Vključevanje kulturnih dejavnosti v inovacijske centre

petek, 07. april 2023
 

Na simpoziju v Ottawi v organizaciji Slovenije o pomembnosti vključevanja kulturnih dejavnosti v inovacijske centre


Veleposlaništvo Republike Slovenije je v sodelovanju z Veleposlaništvom Zvezne republike Nemčije in galerijo SAW organiziralo doslej največji simpozij v Ottawi na temo povezovanja znanosti in umetnosti. Med ostalimi temami je bila obravnavana tudi pomembnost vključevanja kulturnih dejavnosti v inovacijska središča in poslovne inkubatorje. 

Jonathana Hunt, vodja ekosistema partnerstev (Ecosystem Partnerships Manager) v inovacijskem centru McMaster Innovation Park (M.I.P.) v Hamiltonu v Ontariu je predstavil koncept ustvarjanja ekosistemov, ki omogočajo uspešno in trajnostno delovanje in rast inovacijskih centrov. Premišljeno vzpostavljeni ekosistemi so ključni za uspeh inovacijskih centrov, saj zagotavljajo kulturo, ki vzpodbuja rast in trajnostno delovanje.


Jonathan Hunt na simpoziju SCI_ART. Foto: Justin Wonnacott

McMaster Innovation Park: Predstavljen je bil sektor bioloških znanosti in biotehnologij, na katerega se osredotočajo, načrti inovacijskega centra za rast in razvoj ter način, kako so v svoji panogi postali prepoznani kot vodilni razvojni center.

AOI oz. "Areas Of Innovation" (območja inovacij). Gre za območja, ki podpirajo aktiviranje inovacij in sodelovanje med različnimi deležniki. To je lahko globalno omrežje zunanjih storitev in znanja, namensko aktiviranje, družbeno aktiviranje, dostop do finančne podpore, fizična lokacija z zahtevanimi storitvami za rast in dostop do inovativnih raziskav.

Zagotavljanje "prostorske alkimije": Zakaj bližina prostorov pomeni veliko za inovacije. Jonathan Hunt je razložil pomembnost ustvarjanja fizičnih območij, ki spodbujajo spontano formacijo skupnosti in povezovanje ljudi iz različnih disciplin, kar je ključnega pomena za uspešno sodelovanje v okviru inovativnega okolja.


McMaster Innovation Park. Foto: www.mcmasterinnovationpark.ca 

Delaj, živi, igraj se in ustvarjaj: J. Hunt je opisal pomembnost pravilnega ravnovesja med delom in igro ter kako to vpliva na uspeh inovativnih podjetij.

Izkušnje iz sosednjih ZDA z vzpostavljanjem novih razvojno-inovacijskih centrov v Bostonu in Cambridgeu: J. Hunt je predstavil, kako v teh mestih vse bolj prepoznavajo vrednost umetnosti in kulture v sklopu inovacijskega okolja ter kako vključevanje umetniških in kulturnih prostorov in vsebin v tamkajšnje centre prispeva k dosti višji dodani vrednosti na daljši rok, kar se pozna pri večjih prihodkih od najema, uspešnejšemu privabljanju in zadrževanju talentov ter omogočanju boljšega ravnovesja med poslovnim aspektom ter aspektom osebne izpolnitve za vključene uporabnike.

Univerza McMaster v Hamiltonu je ena od najbolj priznanih akademskih inštitucij v državi na področju medicinskih študij, njihov inovacijski center McMaster Innovation Park (M.I.P.) pa je vodilna razvojno-raziskovalna inštitucija na področju biotehnologij ter z medicino povezanih dejavnosti. Predstavnik M.I.P. je prav tako izrazil odprtost za sodelovanje s kompatibilnimi iniciativami v Sloveniji.

Simpozij so podprle številne organizacije, ki delujejo na stičišču znanosti in umetnosti v Sloveniji, Kanadi, Nemčiji, na Danskem in v Avstriji ter akademske organizacije, kot sta univerzi v Ottawi in Ljubljani, bil je izjemen uspeh, privabil več kot 600 obiskovalcev in k projektu pritegnil spontano skupnost zainteresiranih deležnikov.


Foto: Blaž Slamič

Poleg številnih programskih vsebin s strani organizacij iz Kanade, Nemčije, (kot npr. raziskovalni inštitut Fraunhofer ter avantgardna kulturno-raziskovalna platforma Kultur Einer Digitalstadt iz Darmstadta) in Danske so slovenski kulturno-znanstveni sektor na simpoziju zastopali intermedijska umetnica in raziskovalka, ki deluje med Slovenijo, Nemčijo in ZDA, Valerie Wolf Gang, dr. Maša Jazbec iz trboveljskega laboratorija Katapult robotika, prof. dr. Matija Strlič s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo na univerzi v Ljubljani, Borut Jerman, soustanovitelj mreže RUK ter vodja Kulturno izobraževalnega društva PiNA, ter Aleksandra Bajde, ustanoviteljica dunajskega laboratorija za kulturo in trajnostni razvoj (Culture and Sustainability Lab).


Pripravil: Simon Pribac

Kanadsko slovenska gospodarska zbornica
e-naslov: info@canslo.com

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini