Litva ima vse pomembnejšo vlogo v evropski vesoljski industriji
Razvoj litovskega vesoljskega sektorja
Litva je v preteklih letih naredila pomemben korak v evropski vesoljski industriji, začenši z uspešno izstrelitvijo dveh majhnih satelitov leta 2014.Leta 2021 je Litva postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Litovske raziskovalne ustanove in podjetja, povezana z vesoljem, sodelujejo v številnih mednarodnih vesoljskih programih.
Leta 2022 je država sprejela koncept razvoja vesoljskega sektorja in vzpostavila Space Hub LT, kar je pomemben mejnik za vesoljski sektor v državi. Ta novi posrednik sektorja, ki ga upravlja Litovska agencija za inovacije, je namenjen pospeševanju vesoljskih ambicij Litve in podpori industrije, akademskega sveta in javnih institucij. Space Hub LT vsako leto gosti tudi poseben dogodek, Vilniaus Space Days, katerega namen je predstavitev litovskega vesoljskega ekosistema in njegovega potenciala. Letos se bo dogodek odvijal 6. maja.

Kljub manjši velikosti in bistveno manjšem financiranju v primerjavi z velikimi državami, kot so Združeno kraljestvo, Nemčija in Poljska, je litovska vesoljska industrija edinstvena pri proizvodnji kompleksnih tehnoloških izdelkov. Vrhunske rešitve, razvite v državi, so pritegnile pozornost in naložbe Evropske vesoljske agencije (ESA).
Kljub temu zagotavljanje doslednega financiranja ostaja eden največjih izzivov za litovska zagonska podjetja v vesoljski industriji.
Litva si je zastavila cilj, da bo vesoljski sektor do leta 2027 prispeval 1 % BDP Litve.
Pomembnejša podjetja v litovskem vesoljskem sektorju
Blackswan Space
Upravljanje vesoljskega prometa ni več futurističen koncept, ampak izziv današnjega časa, s katerim se spopada tudi litovsko zagonsko podjetje Blackswan Space. Podjetje razvija rešitve za avtonomno satelitsko navigacijo.Mission Design Simulator (MDS) je računsko natančen in fotorealističen simulator načrtovanja vesoljskih misij, primeren za simulacijo množice kompleksnih scenarijev misij v vesolju, vključno z operacijami bližine srečanja. Simulator je obsežno virtualno okolje, kjer lahko uporabniki ustvarijo prototip in preizkusijo svoje celotne vesoljske misije z enim programskim paketom, s čimer zmanjšajo možne napake ter skrajšajo razvojni čas in stroške.
Sistem Vision Based Navigation (VBN) je namenska programska rešitev za izvajanje zapletenih navigacijskih manevrov, ki zahtevajo identifikacijo in sledenje cilju. Sistem VBN satelitom omogoča prepoznavanje in navigacijo proti drugim objektom v vesolju ali stran od njih z uporabo umetne inteligence, podobno kot delujejo samovozeči avtomobili.
Blackswan trenutno sodeluje z ESA, evropskimi proizvajalci satelitov in specializiranimi podjetji za vesoljsko tehnologijo v ZDA.
Program ESA je podjetju Blackswan Space že zagotovil več kot 500.000 EUR sredstev za razvoj navigacijske tehnologije za satelite, ki temelji na viziji.
Predstavitev te tehnologije v Zemljini orbiti se pričakuje do leta 2027.

Astrolight
Podjetje Astrolight razvija visoko varne telekomunikacijske sisteme za vesoljske, obrambne in vladne aplikacije.Podjetje, ki je bilo ustanovljeno novembra 2019, je v letu 2023 ustvarilo 506.954 EUR prihodkov, čisti dobiček pa je znašal 20.468 EUR.

Delta Biosciences
Delta Biosciences je kemijsko podjetje, ki uvaja inovacije na stičišču medicine in vesolja.Njihova vertikala astrokemije se osredotoča na protiukrepe proti vesoljskemu sevanju za zaščito astronavtov in podaljšanje življenjske dobe kritičnega tovora.
Podjetje sodeluje z ESA pri pripravi validacije kemije na Mednarodni vesoljski postaji.
Kongsberg NanoAvionics
Podjetje Kongsberg NanoAvionics ustvarja stroškovno učinkovite satelitske izdelke in storitve, ki organizacijam omogočajo hiter začetek njihovih vesoljskih misij.Od leta 2014 je NanoAvionics izstrelil več kot 45 satelitov. Strokovno znanje in tehnologija podjetja, ki mu zaupajo stranke v več kot 35 državah, povečujeta donosnost naložb v satelite.

Novitera
Podjetje Novitera je specializirano za recikliranje kovin, rafiniranje in predelavo surovin.Podjetje ima več kot 20 let izkušenj na področju predelave industrijskih odpadkov, elektronskih komponent in kovinskih odpadkov, s katerimi zagotavlja trajnostne materialne rešitve.
Z uporabo tehnologije ICP-OES in XRF laboratorij podjetja zagotavlja natančno analizo materiala za učinkovito recikliranje. Rafiniranje in dobava kovin visoke čistosti in redkih elementov pomaga industriji, vključno z vesoljsko, zmanjšati odvisnost od neobdelanih virov in izboljšati trajnost v proizvodnji.

Tigbis
Podjetje Tigbis razvija električne pogonske sisteme in njihove podsisteme za uporabo na satelitih.Glavna naloga izdelkov je vzdrževanje parametrov satelitske orbite in izstrelitev satelita v zahtevano orbito. Podjetje lahko ustvari en poseben sistem za satelit ali ustvari satelit glede na potrebe, pri čemer izvede celoten cikel testov.
Viri:
- Factiva
- ELTA
- Space Hub LT
- Foto: spletne strani Blackswan Space, Astrolight, Kongsberg NanoAvionics, Novitera
Preberite še:
Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav
Litovska start-up scena je v razcvetu in ima preko 1.000 start-up podjetij
Laserska industrija je eden vodilnih visokotehnoloških sektorjev v Litvi
Minimalna bruto mesečna plača v Litvi se je januarja 2025 povečala na 1.038 EUR
Poslovno okolje Litve
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.