Egipt

Predstavljamo poslovno okolje Egipta




Egipt ima raznoliko gospodarstvo, v katerem imajo pomembno vlogo predvsem storitve in energija. Svetovna banka Egipt uvršča kot državo s srednje nizkimi dohodki.

Večina gospodarskih dejavnosti se odvija ob rodovitni dolini Nila. 

Leta 2024 so nižji izvoz plina in nafte ter upad prihodkov Sueškega prekopa zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu pomembno vplivali na gospodarsko dejavnost.

V gospodarstvu ima prevladujočo vlogo storitveni sektor, ki prispeva 57 % BDP, sledita mu industrija z 32 % in kmetijstvo z 11 %.

Storitveni sektor predstavlja največji del egiptovskega BDP in zaposluje približno 53 % delovne sile. Prevladujeta segmenta IKT in turizma. Turizem je eden najpomembnejših virov prihodkov za Egipt in predstavlja približno 12 % BDP. Vlada načrtuje širitev hotelskih zmogljivosti in izboljšanje turistične infrastrukture. Država vlaga tudi v digitalno infrastrukturo, kar pospešuje rast IKT sektorja. Egipt se je uveljavil kot uspešno središče za tehnološka zagonska podjetja, podprto z vse večjim številom inkubatorjev, pospeševalnikov in tveganega kapitala.
Pomemben je tudi segment maloprodaje, ki ga obvladujejo večinoma manjše lokalne trgovine z živili, ki letno ustvarijo več kot 13 mlrd USD ali približno 12,01 mlrd EUR. Maloprodajni trg je sicer premalo razvit in premalo nasičen. To odpira naložbene priložnosti, predvsem na področju e-trgovine.

Industrijski sektor zaposluje približno 28 % delovne sile. Najpomembnejše industrijske dejavnosti so naftna industrija, proizvodnja avtomobilov, proizvodnja jekla, pridelava bombaža, proizvodnja tekstila in gradbeništvo. Država je tudi velika proizvajalka plina. Naftna in plinska industrija sta ključni za gospodarstvo in energetsko neodvisnost Egipta. Naraščajoče naložbe v raziskovalne in proizvodne dejavnosti, ugodne vladne politike, strateška partnerstva z mednarodnimi podjetji ter odkrivanja novih zalog, krepijo vlogo Egipta kot regionalnega energetskega središča.
Gradbeništvo je prav tako v razcvetu, saj država vlaga v infrastrukturne projekte, kot so nove ceste, mostovi in stanovanjska naselja.

Kmetijski sektor zaposluje približno 19 % delovne sile. Kmetijska proizvodnja je osredotočena na rodovitno delto Nila, kjer gojijo bombaž, ki velja za najdonosnejšo poljščino. Poleg bombaža med najpomembnejše gojene poljščine sodijo sladkorni trs, krmne rastline, žita, stročnice, sadje in zelenjava. Egipt si je zadal cilj, da v naslednjih 10 letih doseže 75 % samooskrbo s pšenico. Pomemben je tudi segment ribištva in ribogojstva, ki pomembno prispeva k izvozu.
Kmetijski sektor je eden glavnih prednostnih sektorjev v okviru Nacionalnega programa za gospodarsko in družbeno reformo. Vlada načrtuje izkop več kot 1.500 novih vodnjakov v zahodni puščavi, z namenom preoblikovanja puščave v obdelovalna zemljišča.

 
Poslovne priložnosti v Egiptu

 
Egipt je zaradi številčnega prebivalstva in razmeroma močne gospodarske rasti, poleg Južne Afrike in Nigerije, eden največjih trgov v Afriki.

Egipt je država z mladim in naraščajočim prebivalstvom, velikim in rastočim srednjim razredom, ter hitro rastočim digitalnim gospodarstvom. Država je zaradi svoje velikosti pomemben regionalni trg z velikim potencialom.

Egiptovska vlada je junija 2023 odobrila nov sveženj spodbud in upravnih reform, namenjenih izboljšanju poslovnega okolja in privabljanju več tujih naložb. Namen teh ukrepov je zasebnemu sektorju omogočiti večjo vlogo v gospodarstvu in povečati njegov prispevek k egiptovskemu izvozu.

Vrhovni investicijski svet je sprejel 22 ukrepov, namenjenih spodbujanju naložb v različnih sektorjih. Ukrepi vključujejo znižanje stroškov ustanavljanja novih podjetij, omejevanje omejitev njihovega ustanavljanja, olajšanje lastništva zemljišč, razširitev izdaje zlate licence, ter zagotavljanje integriranega in konkurenčnega paketa spodbud in zmogljivosti v kmetijskem, industrijskem in energetskem sektorju.

Najbolj perspektivne panoge:
 
  • Turizem, kjer zgodovinske znamenitosti in obmorska letovišča omogočajo investicije v hotele, potovalne agencije in specializirane storitve, kot je medicinski turizem
  • IKT sektor je v vzponu, z možnostmi na področju razvoja programske opreme, storitev v oblaku in kibernetske varnosti. Močno se razvijajo tudi fintech, edtech in healthtech.
  • Obnovljivi viri energije, zlasti sončna in vetrna energija, nudijo priložnosti za gradnjo elektrarn in proizvodnjo zelenega vodika.
  • Maloprodajni sektor kaže na številne naložbene priložnosti, predvsem na področju e-trgovine. Egiptovski trg e-trgovine hitro raste. To rast spodbujata vse večja uporaba pametnih telefonov in vse večja priljubljenost spletnega nakupovanja. Tudi novi urbani razvoj bo prav tako zagotovil številne priložnosti za maloprodajne naložbe.
  • Farmacija: Egipt postaja osrednje središče za farmacevtske inovacije in proizvodnjo v Afriki. Zaradi naraščajočega števila uspešnih trgovinskih sporazumov, skupaj z obsežnimi domačimi proizvodnimi zmogljivostmi, bo Egipt postal ključno središče za širitev na širši afriški farmacevtski trg.
  • Gradbeništvo je v razcvetu zaradi gradnje novih mest, kot je Nova administrativna prestolnica, ter poslovnih parkov, kot je Mivida Business Park. Povečano povpraševanje po stanovanjskih in komercialnih nepremičninah ustvarja priložnosti za gradbena podjetja
Več o poslovnih priložnostih na egiptovskem trgu si preberite tukaj
 

Tržni izzivi in mednarodno poslovanje v Egiptu

 
  • Eden največjih tržnih izzivov je birokracija, ki otežuje poslovne procese. Postopki za ustanavljanje podjetij, pridobivanje dovoljenj in carinske procedure so dolgotrajni in zapleteni
  • Visoka inflacija in strogi kreditni pogoji bodo vplivali na zasebno povpraševanje.
  • Reševanje gospodarskih sporov je zelo počasno, saj je čas za razsojanje zadeve do zaključka v povprečju 3 do 5 let.
  • Druge ovire za večjo trgovino in naložbe so pomanjkanje kvalificirane delovne sile, omejen dostop do posojil, vprašanja intelektualne lastnine, korupcija in netarifne trgovinske ovire.
Priporočljivo je poiskati uglednega in zanesljivega egiptovskega partnerja, ki zastopa tuje podjetje na lokalnem trgu. Pri vstopu na trg je potrebno gledati dolgoročno. Regionalni sejmi ponujajo priložnosti za srečanje z egiptovskimi kupci in potencialnimi partnerji za tuja podjetja, ki razmišljajo o vstopu na egiptovski trg.
 

Uvoz in izvoz Slovenije v Egipt


Blagovna menjava med Slovenijo in Egiptom je v letu 2024 dosegla 458 mio EUR, s čemer se je Egipt uvrstil na 28. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.

Več o uvozu in izvozu Slovenije v Egipt preberite tukaj
 
 

Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?


Bodite obveščeni o najnovejših objavah.  Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.