Razmere v nemški industriji so se marca stabilizirale
Marca sta se v Nemčiji povečala industrijska proizvodnja in izvoz
Marca se je industrijska proizvodnja v Nemčiji povečala, k čemur so veliko prispevala ameriška podjetja, ki so pred napovedanimi carinami kopičila zaloge uvoženega blaga.Nemška statistična agencija Destatis je v 8. maja sporočila, da se je proizvodnja marca 2025 v primerjavi s prejšnjim mesecem povečala za 3 %, potem ko se je februarja zmanjšala za -1,3 %.
Proizvodnjo so marca spodbudili nekateri vodilni nemški sektorji, vključno z avtomobilsko industrijo, kjer se je proizvodnja v primerjavi z mesecem prej povečala za 8,1 %. V farmacevtski industriji se je proizvodnja povečala za 20 %, v strojni industriji pa za 4,4 %.
Proizvodnja je bila v Q1 2025 za 1,4 % višja kot v Q4 2024, kar je največje četrtletno povečanje od začetka leta 2022, preden so se cene energije močno zvišale po začetku ruske invazije na Ukrajino.
Povečanje proizvodnje je sledilo napovedim ameriških carin aprila 2025. ZDA so uvedle 10 % uvozne dajatve na večino blaga, uvoženega iz EU, ter višje, 25 % carine na avtomobile, jeklo in aluminij.
Izvoz blaga iz Nemčije v ZDA se je marca v primerjavi s februarjem povečal za 2,4 %, kar kaže na kopičenje carinskih zalog s strani ameriških podjetij.
Po podatkih Destatis se je celoten nemški izvoz marca povečal na 133,2 mlrd EUR, medtem ko se je uvoz zmanjšal za -1.4 % na 112,1 mlrd EUR. Trgovinski presežek pa je znašal 21,1 mlrd EUR.
Rast nemške industrijske proizvodnje in naročil v marcu potrjuje, da so se razmere v nemški industriji v zadnjih mesecih stabilizirale, a industrijska proizvodnja je še vedno 9 % pod ravnjo pred pandemijo.
Analitiki Capital Economics ocenjujejo, da bodo posledice ameriških carin kmalu občutne, in ker je kakršna koli podpora nove vlade še nekaj mesecev oddaljena, nadaljnje izboljšanje ni verjetno.
Nemško gospodarstvo se je v zadnjih 2 letih skrčilo zaradi upada proizvodnje, šibkega izvoznega povpraševanja in visokih stroškov energije, zdaj pa obstajajo tveganja, da ga bo ameriška trgovinska politika potisnila v 3. leto recesije.
Nova tveganja za nemško gospodarstvo
Ameriške carine
Nekatera vodilna nemška podjetja so zaradi vpliva novih trgovinskih ovir znižala svoje napovedi.Proizvajalec avtomobilov Mercedes-Benz je zaradi negotovosti začasno ustavil svoje napovedi za celotno leto, medtem ko je Volkswagen dejal, da bi lahko različni izzivi, vključno s trgovinskimi omejitvami, močno poslabšali sedanje napovedi.
Analitiki Oxford Economics napovedujejo, da bodo ameriške carine, skupaj z apreciacijo evra proti dolarju, negativno vplivale na nemško gospodarstvo. Industrijska proizvodnja in izvoz naj bi po napovedih v Q2 2025 upadla.
Nemške vodne poti s premalo vode
Nivo vode v nemških rekah je trenutno na ravni, kot je za ta letni čas še ni bilo. Plovila lahko prevažajo le približno 50 % svojega običajnega tovora.Suša in nizka gladina rek v Nemčiji (predvsem Ren) sta že pred nekaj poletji povzročali težave v dobavnih verigah, zdaj pa je to še dodatni udarec sredi številnih negotovosti.

Nove omejitve izvoza redkih zemelj iz Kitajske
Naraščajoče nezaupanje med ZDA in Kitajsko je privedlo do uvedbe novih omejitev izvoza redkih zemelj iz Kitajske, kar lahko povzroči precejšnjo škodo nemški industriji.4. aprila 2025 je Kitajska napovedala, da bo omejila izvoz 7 redkih zemelj (samarij, gadolinij, terbij, disprozij, lutecij, skandij in itrij). Odslej so za izvoz teh kovin ter spojin, zlitin in izdelkov, ki jih vsebujejo, potrebna dovoljenja, katerih izdaja se lahko zavleče za več mesecev.
Pomanjkanje ali znatno zmanjšanje izvoza redkih zemelj iz Kitajske v prihodnjih mesecih bi lahko povzročilo težave za nemško avtomobilsko industrijo, pa tudi za proizvodnjo vetrnih turbin in medicinskih naprav.
Po podatkih Destatisa je lani 65,5 % vseh uvoženih redkih zemelj v Nemčijo prišlo s Kitajske. 23,2 % jih je prišlo iz Avstrije, 5,6 % pa iz Estonije. Vendar se v Avstriji in Estoniji redke zemlje le predelujejo in gre pravzaprav le za ponovni izvoz, zato je dejanska odvisnost od kitajskega uvoza še večja.

Viri:
- Factiva
- The Wall Street Journal
- CE NoticiasFinancieras
- Agence France Presse
- Foto: iStock
Preberite še:
Kaj čaka nemško gospodarstvo v letu 2025?
Poslovno okolje Nemčije
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.