Kje v EU cene stanovanj rastejo najhitreje - in zakaj?

sreda, 13. november 2024
 

Poljska je od drugega četrtletja 2023 na prvem mestu

Najnovejši podatki Eurostata kažejo strmo rast cen stanovanj v nekaterih vzhodnoevropskih državah, pa tudi splošno rast v celotnem bloku v višini 2,9 %. 
 
Cene stanovanj po vsej EU še naprej rastejo, pri čemer vodijo številne države nekdanje Sovjetske zveze. 

Od drugega četrtletja 2023 je na lestvici pet držav z največjim povečanjem:
 
  1. Poljska (+17,7 %),
  2. Bolgarija (+15,1 %),
  3. Litva (+10,4 %),
  4. Hrvaška (+10,0 %) in
  5. Madžarska (+9,8 %).

Obstaja tudi nekaj držav, kjer je nakup postal cenejši v primerjavi z letom prej, kot so Luksemburg (-8,3 %), Finska (-4,8 %), Francija (-4,6 %) in Nemčija (-2,6 %). 
 

Prav tako rastejo cene najemnin 

Tako kot cene stanovanj rastejo tudi najemnine, z dodatnimi 3 % v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem po vsej EU. 

Obstaja pa razlika v trendih, s katerimi se soočajo najemniki in kupci. Medtem ko so stroški najema v zadnjem desetletju in pol počasi in vztrajno rasli, so se stroški nakupa od leta 2014 povečali za več kot 50 %. 

Rast cen stanovanj v primerjavi z rastjo najemnin po EU - Eurostat
 

Študija primera na Poljskem

Kot ena najhitreje rastočih članic EU, odkar se je pridružila bloku leta 2004, je Poljska videla, da se mnogi od teh trendov še posebej živo kažejo. 
 
»Cene hiš na Poljskem so se od leta 2013 več kot podvojile«, je za Euronews povedal Marcin Kręglewski, specialist za nepremičnine v varšavski pravni pisarni Dudkowiak Kopeć & Putyra, in pojasnil, da so se plače v poslovnem sektorju v državi v tem času prav tako več kot podvojile. 
 
»Drugi dejavnik je še najprej veliko povpraševanje po stanovanjih ali enodružinskih hišah. Povpraševanje po novih hišah ali stanovanjih je med 1 in 2 milijona enot. Poleg tega je Poljska v zadnjih letih opazila velik pritok tujcev. Trenutno je število tistih, ki tukaj zakonito delajo, preseglo 1,1 milijona«. 
 
»Prišlo je tudi do znatnega povečanja stroškov gradnje, 90 % med letoma 2016 in 2023. To je v veliki meri posledica povečanih stroškov dela in cen energije, razpoložljivosti gradbenih materialov in motenj v dobavni verigi po COVID-19 in vojni v Ukrajini«. 
 
»Potem je tu še vedno manjša razpoložljivost zemljišč za stanovanjske projekte, zlasti v največjih metropolitanskih območjih. In financiranje gradnje nepremičninskih razvojnih projektov ustvarja opazne stroške za razvijalca«. 
 
Vir: Euronews 


Pripravil:

Matej Hojnik
Društvo in poslovni klub Triglav-Rysy
e-naslov: matej.hojnik@triglav-rysy.si


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini