Največji vlagatelji v Srbiji so podjetja iz EU

petek, 12. maj 2023

V minulem letu je Srbija dosegla rekordno raven neposrednih tujih naložb – več kot štiri milijarde evrov. Glede na podatke srbske Narodne banke je v devetmesečnem obdobju leta 2022 iz Evropske Unije več kot tretjina naložb. V zadnjih desetih letih so podjetja iz Evropske Unije s kar 68 odstotki vodilni vlagatelji v državo.

V srbsko gospodarstvo so uvedli moderne tehnologije, učinkovitost in znanje ter posledično tudi več kot 300.000 novih delovnih mest. V zadnjem desetletju so tuje neposredne naložbe iz držav Evropske unije dosegle 17,5 milijarde evrov. Zaživele so zapuščene industrijske cone na jugu države, v tuja podjetja vsak dan prihaja na delo 23.000 ljudi.

»Ne samo, da je bilo vloženih 650 milijonov evrov, ampak se je na ta način povečala tudi zunanjetrgovinska menjava juga Srbije, ki je leta 2012 znašala 400 milijonov evrov, zdaj pa presega milijardo in 215 milijonov evrov,« je pojasnil direktor Območne gospodarske zbornice za Jablaniški in Pčinjski okraj Goran Jović.
 

Na področju Šumadije prednjačijo nemški vlagatelji

Proti Bremnu, Munchenu in Copenhagnu bo iz Kragujevca z oznako  “Narejeno v Srbiji” odpremljenih več kot  šestdeset Siemensovih tramvajev.  Z več kot 50.000 zaposlenimi ter trgovinsko menjavo, ki presega osem milijard evrov, prednjačijo nemški vlagatelji.

»Nemške investicije na področju Šumadije in Kragujevca so večinoma osredotočene na dva sektorja. To je na sofisticirano industrijo, delno prehrambno, dejansko je v okviru prvega sektorja zaobjeta tudi trgovina,« je poudaril profesor iz Ekonomske fakultete v Kragujevcu Petar Veselinović.
 

Belgijske naložbe v Zrenjaninu

Zrenjanin je privabil belgijskega vlagatelja. Brez kakšnih posebnih državnih ugodnosti je zgradil 3,5 milijona vreden obrat, v katerem načrtuje povečanje proizvodnje. »Trenutno zaposlujemo 129 delavcev. Načrtujemo jih 300. Celotna proizvodnja gre v izvoz, načrti pa zaobsegajo tudi srbski trg,« je napovedal direktor obrata T4B v Zrenjaninu Roel Elfrink.
 

Naložbe v komunalno infrastrukturo Leskovca

Nova delovna mesta in obenem boljši življenjski pogoji. Prebivalci Bogojevca, naselja poleg Leskovca, so si končno lahko oddahnili ter odprli okna. »Vse je šlo skozi vas, nato pa v Južno Moravo, zdaj pa gre skozi kanalizacijo v tovarno, v kateri se delno predela,« je povedal Predrag Trajković iz Bogojevca.

V osrednji obrat za predelavo odpadnih vod je Evropska unija v dveh fazah vložila skoraj 30 milijonov evrov. Kmalu pa začenjajo z izgradnjo kanalizacijskih mrež v kar 16 leskovških vaseh. »Projekt financirata delno nizozemska vlada z vložkom 7,61 milijona evrov ter Banka Sveta Evrope v višini 10 milijonov evrov,« je poudarila namestnica direktorja JKP Vodovoda Leskovac Maja Milošević Milojić.
 

EU program PRO PLUS za Lebane

V zadnjem letu je Evropska Unija zgolj preko programa PRO PLUS, namenjenega južnem delu Srbije, v Jablaniškem okraju podprla kar 15 projektov v višini 590.000 evrov. Tudi trideset otrok z motnjami v osebnem razvoju ima letos veliko boljše življenjsko-bivalne pogoje.
»Gre za donacijo v višini 140.000 evrov, ob našem prispevku 24.000 evrov. S pomočjo tega programa smo lahko v celoti prenovili in dogradili objekt, katerega namen je dnevno bivanje za otroke z motnjami v duševnem razvoju,« je povedal namestnik predsednika Občine Lebane Goran Lazarević.
 

Povezovanje mest

Podpora socialnemu vključevanju, malim podjetjem, izboljšavi storitev prebivalcem, energetska učinkovitost. S kolesarsko stezo, dolgo kar 79 kilometrov, sta zdaj povezani mesti Zrenjanin in Temišvar. Z obnovljeno železnico med Preševim in Nišem v dolžini 92 kilometrov bo v naslednjem letu potovanje hitrejše in udobnejše. Evropska investicijska banka omenjeno rekonstrukcijo investira z vložkom 90 milijonov evrov.



Vir: Ekapija


Pripravila:

mag. Danijela Fišakov
Slovenski poslovni klub v Beogradu
e-naslov: danijela.fisakov@spk.rs

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov