Povečanje raziskovalne kvote je spodbudno – a ni razlog za upočasnitev tempa

torek, 29. april 2025
 

Avstrija zdaj potrebuje naslednji korak proti ciljni raziskovalni kvoti 4 % – za inovativen in konkurenčen gospodarski prostor



© Maksim Shmeljov | stock.adobe.com

Statistika Avstrija je objavila novo globalno oceno, ki za leto 2024 napoveduje raziskovalno kvoto 3,35 % – to je nova rekordna vrednost za Avstrijo. Skupni bruto izdatki za raziskave in razvoj (R&R) tako znašajo 16,1 milijarde evrov. Ta rekord je predvsem posledica povečanja javnih sredstev in stalno visokega prispevka podjetij, ki s preko 10 milijardami evrov pokrijejo skoraj dve tretjini vseh izdatkov za R&R.
 
»Doseženih 3,35 % je razveseljiv mejnik – a le trenutna slika. K zvišanju kvote je prispevala tudi šibka nominalna rast BDP. Zato se na tem dosežku ne smemo zaspati, temveč moramo ciljno in vztrajno nadaljevati z vlaganji,« poudarja Mariana Kühnel, namestnica generalnega sekretarja Gospodarske zbornice Avstrije (WKÖ).
 

Jasna zaveza k cilju 4 % in tehnološki suverenosti

Zdaj je ključna jasna zaveza k:
 
  • doseganju cilja 4%,
  • inovacijam prijazni proračunski politiki in
  • krepitvi celotnega sistema raziskav, tehnologije in inovacij (FTI).

Danes raziskave in inovacije prispevajo do 60 % gospodarske rasti ter do dve tretjini rasti produktivnosti. Vsak dodatno vložen evro v javne izdatke za R&R lahko dolgoročno poveča BDP za do šest evrov. Študije tudi kažejo, da so raziskovalno aktivna podjetja opazno bolj odporna.

»Raziskave in inovacije niso strošek, temveč gonilo trajnostne rasti. So naš najmočnejši vzvod za zavarovanje prihodnosti,« poudarja Kühnel.

»Ne glede na to, ali govorimo o energetskem prehodu, digitalizaciji ali umetni inteligenci – tisti, ki sodelujejo pri razvoju tehnologij, ustvarjajo dodano vrednost in tehnološko suverenost za Evropo.«
 

Do 2030 ciljno do 4 % – s strateško tehnologijsko ofenzivo

Avstrija sicer spada med vodilne države EU po raziskovalni kvoti, a to ne zadošča: »Kdor želi ostati v ospredju, mora stalno napredovati!«

WKÖ zato ponovno zahteva postopno povečanje izdatkov za R&R in dosledno uresničevanje cilja 4 % do leta 2030, kot je zapisano v vladnem programu.

V preteklih letih je javni sektor že postavil pomembne strateške usmeritve, npr. na področju gospodarske transformacije, in s tem krepil raziskave tudi v gospodarsko zahtevnih časih.
 
»Zdaj je pomembno, da to podporo ne le ohranimo, ampak jo strateško okrepimo prek tehnologijske ofenzive – da bomo cilj 4 % tudi dejansko dosegli,« sklene Kühnel.


Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini