Evropska komisija je Sloveniji odobrila predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU

torek, 05. december 2023


Evropska komisija je Sloveniji odobrila predplačilo v višini 100 milijonov evrov iz Solidarnostnega sklada EU.

Predplačilo je izvršeno na podlagi vloge za podporo iz Solidarnostnega sklada EU, ki jo je Slovenija predložila 20. oktobra 2023. Končno plačilo, ki bo odvisno od Komisijine ocene vloge Slovenije za podporo iz Solidarnostnega sklada EU in od razpoložljivosti proračunskih sredstev, bo izvršeno leta 2024. 

Slovenski organi so te poplave opisali kot najhujše v nedavni zgodovini Slovenije, prizadele pa so skoraj dve tretjini države. Poškodovana je bila ključna infrastruktura, kot so ceste in oskrba z energijo, in uničenih je bilo na stotine domov in stavb. Predsednica Ursula von der Leyen in komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič sta 9. avgusta 2023 obiskala Slovenijo, da bi izrazila solidarnost in podporo EU.

Komisija je takoj po poplavah izrazila solidarnost s Slovenijo in ponudila pomoč prek mehanizma EU na področju civilne zaščite, ki je med drugim vključevala helikopterje, tovornjake in bagre. Od takrat je Komisija prek kmetijske rezerve mobilizirala tudi 8,6 milijona evrov za podporo kmetom v Sloveniji, katerih preživljanje so poplave najbolj prizadele.

Podpora, ki je na voljo prek Solidarnostnega sklada EU, bo Sloveniji dodatno pomagala odpravljati uničujoče posledice poplav, obnoviti ključno infrastrukturo, financirati službe za reševanje, izvesti ukrepe za zaščito kulturne dediščine, ki je bila poškodovana med poplavami, in splošneje financirati dejavnosti čiščenja.

Podpora Sloveniji pri prilagajanju podnebnim spremembam in preprečevanju tveganj je ena ključnih prednostnih nalog programov kohezijske politike za obdobji 2014–2020 in 2021–2027. V programih za obdobje 2014–2020 je bilo za protipoplavno zaščito v Sloveniji namenjenih več kot 92 milijonov evrov, po nedavni spremembi programov pa so bila sredstva prerazporejena za nakup opreme za hiter odziv na poplave. Slovenski organi so v okviru programov za obdobje 2021–2027 namenili dodatnih 109 milijonov evrov za naložbe v preprečevanje tveganja poplav.

Evropski solidarnostni sklad pomaga državam članicam in državam pristopnicam pri obvladovanju finančnega bremena, ki ga povzročajo večje naravne nesreče in izredne zdravstvene razmere. Sklad je med letoma 2002 in 2022 mobiliziral več kot 8,2 milijarde evrov za 127 katastrof (107 naravnih nesreč in 20 izrednih zdravstvenih razmer) v 24 državah članicah (in Združenem kraljestvu) ter treh državah pristopnicah (Albanija, Črna gora in Srbija).

Komisija je samo v letu 2023 odobrila skupno 454,8 milijona evrov pomoči iz Solidarnostnega sklada EU, ki jo je dodelila Italiji (poplave v deželi Marke leta 2022), Romuniji (suša leta 2022) in Turčiji (potresi februarja 2023). Italija je nedavno prejela predplačilo v višini 94,7 milijona evrov za obvladovanje finančnega bremena, ki so ga povzročile poplave v deželi Emilija - Romanja maja 2023.

Komisija je junija predlagala zvišanje zgornje meje rezerve za solidarnost za nujno pomoč v okviru vmesnega pregleda večletnega finančnega okvira za 2,5 milijarde evrov. Predlagana sredstva v višini 2,5 milijarde evrov naj bi bila v preostalih štirih letih programskega obdobja večletnega finančnega okvira 2021–2027 razdeljena med oba instrumenta v okviru rezerve za solidarnost in nujno pomoč – Solidarnostni sklad EU in rezervo za nujno pomoč.

Več: Sporočilo Evropske komisije

 
Pripravil:
 
Boštjan Šinkovec
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini