Evropska komisija je odobrila slovensko shemo državne pomoči malim in srednjim podjetjem

ponedeljek, 16. oktober 2023
 

Ugodna posojila malim in srednjim podjetjem, ki jih je prizadela energetska kriza


Evropska komisija je odobrila 20 milijonov evrov vredno slovensko shemo državne pomoči za podporo malim in srednjim podjetjem zaradi posledic vojne v Ukrajini. Shema omogoča ugodna posojila malim in srednjim podjetjem, ki jih je prizadela energetska kriza, in bo na voljo do 31. decembra 2023. Namen sheme je zagotoviti, da bodo imeli upravičenci dostop do zadostne finančne likvidnosti, kar jih bo spodbudilo k naložbam v energetsko učinkovitost. Posamezni upravičenec lahko dobi največ 2 milijona evrov podpore.

V Sloveniji je imela vojna v Ukrajini številne negativne posledice za gospodarstvo, zlasti za mikro, mala in srednje velika podjetja (MSP), ki se soočajo z zvišanjem cen energentov, krizo v dobavnih verigah in dragimi gospodarskimi razmerami. Po navedbah slovenskih organov kazalniki kažejo na zmanjšanje porabe električne energije v proizvodnih dejavnostih, kar pomeni poglobitev negativnih trendov v predelovalnih dejavnostih in počasnejšo rast v storitvenih dejavnostih. Poraba električne energije v slovenskem gospodarstvu (brez gospodinjstev) še naprej strmo upada, kar kaže na znatno ohlajanje gospodarstva v drugem četrtletju leta 2023. Raziskava, ki jo je januarja 2023 izvedel Slovenski regionalno razvojni sklad (neobjavljena), je pokazala, da se podjetja zaradi energetske krize soočajo z višjimi stroški poslovanja in potrebujejo ugodna posojila za zagotavljanje likvidnosti in financiranje naložb.

V okviru ukrepa bodo MSP lahko dostopala do ugodnega vira financiranja, ki jim bo omogočil nadaljevanje, ohranjanje in razvoj gospodarskih dejavnosti ter ohranjanje delovnih mest. Prav tako jim bo zagotovil sredstva za izvedbo energetskega pregleda, da bodo lahko svoje ukrepe in naložbe usmerila v zeleni prehod in razogljičenje. Cilj ukrepa je torej odpraviti pomanjkanje likvidnosti, s katerim se soočajo podjetja, ki so jih neposredno ali posredno prizadele resne motnje v gospodarstvu.

Slovenija potrjuje, da pomoč v okviru ukrepa ni pogojena s selitvijo proizvodne ali druge dejavnosti upravičenca iz druge države znotraj Evropskega gospodarskega prostora ("EGP") na ozemlje države članice, ki dodeli pomoč. To velja ne glede na število izgubljenih delovnih mest, do katerih je dejansko prišlo v prvotni ustanovi upravičenca v EGP.

Več: Sklep


Pripravil:

Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje
e-naslov: bostjan.sinkovec@sbra.be

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini