EU in Kitajska sta se dogovorili za ukrepe za izvajanje memoranduma o krožnem gospodarstvu

ponedeljek, 06. maj 2024


EU in Kitajska sta uskladili načrt z ukrepi, ki jih bosta izvajali v skladu z memorandumom o krožnem gospodarstvu.
 

Ukrepi se osredotočajo na plastiko, vrednostne verige baterij in predelavo


V novem načrtu so opredeljeni ukrepi, ki jih bosta EU in Kitajska izvajali v skladu z memorandumom o soglasju med EU in Kitajsko o krožnem gospodarstvu. Konkretni ukrepi, opisani v načrtu, se osredotočajo na plastiko, vključno s tekočimi pogajanji o globalni pogodbi o plastiki, vrednostnimi verigami baterij in predelavo.

Načrt se bo izvajal v letu 2024 in bo pregledan na prihodnjem posvetovanju na visoki ravni o krožnem gospodarstvu, na katerem bodo dogovorjene prednostne naloge in morebitne nove dejavnosti, ki jih je treba vključiti v načrt.

Ob robu svetovnega foruma o krožnem gospodarstvu se je generalna direktorica za okolje Florika Fink-Hooijer sestala z Zhao Chenxinom, podpredsednikom kitajske nacionalne komisije za razvoj in reforme, da bi razpravljali o možnostih sodelovanja na področju krožnega gospodarstva.

Med srečanjem sta generalna direktorica Fink-Hooijer in podpredsednik Zhao dosegla dogovor o časovnem načrtu.

Prva delavnica o prehodu na krožno gospodarstvo za plastiko v EU in na Kitajskem je načrtovana za maj 2024. Delavnica bo priložnost za podrobnejšo razpravo o vprašanjih, povezanih s pristopom zasnove in življenjskega cikla v krožnem gospodarstvu, ukrepih Kitajske in EU na področju plastike za enkratno uporabo ter najnovejšem razvoju na področju plastike na biološki osnovi, biorazgradljive in kompostabilne plastike.

V letu 2024 bodo sledile delavnice o vrednostnih verigah baterij in ponovni izdelavi.

Evropski komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius je dejal:

"Prehod na krožno gospodarstvo je globalni izziv in zahteva velike premike v vseh državah po svetu. S tem načrtom nadaljujemo plodno sodelovanje s Kitajsko, da bi pospešili krožno gospodarstvo in ustvarili nove priložnosti za bolj trajnostno proizvodnjo in potrošnjo.

"Tesnejše in stalno sodelovanje s Kitajsko je ključno za doseganje ne le našega krožnega gospodarstva, temveč tudi drugih skupnih okoljskih ambicij."
 

Ozadje: 

Zaradi trojne planetarne krize, ki jo predstavljajo izguba biotske raznovrstnosti, podnebne spremembe in onesnaževanje okolja, imata Kitajska in EU skupni interes in pomembno vlogo pri spodbujanju alternativnih poti za razvoj in blaginjo, ki ne prispevajo k izčrpavanju našega okolja.

Krožno gospodarstvo je osrednja značilnost prizadevanj EU za doseganje brezogljičnega gospodarstva do leta 2050 in je ključno za zaustavitev izgube biotske raznovrstnosti in doseganje ničelnega onesnaževanja. Kitajska se že dlje časa zanima za bolj krožno gospodarstvo in je pripravila posebno zakonodajo, ki podpira njegov prehod.

Zaveza k temu sodelovanju je bila potrjena na prvem političnem dialogu na visoki ravni o krožnem gospodarstvu, ki sta mu predsedovala komisar Virginijus Sinkevičius in podpredsednik Chenxin. Obe strani sta se dogovorili o podaljšanju memoranduma o soglasju za pet let in skupnem oblikovanju časovnega načrta za krožno gospodarstvo, ki bo podpiral njegovo izvajanje.

Več: Sporočilo Evropske komisije
 

Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
 
 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini