Expo Osaka 2025 - Slovenija navdušuje: prvi mesec v znamenju množičnega obiska, povezovanja in pozitivnih odzivov
Slovenski paviljon na svetovni razstavi Expo 2025 Osaka na Japonskem je v prvem mesecu delovanja presegel pričakovanja – tako po številu obiskovalcev kot po njihovih odzivih in vzpostavljenih mednarodnih povezavah. Od uradne otvoritve 13. aprila, na kateri je sodelovala tudi delegacija iz Maribora in Podravja, paviljon deluje kot prostor sodelovanja, avtentične predstavitve slovenskih prednosti ter odprtega dialoga s svetom.

»Slovenski paviljon na Expu 2025 Osaka postaja prepoznaven kot prostor, kjer se Slovenija ne zgolj predstavlja, temveč povezuje, navdihuje in ustvarja mostove za prihodnost. Vzdušje, ki ga ustvarjamo, je edinstveno – odprto in toplo, zaznamovano s slovensko gostoljubnostjo in naprednim duhom sodelovanja,« pravi slovenska ekipa. Odprtost in profesionalnost slovenskega paviljona obiskovalci pogosto omenjajo kot eno najbolj osebnih in toplih izkušenj celotnega prizorišča. »Že v prvih nekaj tednih našega nastopa v Osaki se je pokazalo, da imamo nekaj, na kar so mnogi pozabili in spet iščejo: resničnost, odprtost, srčnost. Osebni pristop do vsakega posameznika. Naš paviljon je tako postal točka, kjer se ljudje ustavijo – in postanejo. Ker se tukaj ne srečujejo zgolj z informacijami, ampak z ljudmi. Z energijo. Z državo, ki zna biti hkrati "cosy" in globalna,« poudarja mag. Saša Leban, generalna komisarka za Expo Osaka 2025.


Obisk nad pričakovanji
Skupno dnevno število obiskovalcev celotnega prizorišča Expa trenutno v povprečju dosega približno 110.000 ljudi. Slovenski paviljon pa vsak dan obišče povprečno okoli 11.000 obiskovalcev, kar predstavlja izjemno visok delež in nakazuje, da bi lahko skupni obisk slovenskega paviljona do konca razstave dosegel ali celo presegel število obiskovalcev slovenskega paviljona na Expo v Dubaju. Med vsakodnevnimi obiskovalci slovenskega paviljona je tudi od 20 do 40 Slovenk in Slovencev, kar je bistveno več od pričakovanj in kaže na močno zanimanje slovenske skupnosti. Ob tem je zaznati tudi visoko mednarodno pozornost – ocenjuje se, da vsaj četrtina vseh obiskovalcev prihaja iz tujine (izven Japonske).


Interaktivne vsebine in večjezična komunikacija
Slovenski paviljon temelji na osrednji temi ‘Od srca do srca’, ki simbolizira povezovanje med slovensko in japonsko kulturo ter vrednotami, pa tudi odprtost do drugih držav, s poudarkom na osebnem stiku, kot ga opredeljuje Družba 5.0. Na slovenskem paviljonu v tem okviru predstavljamo slovenske inovacije, poudarjamo trajnost, povezanost z naravo, bogato kulturno dediščino, zdrav način življenja ter naš športni duh in športne presežke Slovencev.

Tako se v slovenskem paviljonu in na razstavnem prostoru odvija dinamičen program, ki obiskovalcem ponuja vrsto interaktivnih ter doživljajskih vsebin. Največ pozornosti obiskovalcev pritegnejo interaktivne vsebine, kot je VR-kolesarska izkušnja po Sloveniji, zgodba o čebelah in poudarek na trajnostnem razvoju, pa tudi predstavitev slovenske športne dediščine, ki jo bodo v prihodnjih mesecih še nadgrajevali in obogatili. Veliko pozornosti pritegne tudi osebna komunikacija z večjezičnimi predstavniki paviljona, ki obiskovalce nagovarjajo v slovenščini, angleščini in japonščini. Slovenija je namreč ena redkih držav s predstavniki, ki tekoče govorijo japonski jezik, kar japonski obiskovalci prepoznavajo kot posebno dodano vrednost.
Predstavitev slovenskih regij navdušuje
Pomemben del slovenske predstavitve na Expu 2025 Osaka so naše regije – s svojo raznolikostjo, lokalno identiteto in zgodbami ljudi, ki jih predstavljajo. Prva v predstavitvenem ciklu je bila Podravska regija z Mariborom, ki je ob podpori predstavnikov lokalnega turizma in župana Saše Arsenoviča tudi simbolno odprla vrata slovenskega paviljona. Obiskovalcem so na neposreden, oseben način približali svojo športno tradicijo, zgodbe iz regije in lokalni utrip, v VIP-prostoru pa je bila priložnost za pokušino izbranih vin, kar je dodatno obogatilo vtis. Trenutno se na paviljonu predstavlja regija Pomurje, ki obiskovalcem približuje svojo naravno krajino, termalno ponudbo, sproščen način življenja in toplino ljudi. Predstavitve njihove turistične ponudbe temeljijo na osebnem stiku, odprtem pogovoru in radovednosti, ki jo obiskovalci prinesejo s seboj.

Mednarodno zanimanje in visoki obiski
V prvem mesecu je paviljon zabeležil 14 uradnih bilateralnih obiskov, med njimi delegacije iz Hrvaške, Črne gore, Slovaške, Italije, Furlanije-Julijske krajine ter številnih drugih držav. Med posebnimi gosti velja izpostaviti priznano japonsko smučarsko skakalko Saro Takanashi, ki del leta preživi v Sloveniji in trenira v Planici, več generalnih komisarjev držav in nepredviden obisk japonskega ministra za Expo, ki si je med vsemi paviljoni za obisk izbral le nekaj držav – med njimi tudi Slovenijo. V tem času so na paviljonu gostili tudi delegacijo direktorjev nekaterih regionalnih razvojnih agencij, ki so si ogledali prizorišče z namenom kasnejšega vključevanja v predstavitve regij in nadgradnje vsebin.


V znamenju sodelovanja in povezovanja
Slovenski paviljon sicer aktivno sodeluje tudi z drugimi državami in evropskim paviljonom, ekipa pa se redno udeležuje dogodkov v paviljonih drugih držav. »Sodelovanje z drugimi paviljoni in medsebojna organiziranost presegata vsa pričakovanja. Pravzaprav se vedno bolj kaže, da dejstvo, da nimamo lastnega paviljona, ampak le manjši razstavni prostor v skupinskem paviljonu, postaja prednost. Ravno zaradi prostorskih in vsebinskih omejitev smo še bolj usmerjeni navzven – kar ustvarja dinamično mrežo sodelovanj in nas dela vidne. Prepričana sem, da se bo ta odprtost in intenzivna prisotnost odražala ne le v večji blagovni menjavi z Japonsko, kjer nas vse bolj prepoznavajo kot resnega in zanesljivega partnerja, temveč tudi v številnih novih povezavah z državami, s katerimi morda doslej nismo imeli toliko stika – zdaj pa nas spoznavajo kot resno, angažirano in kompetentno državo. Pri tem ima pomemben vpliv tudi naša aktivna vloga v Usmerjevalnem odboru BIE in tesno sodelovanje z vodstvom organizatorja, kjer so naši konstruktivni in konkretni predlogi slišani z veliko spoštovanja,« še dodaja mag. Saša Leban.
Pomembno vlogo pri delovanju slovenskega paviljona ima tudi ekipa slovenskega veleposlaništva v Tokiu, ki s svojo prisotnostjo in aktivno podporo pomembno prispeva k uspešnemu nastopu in predstavitvi Slovenije na Japonskem.


Mag. Saša Leban, generalna komisarka za Expo Osaka 2025 je ob tem poudarila: »Slovenija na Expu v Osaki ne zavzema veliko prostora – pritegne pa pozornost. In pusti sled.
Danes, ko obeležujemo prvi mesec po otvoritvi Expa 2025 Osaka, čutim predvsem PONOS. Ne le zaradi številk ali dogodkov, temveč zaradi vzdušja, ki smo ga ustvarili. In pečata, ki ga puščamo za seboj. Požrtvovalnost celotne ekipe je neizmerna, strast pri opravljanju nalog je nalezljiva, klima na paviljonu je odlična, odziv obiskovalcev pa je navdihujoč! Skratka, s ponosom lahko rečem, da smo v zelo kratkem času tukaj ustvarili odlično platformo, ki je pripravljena - pripravljena, da sprejme več vsebin, več predstavitev, več energije iz Slovenije. Od regij do podjetij, od institucij do posameznikov; možnosti so odprte, saj dogodkov za vzpostavljanje novih stikov in partnerstev na tem Expu ne manjka. Naše sodelovanje z drugimi paviljoni, odprtost do obiskovalcev in nenehna pripravljenost na dialog, vsak nasmeh, vsak pozdrav v japonščini, vsak pogled, ki pove več kot katalog – vse to je Slovenija, kot jo želimo pokazati svetu. Vsi zelo dobro vemo, zakaj smo tukaj in smo vlogi predani, zato te današnje prelomnice ne vidim kot nek zaključek (prvega meseca), temveč kot nov začetek nečesa večjega, dolgoročnega.«
Raznoliko dogajanje bo tudi v maju
Tudi za maj je napovedano pestro dogajanje:
- 20. maj – Svetovni dan čebel, z osrednjim dogodkom, ki bo izveden v sodelovanju s paviljonom Monaka in Slovensko turistično organizacijo.
- V maju potekajo priprave na jesensko predstavitev Osrednjeslovenske regije, ki bo potekala v času nacionalnega dne, zato v tem okviru že izvajamo aktivnosti za ustrezno programsko vsebino in promocijo.
- Obiski delegacij Ministrstvo za obrambo, Združenje Manager in predsednik Državnega sveta RS, Marko Lotrič.
- Obiska dveh večjih delegacij Združenja zbornic Slovenije.
- Aktivno sodelovanje z evropskim paviljonom, nacionalnimi dnevi drugih držav in skupnimi tematskimi dogodki v okviru skupnega paviljona CS2.
- Aktivni so tudi začetni poslovni pogovori z različnimi partnerji, zlasti na področjih trajnostne tehnologije, turizma, kulture ter priložnosti za sodelovanje z japonskimi vplivneži in lokalnimi organizacijami.
Več o slovenskem nastopu na Expu: www.exposlovenia.eu
Foto: Andrej Savelli/UKOM in SPIRIT Slovenija