WHO poziva države, naj zvišajo davke na sladke pijače in alkohol
Pobuda WHO 3 do 35
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) znova poziva države, naj z novo pobudo zvišajo cene škodljivih izdelkov, kot sta alkohol in sladke pijače.V prizadevanju za izboljšanje javnega zdravja in spopadanje z naraščajočimi stopnjami kroničnih bolezni WHO poziva države, naj do leta 2035 z zdravstvenimi davki zvišajo cene treh nezdravih izdelkov, alkohola, sladkih pijač in tobaka, za vsaj 50 %, pri čemer se upošteva edinstven kontekst vsake države.
Gre za pobudo 3 do 35, oziroma 3 by 35, s katero namerava WHO v naslednjih 10 letih zbrati 1 trln USD javnih prihodkov, saj organizacija trdi, da tobak, alkohol in sladke pijače spodbujajo epidemijo nenalezljivih bolezni.
Po podatkih WHO je med letoma 2012 in 2022 skoraj 140 držav zvišalo davke na tobak, zaradi česar so se realne cene tobačnih izdelkov v povprečju zvišale za več kot 50 %. V WHO so prepričani, da so zdravstveni davki za zdravje eno najučinkovitejših orodij, saj zmanjšujejo porabo škodljivih izdelkov in ustvarjajo prihodke, ki jih lahko vlade ponovno vlagajo v zdravstvo, izobraževanje in socialno zaščito.
Medtem pa v konfederaciji živilske industrije v EU, FoodDrinkEurope, menijo, da 50 % davek na pijače ni prava rešitev, saj sta prehrana in življenjski slog preveč zapletena, da bi ju lahko učinkovito oblikovali z grobimi instrumenti, kot so davki na posamezna živila, pijače ali hranila. Takšni enotni ukrepi po mnenju FoodDrinkEurope pogosto ne prinesejo koristi za zdravje in lahko vodijo do neželenih posledic, kot je na primer, da se potrošniki obrnejo na alternativne ali neregulirane izdelke, ki lahko prinašajo večja zdravstvena tveganja in povečajo družbene stroške. Zato je opolnomočenje potrošnikov z boljšimi informacijami in širšimi možnostmi ključnega pomena za doseganje trajnih izboljšav javnega zdravja.

Prizadevanja za uvedbo davkov na sladke pijače v Evropi
Po vsem svetu, pa tudi v Evropi, je bilo vloženega veliko truda za uvedbo davkov na sladke izdelke.Slovaška
Slovaška je v okviru prizadevanj za fiskalno konsolidacijo v začetku letošnjega leta uvedla davek na sladke pijače in sirupe. Ta ukrep je povzročil strmo zvišanje cen. Brezalkoholne pijače so se podražile za 30 % do 50 %, cene sirupov in sokov pa so se v nekaterih primerih v primerjavi s prejšnjim letom podvojile.Slovaško ministrstvo za finance je napovedalo, da bo davek letos ustvaril približno 70 mio EUR prihodkov, ki se bodo v naslednjih 2 letih povečali na več kot 90 mio EUR letno. Ministrstvo je zaradi zvišanja cen pričakovalo zmeren petodstotni upad prodaje sladkih pijač in to vključilo v svoje napovedi.
Vendar pa je slovaško združenje proizvajalcev brezalkoholnih pijač in mineralnih vod (AVNM), katerega člani so Coca-Cola, Kofola, Mattoni in Red Bull, podvomilo v te predpostavke.
Na trgu brezalkoholnih pijač opažajo upad prodaje, kar bi lahko pomenilo, da bo država na koncu pobrala manj davkov.
Italija
Davek na sladke pijače, ki naj bi bil prvotno uveden v začetku leta 2020, se po navedbah italijanske vlade ne bo uporabljal do januarja 2026.To je že 8. zamuda pri uvedbi davka. Nazadnje je bila preložena maja lani.
Reuters poroča, da je zamuda državo v obdobju od 2025 do 2027 stala že 155 mio EUR.
Lokalno združenje proizvajalcev pijač Assobibe je pozdravilo odločitev no preložitvi davka, da bodo imela podjetja več časa za prilagoditev. Sektor pijač je namreč edini sektor, ki se sooča z dvema novima davkoma, davkom na sladkor in davkom na plastiko, ki sta za italijanska podjetja nevzdržna. Davek na plastiko je v Italiji predviden za julij 2026.
Finska
Finsko ministrstvo za finance je junija letos pripravilo nov osnutek predloga o davku na brezalkoholne pijače, ki izpolnjuje zahteve predpisov EU o državni pomoči.Z novim davkom si Finska prizadeva preusmeriti porabo in proizvodnjo stran od pijač z visoko vsebnostjo sladkorja k pijačam z nižjo vsebnostjo sladkorja. Hkrati naj bi z novim davkom povečala davčne prihodke.
Davek na sladke pijače bo predvidoma razdeljen v 5 davčnih razredov glede na skupno vsebnost sladkorja v izdelku in bo znašal 27, 35, 43, 51 ali 59 centov na liter.
Ministrstvo za finance bo pripombe na osnutek vladnega predloga sprejemalo do 6. avgusta. V tem roku bo ministrstvo dokončno oblikovalo predlog. Vlada naj bi predlog parlamentu predložila septembra, spremembe pa naj bi začele veljati v začetku prihodnjega leta.
Združeno kraljestvo
Vlada Združenega kraljestva je aprila letos pozvala k posvetovanju o predlogih za razširitev davka na sladke brezalkoholne pijače in vključitev pijač na osnovi mleka.Viri:
- Factiva
- Just-food
- Nordic Daily
- Reuters
- The Slovak Spectator
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju hrane in pijačePoslovno okolje Slovaške
Poslovno okolje Finske
Poslovno okolje Italije
Poslovno okolje Združenega kraljestva
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.