Novi predlogi Evropske komisije o pravicah potnikov

torek, 05. december 2023
 

Novi predlogi Evropske Komisije za izboljšane pravic potnikov in lažji dostop do potovalnih informacij 

Trenutno je Evropska unija edino območje na svetu, ki ima vzpostavljen okvir pravic potnikov za vse načine prevoza. Kljub temu pa se potniki soočajo s težavami zaradi slabega izvajanja in uveljavljanja.

Evropska Komisija je 29. novembra 2023 sprejela nova pravila o pravicah potnikov, katerih cilj je ustvariti boljšo potovalno izkušnjo, potnikom pa zagotoviti dostop do neposredne podpore in informacij v realnem času o zamudah in odpovedih. Večji poudarek novih predlogov je tudi na potnikih z omejeno mobilnostjo.

Novi predlogi predstavljajo revizijo direktive o paketnem potovanju iz leta 2015.

Evropska Komisija predlaga tudi oblikovanje skupnega evropskega podatkovnega prostora o mobilnosti, ki bo podjetjem in potnikom olajšal dostop do prometnih podatkov in njihovo izmenjavo.

Nova predlagana pravila bodo spodbudila države članice, da proaktivno spremljajo težave s potovanji in se ne odzovejo le na pritožbe.

Predloge bodo morale potrditi še države članice.

 

Povračilo stroškov za odpovedane prevoze 

Nove predlogi se nanašajo med drugim tudi na povračila stroškov za odpovedane prevoze, ki so jih potniki rezervirali prek potovalne agencije.

Ta poteza je deloma namenjena temu, da se prepreči ponovitev kaosa, ki je nastal pri povračilu stroškov letalskim potnikom med pandemijo Covid -19.
 
Po predlagani zakonodaji bodo potovalne agencije, med katerimi so večinoma mala in srednja podjetja (MSP), upravičene do vračila stroškov od ponudnikov transportnih storitev v 7 dneh. To naj bi prizadetim potnikom omogočilo vračilo denarja v dveh tednih.

Nova bodo tudi pravila za zaščito potnikov, ki uporabljajo avtobuse, vlake in letala v okviru enega potovanja.

Predlogi temeljijo tudi na izkušnjah, pridobljenih med  bankrotom potovalne družbe Thomas Cook leta 2019, ki je imela velik vpliv tako na popotnike kot na potovalni trg.

Predlagana revizija uredbe o pravicah potnikov bo vključevala strožje mehanizme izvrševanja za letalske družbe, ki odpovedujejo ali zamujajo lete, medtem ko bo nov predlog o tako imenovanih multimodalnih potovanjih določil nova pravila za zaščito potnikov, ki uporabljajo avtobuse, vlake in letala v okviru enega potovanja.

V skladu s predlagano zakonodajo bi morali biti potniki pred in med potovanjem bolje obveščeni, vključno z minimalnimi povezovalnimi časi med različnimi prevoznimi storitvami.

 

Pravice potnikov z omejeno mobilnostjo 

Potnikom z omejeno mobilnostjo, ki preidejo z ene oblike prevoza na drugo, bodo na povezovalnih točkah pomagali prevozniki in upravljavci terminalov, če potujejo po eni pogodbi.

Če mora oseba imeti prijatelja ali sorodnika, ki potuje z njo, da bi izpolnila zahteve glede letalske varnosti, bi bila letalska družba dolžna brezplačno prepeljati spremljevalno osebo in zagotoviti, da oseba sedi poleg potnika.
 
 

Predplačilo potovalnih paketov in vavčerji 

V skladu z nadaljnjo revizijo direktive o paketnem potovanju iz leta 2015 organizatorji potovanj ne bodo mogli zahtevati 25 % predplačila cene posla, razen v izjemnih okoliščinah, na primer, če mora organizator potovanja letalskemu prevozniku plačati vnaprej.

Organizatorji potovanj prav tako ne bodo smeli zahtevati celotnega plačila prej kot 28 dni pred začetkom izvedbe paketa.
 
Potnikom, ki jim je ponujen vavčer, je treba jasno povedati, da lahko tudi vztrajajo pri vračilu kupnine.

Prav tako lahko potniki tudi zahtevajo vračilo bonov, če jih ne porabijo pred iztekom njihove veljavnosti.

Poročilo Evropskega računskega sodišča iz leta 2021 je pokazalo, da letalski potniki med pandemijo niso bili v celoti obveščeni o svojih pravicah in so pogosto izgubili denar, do katerega so bili upravičeni, ali pa jim je bilo rečeno, da morajo sprejeti vavčerje namesto povračila.

V poročilu je bilo ugotovljeno, da je bilo povračilo stroškov potnikom na vseh področjih omejeno, zlasti pri organizatorjih potovanj, ter da vavčerji in povračila pogosto niso bili zaščiteni pred plačilno nesposobnostjo letalskih družb.
 

 
Viri: Factiva, RTE.ie, Evropska Komisija


 

Preberite še:


Globalni trendi na področju turizma

Nova zakonodaja o kratkoročnem najemu nastanitev prek spletnih platform




Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: