Svetovni trg sadja doživlja znatne spremembe

četrtek, 24. julij 2025

 
Svetovni trg sadja v zadnjih 10 letih doživlja pomembne spremembe, kot so naraščajoče cene sadja, močan upad svetovne ponudbe pomarančnega soka, zmanjšana proizvodnja sadja v EU in ZDA ter spremembe v sortah sadja, ki se gojijo.

Te strukturne spremembe v svetovni trgovini in razpoložljivosti so posledica kombinacije dejavnikov, vključno z naraščajočimi proizvodnimi stroški, vremenskimi dogodki in spreminjajočimi se preferencami potrošnikov.

Kombinacija naraščajočih proizvodnih stroškov, ekstremnih vremenskih dogodkov in logističnih motenj je močno dvignila cene sadja. Potrošniške cene svežega sadja v EU so danes za približno 30 % višje kot pred 5 leti. Višje cene so posledica višjih vhodnih stroškov za delo, energijo, kmetijske materiale in prevoz.

A svetovna trgovina s svežim sadjem bo v prihodnjih letih še naprej rasla, saj potrošniki vse bolj pričakujejo celoletni dostop do široke palete sadja, vključno z uvoženim.
 

Povpraševanje skozi vse leto

Kljub izzivom se svetovna trgovina s svežim sadjem še naprej širi, kar je posledica želje potrošnikov po celoletnem dostopu do raznolike ponudbe sadja, vključno z uvoženim, ki ni lokalno pridelano.

Tehnološki napredek, izboljšana logistika in naložbe v skladiščno infrastrukturo pomagajo proizvajalcem vstopiti na nove trge.

Vendar pa sta razpoložljivost in cenovna dostopnost sadja še vedno ranljivi zaradi podnebnih dogodkov, pomanjkanja delovne sile, strožjih predpisov in geopolitičnih negotovosti.

Inovacije na področju zaščite pred vremenskimi vplivi in avtomatizacije obiranja so postale bistvene za dolgoročno sposobnost preživetja sadjarske industrije.
 

Povpraševanje po super sadnju narašča

Povpraševanje po sadju s posebnimi zdravilnimi lastnostmi, kot so borovnice in avokado, še naprej narašča, zlasti v EU in ZDA.

Kljub višjim cenam to tako imenovano super sadje uživa neomajno priljubljenost in kaže odpornost tudi sredi širših inflacijskih pritiskov.


 

Cene pomarančnega soka strmo naraščajo

Eden najbolj opaznih premikov na globalnem trgu sadja je porast cen zamrznjenega koncentriranega pomarančnega soka.

Terminske cene so se med januarjem 2020 in januarjem 2025 dvignile za kar 370 %, kar je posledica izgub pridelka v glavnih pridelovalnih regijah, kot sta Brazilija in Florida. Širjenje bolezni ozelenitve citrusov in ekstremno vreme sta znatno zmanjšala pridelek pomaranč, kar je še dodatno zaostrilo dobavne verige.
 

Spreminjajo se trgovinski tokovi

Trgovinski tokovi se spreminjajo, saj se države, kot so Mehika, Peru in Tajska, vzpenjajo na lestvici največjih izvoznic sadja.

Mehika se je od leta 2013 do 2023 povzpela s 7. na 2. mesto, medtem ko se je tajski izvoz duriana na Kitajsko povzpel s 14. na 6. mesto. Peru se je s 13. mesta uvrstil na 7. mesto.

Največja izvoznica sadja na svetu pa še vedno ostaja Španija.
 

Največjih 15 izvoznic sadja v letu 2013 in 2023 glede na vrednost

Največje izvoznice sadja v letu 2013  Največje izvoznice sadja v letu 2023 
Španija Španija
ZDA Mehika
Nizozemska Nizozemska
Čile ZDA
Italija Čile
Kitajska Tajska
Mehika Peru
Turčija Kitajska
Južna Afrika Ekvador
Ekvador Južna Afrika
Kostarika Italija
Nova Zelandija Vietnam
Peru Turčija
Tajska Kostarika
Vietnam Nova Zelandija
 

Mehko in tropsko sadje

Medtem ko banane ostajajo svetovno osnovno živilo, mehko sadje, kot so jagodičevje in češnje, ter tropsko sadje, kot so durian, mango in avokado, močno spodbujajo rast trgovine s sadjem.

Nasprotno pa je izvoz tradicionalnih osnovnih živil, kot so jabolka, pomaranče in hruške, v zadnjem desetletju stagniral ali se zmanjšal. Pri nekaterih vrstah sadja, kot je namizno grozdje, je uvedba novih sort pripomogla k ohranjanju povpraševanja in povečanju trgovinske vrednosti.
 

Napovedi

Razvoj sort, izboljšane dobavne verige ter naložbe v skladiščenje in logistiko spodbujajo proizvodnjo v novih regijah.

Vendar pa podnebne spremembe, omejitve virov, pomanjkanje delovne sile, naraščajoči stroški, strožji predpisi in geopolitične napetosti zmanjšujejo dostopnost sadja.

Za zagotovitev dolgoročne trajnosti mora industrija vlagati v zaščito pred vremenskimi vplivi in avtomatizacijo pri gojenju in obiranju.

Ker bodo omejeni viri in podnebne negotovosti verjetno vztrajale tudi v prihodnje, strokovnjaki opozarjajo, da bodo visoke cene sadja in odvisnost od uvoza na večjih trgih, kot sta EU in ZDA, ostale.
 
Viri:
  • Factiva
  • BusinessLine
  • RaboResearch
  • Foto: iStock

Preberite še:


Globalni trendi na področju hrane in pijače

Poslovno okolje Španije


Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: