Na Kosovu so vse vasi povezane s hitrim širokopasovnim internetom

četrtek, 23. marec 2023
 

Kosovski projekt digitalne ekonomije (KODE)

Na Kosovu je marca 2023 povezanost s hitrim širokopasovnim internetom dobila še zadnja kosovska vas. S tem je Kosovo doseglo enega največjih internetnih prodorov v Evropi. Ta mejnik, dosežen s podporo Svetovne banke, pomeni pomemben trenutek za tehnološki napredek države in za približno 1,8-mio kosovskega prebivalstva.

Kosovski projekt digitalne ekonomije (KODE), ki ga financira Svetovna banka in izvaja Ministrstvo za gospodarstvo Kosova, je s širokopasovno infrastrukturo visoke hitrosti povezal skupaj 201 kosovsko vas s 60.000 prebivalci.

Slovesnost ob zaključku projekta je potekala v vasi Hertice na severovzhodu Kosova, udeležili pa so se je  ministri iz vladnega kabineta in uradniki Svetovne banke.

Poleg skoraj 5.000 gospodinjstev je zdaj na hitri internet do 100 Mbps povezanih tudi 107 šol in 43 zdravstvenih ustanov na oddaljenih lokacijah.

"Dostop do hitrega interneta in boljša digitalna infrastruktura bosta izboljšala povezave Kosova z globalnim gospodarstvom, kar je bistveno za bolj produktivno in hitreje rastoče gospodarstvo in bo prineslo koristi vsem prebivalcem Kosova," je dejal Massimiliano Paolucci, vodja Svetovne banke za Kosovo in Severno Makedonijo.

Dostop do hitre širokopasovne povezave lahko pomaga pri izvajanju javnih storitev, nudi priložnosti za pridobivanje novih znanj ter ustvarja dohodek s spletnim delom.

V Svetovni banki so prepričani, da bodo naložbe v digitalni razvoj prispevale k transformaciji kosovskega gospodarstva in izboljšale življenje tamkajšnjega prebivalstva.

Širitev širokopasovnega interneta na podeželskih območjih Kosova je bila ena od komponent projekta KODE. Projekt je podprl tudi ustanovitev Kosovske raziskovalne in izobraževalne mreže (KREN), ki je povezala kosovske akademske ustanove med seboj, pa tudi z vseevropsko mrežo univerz (GÉANT), kar jim zagotavlja druge inovativne, stroškovno učinkovite in zanesljive digitalne storitve.

Projekt je podprl tudi vzpostavitev nacionalnega sistema za spremljanje spektra, ki bo omogočil učinkovito spremljanje spektra v državi. 

Projekt 2.000 mladim na Kosovu zagotavlja tudi usposabljanje na področju digitalnih veščin (kot so programi za razvoj mobilnih naprav iOS in Android), digitalnega marketinga, osnov IT, omrežne administracije in tehnologije 3D-tiskanja.

Projekt KODE je leta 2019 odobril svet izvršnih direktorjev Svetovne banke. Financiran je bil s koncesijskim kreditom Mednarodnega združenja za razvoj (IDA), ki je del skupine Svetovne banke, v višini 20,7 mio EUR.


 
Viri: Factiva, Contify Banking News, Svetovna banka

 

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

Priložnosti na kosovskem trgu



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: