Veljati je začel trgovinski sporazum med EU in Novo Zelandijo

ponedeljek, 06. maj 2024




V veljavo je stopil trgovinski sporazum med EU in Novo Zelandijo, s katerim so med drugim začele veljati ničelne tarife za izvoz iz EU v Novo Zelandijo. V njem je tudi posebno poglavje za pomoč malim podjetjem pri izvozu.

Pogajanja o trgovinskem sporazumu z Novo Zelandijo so se začela junija 2018 in se zaključila 30. junija 2022, ko sta dogovor napovedali predsednica von der Leyen in takratna novozelandska premierka Ardern. Sporazum sta obe strani podpisali 9. julija 2023. Evropski parlament ga je sprejel 22. novembra 2023, Svet pa je sklep o sklenitvi sporazuma sprejel 27. novembra 2023. Nova Zelandija je postopek ratifikacije zaključila 25. marca 2024.

Z začetkom veljavnosti trgovinskega sporazuma med EU in Novo Zelandijo lahko podjetja, proizvajalci in kmetje v EU izkoristijo številne nove izvozne priložnosti. Sporazum naj bi podjetjem iz EU omogočil znižanje dajatev za 140 milijonov evrov na leto.

Zaradi tega sporazuma naj bi se trgovina med EU in Novo Zelandijo v desetih letih povečala za 30 %, izvoz EU pa bi se lahko povečal za 4,5 milijarde evrov letno. Naložbe EU v Novo Zelandijo se lahko povečajo za 80 %. Ta prelomni sporazum vključuje tudi trajnostne zaveze brez primere, vključno s spoštovanjem Pariškega podnebnega sporazuma in temeljnih delavskih pravic.

Kmetje iz EU bodo imeli koristi od odprave tarif za ključne izvozne izdelke EU, kot so prašičje meso, vino in peneče vino, čokolada, sladkorne slaščice in piškoti. Poleg tega sporazum ščiti celoten seznam vin in žganih pijač EU (skoraj 2 000 imen), kot sta prosecco in šampanjec, ter 163 najbolj znanih tradicionalnih proizvodov EU (geografske označbe), kot so sir feta, Istarski pršut in Lübecker Marzipan.  Občutljivi kmetijski proizvodi EU, kot so govedina, ovčje meso in mlečni izdelki, pa so zaščiteni s skrbno oblikovanimi tarifnimi kvotami.
 

Podjetja EU lahko zdaj izkoristijo ugodnosti, kot so:

 
  • ničelne tarife za izvoz iz EU v Novo Zelandijo
  • bolj odprt novozelandski trg storitev v ključnih sektorjih, kot so finančne storitve, telekomunikacije, pomorski promet in dostavne storitve
  • nediskriminatorna obravnava vlagateljev iz EU v Novi Zelandiji
  • boljši dostop podjetij iz EU do novozelandskih javnih naročil za blago, storitve, gradnje in koncesije za gradnje
  • posebno poglavje za pomoč malim podjetjem pri izvozu
  • bistveno zmanjšane zahteve in postopki usklajevanja.

Praktične informacije za pomoč izvoznikom EU pri izkoriščanju teh novih priložnosti so na voljo na strani Komisije Access2Markets.


Več: 
   
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
 
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini