Slovenski globalni forum 2025: Slovenija s trajnostnimi inovacijami na svetovni oder

torek, 01. julij 2025


V Mariboru je 13. junija potekal Slovenski globalni forum, osrednji nacionalni dogodek za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva, katerega se je tudi udeležila predstavnica SLO CRO Gospodarske zbornice, uvodna govora pa sta imela Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport, in Tanja Fajon, ministrica za zunanje in evropske zadeve. Dogodek je potekal v organizaciji Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve ter partnerji javno agencijo SPIRIT Slovenija, Slovenskim podjetniškim skladom, Gospodarsko zbornico Slovenije, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije ter SID banko.
 

Potencial Slovenije v globalni ekonomiji

Slovenska podjetja s svojimi znanjem, inovacijami in kakovostjo sodijo v svetovni vrh, a za uspeh v času globalnih sprememb morajo graditi prepoznaven in agilen gospodarski profil. Ključni govornik, prof. dr. Jure Leskovec s Stanforda, je poudaril, da bodo podjetja prihodnosti temeljila na umetni inteligenci. Po njegovem mnenju ni kapital tisti, ki omejuje podjetja, temveč pomanjkanje ambicioznosti. Drugi govorci so izpostavili pomen hitrega prilagajanja, rabe podatkov in inovacij za konkurenčnost slovenskih podjetij v svetu.


 

Mednarodno sodelovanje kot gonilo rasti

Slovenija kar 83 % BDP ustvari z izvozom, kar jo uvršča med najbolj izvozno usmerjene države. Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport poudarjajo, da je strateški pristop k vstopanju na tuje trge in privabljanju investicij pomembnejši kot kadar koli prej.

Danes je strateški in usklajen pristop k prodoru na tuje trge in privabljanju investicij pomembnejši kot kdajkoli prej, kar potrjuje tudi dr. Stjepan Orešković, večinski lastnik investicijske grupacije BOSQAR Invest, ki je tudi član SLO CRO Gospodarske zbornice. Dr. Orešković je na dogodku izpostavil, da najhitreje napredujejo podjetja, ki uporabljajo disruptivne tehnologije.

Jernej Salecl z Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport je predstavil ukrepe za razvojno internacionalizacijo, med njimi sodelovanje z ESA, CERN-om ter podpora programoma Eureka in Eurostars. Tamara Zajec Balažič (SPIRIT Slovenija) je poudarila pomen poslovnih delegacij in usposabljanj, kot je IMD. Sogovorniki so izpostavili potrebo po vztrajnosti na trgih Azije in Bližnjega vzhoda ter krepitvi vezi s ključnimi partnerji (Nemčija, Italija, ZDA, Švica). Predstavljeni so bili trgi z velikim potencialom za slovenska podjetja – Indija, Kanada, Kitajska – ter diplomatske in gospodarske povezave.
 

Podjetniške zgodbe uspeha in globalna ambicija

Uspešne zgodbe slovenskih podjetnikov so predstavili Dušan Olaj (Duol) in Luka Sinček (Juicy Marbles). Oba sta poudarila, da je prav omejenost domačega trga spodbuda za globalno razmišljanje. »Slovenija je majhna, a ima globalne apetite,« je poudaril Sinček.
 

Privabljanje tujih investicij in nova industrijska priložnost

Državni sekretar Matevž Frangež je poudaril, da so disrupcije postale stalnica in uspevajo le prilagodljivi. Kljub dobrim dobičkom podjetja premalo investirajo, zato država pripravlja nove spodbude. Slovenija postaja vse bolj privlačna za tuje investicije, kar potrjujejo Lek, Renault, Palfinger in Švica kot ključna partnerica.
 

Zaključni poudarki: Slovenija kot laboratorij za globalni uspeh

Na zaključnem panelu so govorci poudarili, da uspeh v Sloveniji kaže pripravljenost za globalne izzive. Izpostavili so tehnološko znanje, vztrajnost ter nujnost boljše podatkovne infrastrukture in učinkovitejšega zaposlovanja tujcev. Ključno ostaja inovativnost ter tesnejše povezovanje z mednarodnim okoljem.


Pripravila:

Slovensko-hrvaška gospodarska zbornica
e-naslov: info@slo-cro.com

 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini