Češka pri obnovljivih virih energije zaostaja za EU
Češka pri obnovljivih virih energije, zlasti vetrni energiji, zaostaja za EU
Češka kljub razvoju sončnih elektrarn v zadnjih letih še naprej močno zaostaja pri proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov, saj letno proizvede le okoli 13 % obnovljive električne energije.Približno 40 % domače električne energije Češka proizvede iz premoga in jedrske energije. Termoelektrarne na premog bodo v prihodnjih letih zaprli, a ustrezne zamenjave v državi za enkrat še ni.
Vzrok za še vedno šibek razvoj obnovljivih virov energije v primerjavi z drugimi evropskimi državami je predvsem v dolgotrajnih postopkih pridobivanja dovoljenj in odporu javnosti, ki se kaže predvsem v dolgotrajni stagnaciji gradnje vetrnih elektrarn.
Češka pokrajina ponuja omejene optimalne lokacije za vetrne elektrarne in številni predlagani projekti naletijo na odpor lokalnih skupnosti in okoljskih skupin. Posledično je vetrni sektor zaostajal v inštalirani moči v primerjavi z drugimi srednjeevropskimi državami. Kljub tem izzivom si številni lokalni konkurenti, kot je na primer Green Gas DPB, ter mednarodna podjetja, prizadevajo za vetrne projekte v upanju, da bodo prihodnje zakonodajne prilagoditve podprle pospešeno rast.
Med letoma 2015 in 2024 se je inštalirana moč vetrnih elektrarn na Češkem zelo počasi povečevala na trenutnih 351 MW. V posameznih letih ni bila zgrajena nobena nova vetrna elektrarna.
V celotni EU je lani delež električne energije iz obnovljivih virov znašal 47 %. Največji delež med njimi predstavljajo vetrne elektrarne, ki imajo na Češkem le 1 %. Sledijo jedrska energija s 24 %, plin s 15 % in premog z nekoliko manj kot 10 %.
Češka v prihodnjih letih načrtuje postopen odmik od virov na premog. Po predpostavkah domačega operaterja elektroenergetskega omrežja CEPS naj bi se to zgodilo okoli leta 2030. Domači energetiki napovedujejo še zgodnejši datum. To je posledica naraščajočih cen pravic do emisij in stroškov razogljičenja v Evropi.
V tem kontekstu bo prehod s premoga velik izziv za češki energetski sektor. Čeprav država pričakuje, da bo svojo energetsko mešanico v prihodnje gradila na jedrskih in obnovljivih virih, ti večinoma še niso postavljeni. Do takrat namerava kot vmesni vir uporabljati predvsem plin, čeprav bo tudi tu potreben prehod, predvsem v sektorju ogrevanja.
Češka bo lahko kmalu postala neto uvoznica električne energije iz tujine. Proizvodnja električne energije na Češkem je lani padla na 68,7 TWh, kar je -4 % manj kot v enakem obdobju lani ter najmanj po letu 2001.

V češkem sektorju obnovljive energije prevladuje sončna energija
Kljub temu, da je bil razvoj vetrne energije počasnejši v primerjavi s sosednjimi državami, obstajajo prizadevanja za širitev tega sektorja, saj želi vlada doseči energetske in podnebne cilje EU.Medtem ko se je država v preteklosti močno zanašala na premog, vlada zdaj spodbuja obnovljivo energijo za diverzifikacijo svoje mešanice energetskih virov in zmanjšanje emisij ogljika.
Trenutno v češkem sektorju obnovljive energije prevladuje sončna energija, ki jo poganjajo ugodne subvencije in naložbene spodbude. Sektor je doživel hitro rast po uvedbi odkupnih cen v poznih 2000-ih, in čeprav se je podpora od takrat zmanjšala, zasebni in komercialni interes ostaja močan.
Podjetja, kot je CEZ Group, največji ponudnik energije v državi, vlagajo v sončno energijo kot del širših prizadevanj za razogljičenje. Poleg tega je tudi kar nekaj tujih naložb, saj mednarodna podjetja in investicijske skupine širijo portfelje na češkem trgu. A rast sončne energije se sooča z regulativnimi ovirami, saj nedavne politike dajejo prednost stabilnosti omrežja in preprečujejo pretirano obremenitev zaradi velikih količin obnovljivih virov energije.

Češka vlada spodbuja tudi energijo iz biomase kot dopolnilni vir, ki ga podpira močan kmetijski sektor v državi. Podjetja, kot sta Energo-Pro in EFG Energy, vidijo priložnosti v tem segmentu, saj prispevajo k raznoliki energetski mešanici. Vendar so pomisleki glede trajnosti v zvezi z viri biomase in potreba po posodobitvi starajoče se infrastrukture, pomembna izziva za širitev bioenergije.
Izzivi in priložnosti češkega sektorja obnovljivih virov energije
Izzivi
- Zapleten postopek izdajanja dovoljenj, ki upočasnjuje odobritve projektov, zlasti za obsežne vetrne in sončne projekte, predstavlja enega največjih izzivov.
- Čeprav si prizadeva razširiti svoje zmogljivosti obnovljive energije, je Češka še vedno močno odvisna od premoga in jedrske energije. Prehod na obnovljive vire energije ne zahteva samo političnih sprememb, ampak tudi znatne finančne naložbe, saj je bila obstoječa energetska infrastruktura prvotno zasnovana za tradicionalne vire energije.
- Omejena zmogljivost za shranjevanje energije je še en izziv, saj otežuje integracijo občasnih obnovljivih virov energije, kot sta vetrna in sončna energija. Trenutna omrežna infrastruktura zahteva nadgradnje za upravljanje povečanega vnosa obnovljivih virov energije, pa tudi dodatne rešitve za shranjevanje za zagotovitev stabilne oskrbe v obdobjih velikega povpraševanja.
- Izziv je tudi privabljanje zadostnih naložb za financiranje projektov obnovljive energije, zlasti glede na svetovno gospodarsko negotovost in nihajoče energetske trge. Čeprav subvencije in financiranje iz sklada za posodobitev zagotavljajo določeno podporo, je za dolgoročno rast potrebna doslednejša finančna podpora.
Priložnosti
- Sončna energija beleži na Češkem hitro rast, ki jo poganjajo državne subvencije za strešne instalacije in širitev solarnih parkov.
- Vetrna energija, čeprav je še vedno omejena, naj bi se po napovedih v prihodnje prav tako povečevala, ko bodo racionalizirali postopke izdajanja dovoljenj.
- Vladni nacionalni energetski in podnebni načrt cilja na znatno zmanjšanje emisij do leta 2030, z močnim poudarkom na zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv. Ta premik pospešuje naložbe v projekte obnovljivih virov energije in je podprt s spodbudami iz nacionalnega načrta za oživitev gospodarstva za zmanjšanje odvisnosti od ruskega plina.
- Agro-voltaični projekti, ki so razmeroma nov trend, se preučujejo za uporabo kmetijskih zemljišč za dvojno uporabo sončne energije in kmetijstvo, boljšo uporabo razpoložljivih zemljišč in spodbujanje trajnostne proizvodnje energije poleg kmetovanja.
- Glede na izzive uravnoteženja oskrbe z obnovljivo energijo se povečujejo naložbe v rešitve za shranjevanje energije za stabilizacijo omrežja in shranjevanje odvečne energije iz obnovljivih virov. Te rešitve so ključnega pomena za zagotavljanje zanesljive oskrbe, saj se delež obnovljivih virov energije v mešanici energetskih virov povečuje
Viri:
- Factiva
- CTK - Czech News Agency
- Mavericks Business & Market Research
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju zelene tehnologije
Prepočasna rast vetrne energije v Evropi za dosego ciljev energetske varnosti
Poslovno okolje Češke
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal