Zaradi ameriških carin lahko poceni kitajski izdelki preplavijo Evropo

torek, 13. maj 2025
 

Ameriške carine spletnima platformama Temu in Shein zapirajo vrata na trg ZDA

Donald Trump je odpravil vrzel v zakonu, ki je kitajskim trgovcem na drobno omogočala pošiljanje blaga neposredno ameriškim potrošnikom brez plačila uvoznih dajatev. Odprava vrzeli v zakonu o brezcarinski trgovini je onemogočila poslovni model spletnih platform Temu in Shein ter ustavila pritok poceni kitajskega blaga v ZDA.

Leta 2024 je v ZDA vstopilo 1,36 mlrd spletnih pošiljk v skladu s tako imenovanim pravilom de minimis, ki je blago v vrednosti pod 800 USD (739 EUR) izvzelo iz uvoznih carin. Število pošiljk se je od leta 2015 povečalo za 9-krat.

Blago, kupljeno pri spletnih platformah Temu in Shein, je lani skupaj predstavljalo 30 % dnevnih ameriških paketov nizke vrednosti.

Zdaj bodo kupci za te pošiljke morali plačati 30 % carinske dajatve ali pavšalno dajatev do 50 USD (46,2 EUR), poleg tega pa še 145 % carine na uvoz iz Kitajske, ki jih je Trump uvedel prejšnji mesec.

Ker so se cene za ameriške potrošnike s tem več kot podvojile, se spletnima platformama Temu in Shein zapirajo vrata na ameriški trg, zato zdaj povečujeta svoja prizadevanja za širitev na evropske trge, saj želita izkoristiti vrzel v zakonu EU de minimis za ohranitev svojega nizkocenovnega modela. Posledično lahko zdaj te spletne platforme s poceni izdelki preplavijo Evropo.
 

Shein in Temu sta že povečala oglaševanje na evropskih trgih

Shein in Temu sta aprila zmanjšala digitalne oglase v ZDA in hkrati povečala digitalno oglaševanje na nekaterih evropskih trgih, in sicer v Franciji, Nemčiji, Italiji, Španiji in v Združenem kraljestvu.

Največ se je oglaševanje povečalo v Franciji in Združenem kraljestvu.
Na letni ravni je Temu povečal svojo porabo za oglaševanje v Združenem kraljestvu za 20 % in v Franciji za 115 %.
Shein je oglaševanje v primerjavi z lanskim aprilom povečal za 45 % v Franciji in za 100 % v Združenem kraljestvu.


 

Evropa namerava odpraviti vrzel v zakonu de minimis

Čeprav je nižja od omejitve ZDA, izjema EU v višini 150 EUR ni upočasnila eksplozivne rasti spletnih platform Temu in Shein na evropskih trgih.

Leta 2024 je trg EU preplavilo 4,6 mlrd paketov nizke vrednosti, kar je podvojitev od leta 2023 in potrojitev od leta 2022, pri čemer jih je 91 % prišlo s Kitajske.

Približno 12,6 mio paketov dnevno pride na trg EU brez dajatev, kar predstavlja hudo konkurenco za evropske trgovce na drobno, ki jih bremenijo višji stroški dela, dobavne verige in skladnosti s predpisi. Za razliko od svojih kitajskih konkurentov, podjetja iz EU tudi nimajo koristi od ugodnih mednarodnih poštnih tarif.

Čeprav je Evropska komisija že pred 2 letoma predlagala odpravo izjeme de minimis v EU, predlog še vedno čaka na odobritev 27 držav članic EU in Evropskega parlamenta. Po ocenah naj bi odprava začela veljati šele leta 2027.

Mnogi trgovci v EU se bojijo, da bi to lahko pomenilo, da bosta Temu in Shein na evropskih trgih prodajala še več poceni izdelkov, zaradi česar bo veliko evropskih trgovcev lahko propadlo.
 

Kitajsko blago pogosto ne opravi varnostnih testov

Poleg tega, da povečan pritok poceni kitajskih izdelkov prinaša tveganje za zmanjšanje dobičkonosnosti in odpuščanja v podjetjih EU, hkrati sproža tudi veliko zaskrbljenost glede varnosti izdelkov.

Bruseljski lobi evropskih potrošniških organizacij BEUC navaja, da so skupine, kot je njegova, zbrale obsežne dokaze o kitajskem blagu, ki ne izpolnjuje varnostnih standardov EU. Gre za izdelke iz segmentov kozmetike, oblačil, igrač in različnih aparatov.

Evropska komisija je januarja letos že obljubila stroge nove kontrole na kitajskih maloprodajnih platformah, da bi preprečila vstop nevarnih in ponarejenih izdelkov v Evropo.

Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je tudi pozval evropske zakonodajalce, naj uvedejo pristojbino za obdelavo kitajskih paketov, da bi pokrili svoje naraščajoče stroške skladnosti.

Mnogi oblikovalci politik želijo za prodajo ponarejenih in nevarnih izdelkov okriviti spletne prodajne platforme. A te platforme delujejo zgolj kot posredniki in ne kot prodajalci, s čimer se izogibajo neposredni odgovornosti, kar povzroča velike težave carinskim organom in regulatorjem.
 

Druge nezakonite prakse kitajskih prodajalcev

Vedno več je dokazov tudi o drugih nezakonitih praksah kitajskih prodajalcev, vključno s podcenjevanjem vrednosti blaga, da bi se izognili plačilu davka na promet ali davka na dodano vrednost (DDV). Veliko je primerov, ko uvozniki prijavijo napačno vrednost svojih pošiljk, da bi se izognili carinskim formalnostim.

Prejšnji mesec sta urad EU za boj proti goljufijam OLAF in poljske oblasti odkrila prefinjeno shemo goljufij z DDV, v katero je bilo vpleteno kitajsko blago, uvoženo v EU. Goljufi so trdili, da je bilo blago namenjeno v druge države EU, da bi se izognili davkom in carinam. V resnici je blago večinoma ostalo na Poljskem.

Čeprav je predlog Evropske komisije za odpravo oprostitve v višini 150 EUR še v teku, so nekatere države EU že sprejele Šefčovićev predlog.

Francoska vlada je prejšnji teden sporočila, da bo okrepila inšpekcijske preglede blaga nizke vrednosti, ki vstopa v državo.
Uvoženi izdelki bodo analizirani glede varnosti izdelkov, standardov označevanja in okoljskih standardov, država pa bo za vsak paket zaračunala pavšalno upravljavsko pristojbino.

Viri:
  • Factiva
  • Deutsche Welle
  • Reuters
  • Foto: iStock

Preberite še:


Globalni trendi na področju IKT

Spletne prodajne platforme

Poslovno okolje Kitajske



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: 
 
?