Pregled aktualnega dogajanja na globalnem farmacevtskem trgu
Pozivi farmacevtske industrije, naj se zdravila izključijo iz tarifnih vojn
Proizvajalci zdravil pozivajo Trumpovo administracijo in uradnike Evropske unije, naj izključijo zdravila in medicinsko blago iz vse večjih tarifnih vojn. Te bi namreč lahko povzročile skokovito rast cen najbolj prodajanih zdravil, izdelanih v Evropi, med katera sodita tudi zdravilo Wegovy podjetja Novo Nordisk za hujšanje in zdravilo Keytruda za imunoterapijo proti raku podjetja Merck.Farmacevtska industrija tudi poziva EU, naj zadrži povračilne carine, če bi ZDA kljub vsemu vključila zdravila v trgovinski spor.
Visoke tarife bi zvišale stroške zdravil in ustvarile ovire pri dostopu za paciente in na koncu bi ceno carin plačali pacienti.
Nekatere farmacevtske družbe tudi nakazujejo pripravljenost za razširitev proizvodnje v ZDA, hkrati pa zahtevajo davčne olajšave in regulativne spremembe, ki bi jim olajšale to uresničitev.
Farmacevtski izdelki zaradi potencialne škode že dolgo niso vključeni v trgovinske vojne. Toda Trumpovo zvišanje carin na blago iz Kitajske, vključno s končnimi zdravili in surovinami, ter začetni krog carin med ZDA in EU na blago, kot sta jeklo in alkohol, je povečalo možnosti, da se bodo seznamu pridružila tudi zdravila.
Eli Lilly letos načrtuje lansiranje zdravila za hujšanje na trgih v razvoju
Ameriška farmacevtska družba Eli Lilly namerava v 2. polovici leta 2025, ko se bo povečala proizvodna zmogljivost, lansirati svoje uspešno zdravilo za sladkorno bolezen in zdravilo za hujšanje na večjih trgih v razvoju, kot so Indija, Brazilija in Mehika.Svetovno povpraševanje po zdravilih za sladkorno bolezen in hujšanje podjetja Eli Lilly in danskega tekmeca Novo Nordisk je izjemno. Nova lansiranja predstavljajo veliko tržno priložnost, saj gre za eno najbolj naseljenih držav z visoko stopnjo debelosti.
5 let po pandemiji se gospodarski vpliv COVID-19 nadaljuje
5 let po tem, ko je WHO prvič opredelila izbruh koronavirusa COVID-19 kot pandemijo, se njegovi učinki še vedno čutijo v svetovnem gospodarstvu.Pandemija COVID-19 in prizadevanja za njeno zajezitev so sprožili rekorden državni dolg, prizadeli trge dela in spremenili vedenje potrošnikov. Neenakost se je povečala, medtem ko so se pojavili novi trendi, kot so delo na daljavo, digitalna plačila in spremembe v vzorcih potovanj.
Zaradi prekinitve ameriške pomoči tujini, lahko 8 držav ostane brez zdravil proti virusu HIV
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da je odločitev Trumpove administracije, da prekine ameriško pomoč tujini, znatno prizadela oskrbo z zdravili proti virusu HIV v 8 državah.Haiti, Kenija, Lesoto, Južni Sudan, Burkina Faso, Mali, Nigerija in Ukrajina, lahko že v prihodnjih mesecih izčrpajo vso svojo zalogo zdravil proti virusu HIV.

ZDA poročajo o prvem izbruhu smrtonosne ptičje gripe H7N9 po letu 2017
ZDA poročajo o prvem izbruhu smrtonosne ptičje gripe H7N9 na perutninski farmi po letu 2017, medtem ko se država še naprej spopada z drugim sevom ptičje gripe, ki je okužil ljudi in povzročil, da so cene jajc dosegle rekordne vrednosti.Širjenje ptičje gripe je opustošilo jate perutnine po vsem svetu, zmanjšalo oskrbo in spodbudilo višje cene hrane, predvsem jajc.
Širjenje ptičje gripe na sesalce, vključno s kravami molznicami, je med vladami vzbudilo zaskrbljenost glede nevarnosti nove pandemije.
Nizozemska, ena največjih svetovnih izvoznic jajc, je že začela pilotni program na farmi kokoši nesnic za cepljenje perutnine proti ptičji gripi.

Družba AstraZeneca kupuje belgijsko družbo EsoBiotec
Britanska AstraZeneca kupuje belgijsko biotehnološko podjetja EsoBiotec za 1 mlrd USD, da bi pospešila razvoj svojih zmogljivosti celične terapije, zlasti za raka.Tehnologija EsoBiotec lahko gensko spremeni imunske celice neposredno v telesu, kar omogoča zdravljenje s transformativno celično terapijo v samo nekaj minutah namesto trenutnega procesa, ki lahko traja več tednov.
Viri:
- Factiva
- Reuters
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju farmacije
Poslovno okolje ZDA
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.