Cene energije za gospodinjstva v Avstriji

ponedeljek, 13. november 2023


Avstrijska agencija za energijo je analizirala mesečni Energetski cenovni indeks (EPI) za gospodinjstva na podlagi podatkov o Indeksu potrošniških cen (VPI) Statističnega urada Avstrije.

Avgusta 2023 so se cene energije v primerjavi z julijem 2023 prvič od aprila zvišale - glavni razlog so predvsem dvigi cen pri dizlu in kurilnem olju. Rast cen energije je znašala 4,0 %, kar je opazno. Kljub temu še vedno blažijo splošno inflacijsko raven. V primerjavi z letom poprej so bile cene energije za gospodinjstva s 7,2 % precej nad prejšnjimi leti. Primerjava za dve leti je še bolj izrazita: od avgusta 2021 do avgusta 2023 so se cene energije zvišale za približno 50 %, kar je daleč nad običajnimi vrednostmi. To je predvsem posledica močno povečanih cen za zemeljski plin, daljinsko ogrevanje, drva in kurilno olje.

Visoke cene na veleprodajnem trgu električne energije se s strani države blažijo z različnimi ukrepi. "Kljub državnim olajšavam lahko opazimo ponovno povečano dinamiko na končnih tržiščih," pravi Franz Angerer, izvršni direktor Avstrijske agencije za energijo, in dodaja: "Trenutno so na trgu ponovno na voljo ugodne ponudbe in primerjava se lahko izplača. Aktivni končni potrošniki so pomemben dejavnik delujočega trga. Le tako imajo ponudniki spodbudo za razvoj privlačnih ponudb in prenašanje zniževanja stroškov."
 

Cene energije v mesečni in letni primerjavi

Cene energije v Avstriji so avgusta 2023 v primerjavi z julijem 2023 močno porasle, predvsem zaradi dviga cen dizelskega goriva in kurilnega olja. Zvišanje cen energije je znašalo 4,0 %, kar je opazno povečanje. Kljub temu energijske cene še vedno nekoliko zavirajo splošno inflacijsko raven. V primerjavi z preteklim letom so bile cene energije za gospodinjstva z 7,2 % precej višje. Še bolj izrazito je povečanje v dvosezonski primerjavi, kjer so se cene energije od avgusta 2021 do avgusta 2023 povečale za približno 50 %, predvsem zaradi izrazito višjih cen zemeljskega plina, daljinskega ogrevanja, drv in kurilnega olja. Kljub državnim ukrepom za blaženje visokih cen na debelih trgih električne energije, lahko opazimo povečano dinamiko na končnih tržiščih. Na trgu so trenutno spet na voljo ugodne ponudbe in primerjava se lahko izplača. Aktivni končni potrošniki so pomemben dejavnik delujočega trga, saj spodbujajo ponudnike k razvoju privlačnih ponudb in prenašanju zniževanja stroškov.

Vir: www.energyagency.at/fakten/energiepreisindex

Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini