Predlog Evropske komisije o vseevropskih pravilih o embalaži

četrtek, 05. januar 2023

Evropska komisija je predlagala nova vseevropska pravila o embalaži v skladu s predlagano zakonodajo o embalaži in odpadni embalaži.

Ocenjuje se, da Evropejci letno ustvarijo okoli 180 kg odpadne embalaže na prebivalca. Brez ukrepanja bi se v EU do leta 2030 količina odpadne embalaže povečala za 19 %, odpadne plastične embalaže pa za 46 %.

Predlogi so ključni gradniki akcijskega načrta za krožno gospodarstvo Evropskega zelenega dogovora in njegovega cilja, da postanejo trajnostni izdelki norma.
 

Glavni cilji predlagane zakonodaje

  • Preprečiti nastajanje odpadne embalaže: omejiti nepotrebno embalažo in spodbujati rešitve embalaže za večkratno uporabo in ponovno polnjenje.
  • Spodbujati visokokakovostno recikliranje: omogočiti recikliranje vse embalaže na trgu EU na ekonomsko izvedljiv način do leta 2030.
  • Zmanjšati potrebo po primarnih naravnih virih in ustvariti dobro delujoč trg za sekundarne surovine, povečati uporabo reciklirane plastike v embalaži prek obveznih ciljev.
 

Glavne točke predloga nove zakonodaje

  • Glavni cilj je zmanjšati količino odpadne embalaže za 15 % do leta 2040 na državo članico na prebivalca, v primerjavi z letom 2018. To se bo zgodilo s ponovno uporabo in recikliranjem.
  • Podjetja bodo morala potrošnikom ponuditi določen odstotek svojih izdelkov v embalaži za večkratno uporabo ali ponovno polnjenje. Nekaj bo tudi standardizacije formatov embalaže in jasnega označevanja embalaže za večkratno uporabo.
  • Nekatere oblike embalaže bodo prepovedane, na primer embalaža za enkratno uporabo za hrano in pijačo, kadar se uporabi v restavracijah in kavarnah.
  • Obvezne bodo stopnje reciklirane vsebine, ki jo morajo proizvajalci vključiti v novo plastično embalažo.
  • Vsaka embalaža bo imela oznako, iz česa je embalaža sestavljena in v kateri tok odpadkov naj gre, da ne bi prišlo do zmede. Zabojniki za zbiranje odpadkov bodo imeli enake oznake povsod v EU.
  • Industrije embalaže za enkratno uporabo bodo morale vlagati v prehod, vendar je splošni vpliv na gospodarstvo in ustvarjanje delovnih mest v EU pozitiven. Samo spodbujanje ponovne uporabe embalaže naj bi vodilo do več kot 600.000 delovnih mest v sektorju ponovne uporabe do leta 2030, od tega veliko v lokalnih MSP. Z ukrepi naj bi prihranili tudi denar: Evropejci bi lahko prihranili skoraj 100 EUR na leto, če bi podjetja prihranke prenesla na potrošnike.
  • Biomasa, ki se uporablja za proizvodnjo plastike na biološki osnovi, mora biti pridobljena iz trajnostnih virov, brez škode za okolje, proizvajalci pa bi morali dati prednost uporabi organskih odpadkov in stranskih proizvodov kot surovin.
  • Plastiko, primerno za industrijsko kompostiranje, je treba uporabljati le, če ima koristi za okolje, nima negativnega vpliva na kakovost komposta in če je vzpostavljen ustrezen sistem zbiranja in obdelave bioloških odpadkov. Embalaža, primerna za industrijsko kompostiranje, bo dovoljena samo za čajne vrečke, filter kavne stroke in blazinice, nalepke za sadje in zelenjavo ter zelo lahke plastične vrečke. Na izdelkih bo moralo biti vedno navedeno, da so certificirani za industrijsko kompostiranje v skladu s standardi EU.
  • Do leta 2030 bi predlagani ukrepi znižali emisije toplogrednih plinov iz embalaže na 43 mio ton v primerjavi s 66 mio ton, če ne bi bili sprejeti nobeni ukrepi. Poraba vode bi se zmanjšala za 1,1 mio m3. Stroški okoljske škode za gospodarstvo in družbo bi se glede na izhodiščno leto 2030 zmanjšali za 6,4 mlrd EUR.
 
Ta predlog o embalaži in odpadni embalaži bosta zdaj obravnavala Evropski parlament in Svet po rednem zakonodajnem postopku.
 

 
Viri: Factiva, World Bio Market, Nordic Daily


 

Preberite tudi:

Globalni trendi na področju zelene tehnologije
 


Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: