povišanjem cen surovin, zvišanjem obrestnih mer in pogostimi potrebami po zagotavljanju vnaprejšnjih jamstev za zagotovitev pogodb so poslabšali dostop sektorja vetrnih elektrarn do financiranja, tako za proizvodnjo kot tudi za uporabo. Vendar pa vetrna industrija za dosego ciljev NZIA potrebuje približno 6 milijard EUR naložb v proizvodne zmogljivosti. V okviru unije kapitalskih trgov (CMU) in okvira EU za trajnostno financiranje si je Komisija prizadevala za vzpostavitev pravil kapitalskega trga, ki so privlačna za naložbe dolgoročnih vlagateljev, ter ukrepov za mobilizacijo zasebnega financiranja za okoljsko trajnostne dejavnosti in priložnosti evropskega zelenega posla. Komisija se v celoti zaveda, da bodo zasebne naložbe ključne za uresničitev ciljev tega akcijskega načrta, zato bo poleg mobilizacije EU in drugih javnih naložbenih virov ukrepala tudi na tem področju.

Proizvodnja vetrne energije v EU je dokazala, da je pod poštenimi pogoji zelo konkurenčna tako na domačem kot na tujih trgih. EU bi morala ustvariti ugodno okolje za konkurenčnost, inovacije, naložbe in izvoz na tuje trge v skladu z mednarodnimi obveznostmi.

Ocenjuje se, da bo do leta 2030 v sektorju vetrne energije potrebnih približno 100.000 dodatnih delovnih mest, s tem povezane naložbe v znanje in spretnosti pa bi lahko znašale približno 850 milijonov EUR. Marca 2021 in marca 2023 so trgovinska združenja za obnovljive vire energije, predstavniki inštalaterjev čistih tehnologij, ponudniki izobraževanja in usposabljanja, raziskovalni centri in regionalne mreže, vključno z deležniki iz panoge vetrne energije, ob podpori Komisije v okviru Pakta za znanja in spretnosti vzpostavili obsežna partnerstva za znanja in spretnosti za industrijski ekosistem energije iz obnovljivih virov. Partnerstva delujejo, vendar jih je treba še naprej razvijati, da bi dosegli zastavljene cilje.

Poleg ukrepov, ki jih sprejemajo EU in države članice, bodo k stabilnejšemu in donosnejšemu poslovnemu okolju prispevali tudi ukrepi same evropske vetrne industrije. To med drugim zadeva dejavnejše varovanje pred inflacijo in nestanovitnostjo cen glavnih surovin, kot so surovine, ter razvoj nadaljnjih dolgoročnih partnerstev med proizvajalci in upravljavci vetrnih elektrarn, ki so lahko v obojestransko korist.

Več: Načrt
 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini