Izbranih je 27 projektov za raziskave 6G

torek, 07. november 2023


Skupno podjetje za pametna omrežja in storitve (SNS JU) je izbralo 27 inovacijskih, raziskovalnih in poskusnih projektov. Njihovi partnerji bodo raziskovali in preskušali inovativne pristope, ki zajemajo celovit spekter področij 6G.
 
V svoji drugi fazi se skupno podjetje SNS usmerja k podrobnejšemu načrtovanju in optimizaciji sistema ter vključuje mikroelektroniko in trajnost kot ključni razsežnosti. Cilj je vzpostaviti prvovrstne tehnološke zmogljivosti 6G po vsej Evropi in močno prispevati k prizadevanjem za standardizacijo.

S proračunom EU v višini 130 milijonov EUR bo ta drugi razpis še naprej podpiral in pospeševal prelomne raziskave na področju tehnologij 6G po vsej Evropi in širše.

Mednarodno sodelovanje je ključnega pomena za doseganje globalno sprejetega standarda 6G. Eden od izbranih projektov se osredotoča na raziskovalno sodelovanje med EU in ZDA.
 
Skupno podjetje SNS ima zdaj portfelj 62 projektov na področju raziskav, inovacij in poskusov, pri čemer je bilo po oceni predlogov, predloženih v okviru drugega razpisa skupnega podjetja SNS, izbranih 27 novih projektov.

Z objavljenimi 27 projekti se začenja druga faza časovnega načrta SNS, ki se bo še razširila s prihodnjima tretjim in četrtim razpisom za skupno podjetje SNS ter s projekti, ki bodo začeli izvajati svoje dejavnosti leta 2025 oziroma 2026. Začetek novih projektov sledi uradni odločitvi upravnega odbora skupnega podjetja SNS.
 
Vsak od zmagovalnih projektov raziskuje inovativne pristope, ki zajemajo celovit spekter področij 6G. Raznolikost projektov zagotavlja večplasten pristop k reševanju izzivov 6G in obljublja široko paleto inovativnih rešitev:
 
  • Arhitektura sistema: Krepitev osnovne strukture omrežij 6G za večjo robustnost, prilagodljivost in učinkovitost, da bi zadostili pričakovanim ekstremnim primerom uporabe 6G in njihovim zahtevam.
  • Brezžične komunikacijske tehnologije in obdelava signalov: Raziskovanje napredka, kot so nove tehnologije 6G RAN in integrirane komunikacijsko-senzorske paradigme.
  • Komunikacijske infrastrukturne tehnologije in naprave: krepitev in razširitev fizične in virtualne infrastrukture za podporo novim tehnologijam 6G, npr. na področju optične in brezžične integracije.
  • Zanesljive storitve in pametna varnost: Zagotavljanje varnega prehoda na 6G, ki daje prednost varstvu podatkov in zasebnosti uporabnikov, zanesljivosti, zaupanju in odpornosti.
  • Dopolnilni eksperimentalni SNS vseevropska federacijska infrastruktura: Vzpostavitev in razširitev vseevropske eksperimentalne infrastrukture za 6G z zmogljivostmi za združevanje obstoječih eksperimentalnih platform, katere cilj je potrditi celovite arhitekture 6G.
  • SNS za obsežne poskuse in pilotne projekte z vertikalami: Prenos tehnologij 6G v dejanske aplikacije v poslovnih in industrijskih sektorjih, kot so povezana in avtomatizirana mobilnost, zdravstvo, pametna mesta, kmetijstvo in izobraževanje. Ti projekti združujejo odločilno število partnerjev iz tehnološke in telekomunikacijske vrednostne verige ter vertikalne industrije. Pomagali bodo potrditi tehnologijo in jo preizkusiti v poslovnih in industrijskih sektorjih, ki so za Evropo prednostni.
 
 

Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini