ZDA 
Predstavljamo poslovno okolje ZDA

Ameriško gospodarstvo, ki je največje na svetu, poganja predvsem zasebna potrošnja, ki predstavlja skoraj 70 % BDP.
ZDA so manj kot druga gospodarstva G7 odvisne od zunanjega povpraševanja, njihova energetska neodvisnost pa jih ščiti pred nestanovitnostjo cen surovin.
Gospodarstvo močno podpira bogastvo naravnih virov, visoka inovacijska zmogljivost, razvita fizična in digitalna infrastruktura, visoka produktivnost in napreden finančni sistem.
V gospodarstvu ima prevladujočo vlogo storitveni sektor, ki prispeva 82 % BDP, sledita mu industrija s 17 % in kmetijstvo z 1 %.
Storitveni sektor je temeljni del gospodarstva ZDA in zaposluje približno 79 % delovne sile. Storitveni sektor se prepleta z digitalno ekonomijo in pogosto uporablja napredne tehnologije za izboljšanje učinkovitosti in uporabniške izkušnje. Mnoga ameriška storitvena podjetja so postala globalni voditelji v svojih panogah, kar krepi izvozno moč ZDA na področju storitev. Med pomembne segmente spadajo finančne storitve, bančništvo, IKT, maloprodaja, zdravstvene storitve, turizem ter transportne in logistične storitve.
Industrijski sektor zaposluje približno 19 % delovne sile in ostaja ključni sektor, ki krepi gospodarsko moč, inovacije, izvoz in nacionalno varnost ZDA. Odlikuje ga visoka tehnološka razvitost z visoko stopnjo avtomatizacije, robotizacije in uporabe umetne inteligence (AI). Pomembne panoge so letalska, avtomobilska, farmacevtska, biotehnološka in strojna industrija, energetika, ter proizvodnja elektronike in polprevodnikov.
ZDA so vodilna svetovna sila v letalski, farmacevtski in energetski industriji. ZDA so največja svetovna proizvajalka utekočinjenega zemeljskega plina, aluminija, električne in jedrske energije ter 3. največja proizvajalka nafte na svetu.
Kmetijski sektor zaposluje približno 2 % delovne sile in je kljub relativno majhni vlogi pri prispevku BDP, velikega pomena za ameriško gospodarstvo. Kmetijstvo je intenzivno in močno modernizirano, osredotočeno predvsem na pridelavo koruze, soje in pšenice, bombaža in ječmena. V živinoreji prevladuje vzreja goveda in perutnine. Tehnološki napredki v kmetijstvu, kot so droni, avtonomni stroji, pametni sistemi za namakanje in tehnologija VRT, so pripomogli k večji produktivnosti, večji natančnosti in večji trajnostni uporabi virov.
ZDA so ena vodilnih svetovnih izvoznic kmetijskih dobrin.
Poslovne priložnosti v ZDA
Poslovne priložnosti v ZDA so široke in raznolike, saj so največje svetovno gospodarstvo in največji uvoznik izdelkov na svetu. Hkrati so tudi eden najbolj raznolikih trgov na svetu.
ZDA imajo največji potrošniški trg na svetu z visoko kupno močjo. Gospodarsko okolje je stabilno, z visokim BDP na prebivalca, napredno infrastrukturo in fleksibilnim trgom dela, ki podpira hitro rast podjetij.
Napredna infrastruktura, inovacijski ekostistem, napreden finančni sistem in davčne spodbude za določene panoge, ustvarjajo privlačno naložbeno okolje.
Najbolj perspektivni sektorji za tuje izvoznike in vlagatelje:
- Tehnološki sektor: Silicijeva dolina, Boston, Seattle, Austin in druga tehnološka središča ponujajo izjemno okolje za razvoj in rast tehnoloških podjetij. Posebej obetavne so naložbe v kibernetsko varnost, umetno inteligenco (AI), zdravstveno tehnologijo, finančno tehnologijo in tehnologijo obnovljive energije.
- Zdravstveni sektor: S staranjem družbe in napredkom v medicinskih tehnologijah, obstaja velik potencial na področju personalizirane medicine, biotehnologije, digitalnega zdravstva in storitev za starejše.
- Obnovljiva energija in trajnosti razvoj: Rast uporabe obnovljivih virov energije in električne mobilnosti, ter želja po čim boljši energetski učinkovitosti, ponuja priložnosti na področju sončne in vetrne energije, baterijskih sistemov, polnilne infrastrukture za EV in zelenih gradenj.
- Proizvodnja in industrijski sektor: Možnosti se odpirajo v letalski in obrambni industriji, avtomobilski industriji, ter industriji elektronike, predvsem na področju naprednih proizvodnih tehnologij, kot so avtomatizacija, robotika, 3D tiskanje.
- E-trgovina: Je eno najhitreje rastočih in najbolj perspektivnih panog v ZDA. Podjetja, ki uspešno združujejo tehnologijo, trajnost in prilagodljivost potrošniku, imajo velik potencial za uspeh.
Več o poslovnih priložnostih na trgu ZDA si preberite tukaj
Tržni izzivi in mednarodno poslovanje v ZDA
- ZDA niso homogen trg, temveč splet manjših lokalnih trgov z različnimi predpisi, poslovnimi kulturami in okusi potrošnikov. Zato je za vsako regijo potrebna lokalizirana strategija vstopa na trg.
- ZDA so izjemno konkurenčen trg. Širitev na ameriški trg pomeni konkurirati uveljavljenim blagovnim znamkam, ki že uživajo zvestobo ameriških potrošnikov. Ameriško poslovno okolje predstavlja ostro konkurenco tudi s strani številnih zagonskih podjetij. Prodor na trg zahteva diferenciacijo izdelkov in učinkovito pozicioniranje, s poudarjanjem prednosti ciljnim potrošnikom.
- ZDA ima zapleten davčni sistem, ki lahko predstavlja izzive za podjetja. Davčni sistem se razlikuje med posameznimi zveznimi državami zato lokacija podjetja v ZDA lahko močno vpliva na skupne stroške poslovanja.
- Razumevanje lokalnega poslovnega bontona in kulture. Pri trženju je pomembna uporaba lokalnega jezika ter upoštevanje poslovnih in kulturnih praks izbranega trga.
- Napovedane ameriške carine na blago iz drugih držav predstavljajo velika tveganja za tuje izvoznike, predvsem na področju avtomobilske in farmacevtske industrije, jekla in aluminija, ter alkoholnih pijač. Visoke carine bi lahko celo zaprle vstop na ameriški trg ali preselile proizvodnjo v ZDA.
Uvoz in izvoz Slovenije v ZDA
Blagovna menjava med Slovenijo in ZDA je v letu 2024 dosegla 2.107 mio EUR, s čemer so se ZDA uvrstile na 12. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
Več o uvozu in izvozu Slovenije v ZDA preberite tukaj
Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?
Bodite obveščeni o najnovejših objavah. Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.