Lahko Kitajska svoj uspeh pri EV ponovi tudi pri humanoidnih robotih?

torek, 22. april 2025
 

Kitajski trg humanoidnih robotov predstavlja 50 % svetovnega trga

Kitajska bo po napovedih letos proizvedla več kot polovico svetovne proizvodnje humanoidnih robotov.

Poročilo, ki so ga skupaj objavili Leaderobot in 9 drugih institucij, napoveduje, da bo Kitajska letos izdelala več kot 10.000 humanoidnih robotov, kar bo ustvarilo 8,24 mlrd CNY ali približno 1,05 mlrd EUR prihodkov od prodaje.

Zaradi nižanja stroškov in vse bolj zrelega ekosistema je industrija humanoidnih robotov pripravljena na prehod od pilotnih projektov k obsežni komercializaciji.

V razcvetu je tudi področje utelešene umetne inteligence, kjer roboti združujejo AI s fizičnimi interakcijami. Ta trg naj bi na Kitajskem letos ustvaril vrednost 5,3 mlrd CNY ali 680 mio EUR, do leta 2030 pa naj bi narasel na 103,8 mlrd CNY ali 13,3 mlrd EUR, kar bo zajelo skoraj 45 % svetovnega deleža. Od začetka leta 2024 je ta sektor dobil zagon s hitrim tehnološkim napredkom, naraščajočim povpraševanjem, povečano podporo politike in poglabljanjem mednarodnih partnerstev.
 

Ali lahko Kitajska ponovi svoj uspeh EV pri humanoidnih robotih?

Kitajska robotska industrija se je v zadnjih letih hitro razvijala in je zdaj sredi popolnega razcveta.

Leta 2024 je bilo na Kitajskem registriranih več kot 190.000 podjetij, povezanih z robotiko, v začetku leta 2025 pa jih je bilo na novo registriranih še dodatnih 44.000.

Največ financiranja v robotski industriji je prejel sektor humanoidnih robotov, ki je predstavljal polovico večjih naložb.

Najuspešnejša kitajska zagonska podjetja, ki delujejo v sektorju humanoidnih robotov so:
 
  • UBTech
  • Unitree
  • AgiBot
  • Fourier Intelligence.

Podobno kot pri električnih vozilih (EV) in pametnih telefonih, kitajska vladna politika zdaj daje prednost humanoidnim robotom,  pri čemer naj bi trg do leta 2035 dosegel okoli 40 mlrd EUR.  

Potem ko je Elon Musk leta 2022 predstavil prototip Optimus, je kitajsko ministrstvo za industrijo in informacijsko tehnologijo naslednje leto izdalo smernice za industrijski razvoj, ki predvidevajo množično proizvodnjo humanoidnih robotov do leta 2025 in izgradnjo globalno konkurenčnega industrijskega ekosistema.

UBTech, katerega humanoidni roboti so bili preizkušeni v številnih obratih za EV, vključno z BYD, Nio, Foxconn in Geely, namerava leta 2025 izdelati 1.000 humanoidnih robotov leta 2025 3.000 do 5.000, leta 2027 pa več kot 10.000.



Kitajska gleda na humanoidne robote kot na strateški sektor za spodbujanje nadaljnje gospodarske rasti, izboljšanje industrijske avtomatizacije za povečanje produktivnosti in utrjevanje svojega vodilnega položaja na tehnološkem področju.

Humanoidni roboti so od leta 2023 močno napredovali, predvsem zaradi hitrega napredka AI ter hitrega porasta EV. Na ravni proizvodnje je približno 70 % sestavnih delov humanoidnih robotov zamenljivih s komponentami EV.

To dejstvo, skupaj z Muskovimi dejavnostmi na tem območju, je spodbudilo pomembne kitajske proizvajalce avtomobilov, vključno z BYD, Xiaomi, Xpeng Motors, Chery, GAC Motor, SAIC, pa tudi Huawei, proizvajalca brezpilotnih letal DJI in proizvajalca gospodinjskih aparatov Midea, da vstopijo na trg z naložbami ali lastnim razvojem.

Medtem ko imata Japonska in Evropa vodilno tehnologijo za industrijske robote, sta ZDA in Kitajska prevzeli vodilno vlogo pri razvoju humanoidnih robotov.

ZDA imajo pri proizvodnji humanoidnih robotov prednost pri čipih, programski opremi in algoritmih AI, medtem ko ima Kitajska prednost pri razvoju algoritmov AI ter močni dobavni verigi, ki lahko ponudi kakovostne komponente po nizkih cenah.

Večina kitajskih izdelovalcev humanoidnih robotov se trenutno zanaša na Nvidijine grafične procesne enote (GPU) in platforme za usposabljanje robotov. Da bi preprečila motnje zaradi morebitnih omejitev ZDA, nekatera kitajska podjetja že iščejo potencialne lokalne vire grafičnih procesorjev.


Viri:
  • Factiva
  • China Daily
  • Nikkei Asia
  • The Emirates News Agency
  • Foto: UBtech.com

Preberite še:


Globalni trendi na področju panoge strojev in naprav

Na sejmu CES 2025 so največ pozornosti pritegnili kitajski humanoidni roboti

Južna Koreja ima največjo gostoto robotov na svetu, Slovenija je na 8. mestu

Poslovno okolje Kitajske



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: