Med Slovenijo in Portugalsko številne priložnosti za poglobitev sodelovanja

torek, 18. marec 2025


Slovenija in Portugalska lahko skupaj oblikujeta prihodnost evropskega gospodarstva, saj delita skupno vizijo, ki temelji na inovacijah, trajnosti in močni globalni vlogi v sektorjih, kot so avtomobilska industrija, biotehnologija, farmacija in zdravstvo, je bilo slišati na današnjem Slovensko-portugalskem forumu v Grand Hotelu Union. V popoldanskem delu sta več kot 100 udeležencev dogodka nagovorila predsednica Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar, in predsednik Portugalske, Marcelo Rebelo de Sousa, ob zaključku uradnega dela pa so sledila še poslovna srečanja in mreženje med predstavniki slovenskih in portugalskih podjetij. 



Namen dogodka, ki je potekal v sklopu uradnega obiska portugalskega predsednika Marcela Rebela de Souse s poslovno delegacijo v Sloveniji, je bil poglobiti gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Portugalsko. 



»SPIRIT Slovenija in portugalska trgovinska investicijska agencija AICEP sta novembra lani podpisali memorandum o soglasju, ki je že nakazal željo po tesnejšem sodelovanju med državama. Današnji forum predstavlja konkretno priložnost za krepitev partnerstev in uresničevanje skupnih projektov. Poseben pomen dogodka pri krepitvi gospodarskih odnosov med Slovenijo in Portugalsko potrjuje tudi njegova visoka politična podpora, saj se ga udeležujeta predsednika obeh držav. Prepričana sem, da bo današnji dogodek prispeval k novim partnerstvom in okrepljenemu sodelovanju med državama,« je uvodoma povedala Tamara Zajec Balažič, v. d. direktorice SPIRIT Slovenija.



Ricardo Arroja, predsednik in izvršni direktor portugalske trgovinske in investicijske agencije AICEP, je današnji forum izpostavil kot odlično priložnost za okrepitev in poglobitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Portugalsko, zlasti na področjih farmacije, biotehnologije, medicinske opreme in avtomobilske industrije. »Ti dve panogi že sedaj predstavljata glavnino gospodarskega sodelovanja med državama, je pa še veliko neizkoriščenih priložnosti. V obeh državah sta sektorja zelo pomembna, zato sem prepričan, da bomo medsebojno sodelovanje še okrepili.« V nadaljevanju je podrobneje predstavil portugalsko poslovno okolje in njegove značilnosti ter perspektivne panoge. Po njegovih besedah ima Portugalska strateško lokacijo na svetovnem zemljevidu, ki je most do portugalsko govorečih trgov z 260 milijoni kupcev, obenem pa je tudi evropska država, ki je najbližje ZDA in Kanadi. Država se v tujini promovira kot odprta, zelena in varna destinacija, ki je zavezana trajnostnim načelom. »Odlični kadri, dobra infrastruktura, socialna stabilnost, popolno podnebje in edinstven način življenja, je le nekaj konkurenčnih prednosti naše države,« je še izpostavil. 



Dr. Zoran Stamatovski, MBA, iz SPIRIT Slovenija je v nadaljevanju podrobno predstavil slovensko poslovno okolje in podporo, ki jo tuja podjetja pri iskanju poslovnih partnerjev v Sloveniji ali investiranju lahko dobijo na agenciji. 



Sledil je prvi panel, v katerem so govorili o izzivih in priložnostih za sodelovanje v zdravstvu in biotehnologiji, ki sta med najhitreje rastočimi panogami na svetu. V panelu so sodelovali Alenka Rožaj Brvar, direktorica SIS EGIZ in koordinatorica SRIP Zdravje medicina, Boštjan Čeh, podpredsednik sveta zavoda Biotech Hills in vodja razvoja poslovanja v Labena, Mateja Urlep, poslovna direktorica v Niba Labs, Joaquim Cunha, direktor portugalskega grozda za zdravstvo in Marta Passadouro, vodja portugalskega ekosistema EIT Health Innostars. Strinjali so se, da imata Slovenija in Portugalska na tem področju veliko skupnega, saj obe močno vlagata v raziskave in razvoj, spodbujata sodelovanje med podjetji in univerzami ter podpirata pametne rešitve v zdravstvu za prihodnost. Po njihovih besedah staranje prebivalstva, personalizirana medicina in napredek umetne inteligence spreminjajo tudi pogled na medicino in farmacijo. Izpostavili so, da se skoraj vse evropske države soočajo s podobnimi izzivi: stabilnostjo nacionalnih zdravstvenih sistemov, pomanjkanjem delovne sile in demografskimi izzivi ter obžalovali, da je pri iskanju rešitev za te izzive med državami premalo povezovanja in sodelovanja. Slovenija ima bogato biotehnološko dediščino in odlične pogoje za nadaljnji razvoj te panoge, res pa je, da po njihovih besedah biotehnološka panoga potrebuje ogromno semenskega kapitala. Pri vsem pa je nujno povezovanje, sodelovanje in izmenjava znanja, pri čemer je treba presegati državne meje, so zaključili.



Na drugem panelu  sta Tanja Mohorič, direktorica  GIZ ACS in direktorica SRIP Mobilnost in Miguel Araújo, direktor portugalskega grozda za avtomobilsko industrijo in mobilnosti Mobinov, razpravljala o transformaciji evropske avtomobilske industrije v spremenjenih časih. Strinjala sta se, da se avtomobilska industrija sooča z velikimi spremembami, a kljub vsemu ostaja hrbtenica Evrope, pri čemer obe državi vodita na področju zelene mobilnosti in dobavnih verig.  »Konkurenčnost evropske avtomobilske industrije je na preizkušnji, vendar pa so podjetja iz te panoge že večkrat dokazala, da zmorejo premagati tudi najzahtevnejše izzive,« sta bila enotna. Slovenska podjetja v tej panogi izstopajo po svoji inovativnosti, prilagodljivosti in močni integraciji v globalne dobaviteljske verige, pri čemer mnogi delujejo kot skriti šampioni. Prav ta izjemen inovacijski potencial slovenske avtomobilske industrije je izpostavila Mohoričeva. Araujo pa je med bistvenimi dejavniki uspešnega poslovanja izpostavil še diverzifikacijo poslovanja, kar v konkretnem primeru pomeni tudi prisotnost pri različnih oblikah mobilnosti. »Evropa mora biti realistična in priznati velik zaostanek za Kitajsko na področju električne mobilnosti in se zavedati, da prehod na bolj trajnostno mobilnost terja čas,« je še dodal.



V nadaljevanju sta udeležence na kratko nagovorila tudi predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar in predsednika Portugalske Republike g. Marcela Rebela de Sousa, ki sta v nagovorih izpostavila dobre prijateljske odnose med državama in številne priložnosti, ki bodo to povezanost okrepile tudi na gospodarskem in drugih področjih.



Ob zaključku uradnega dela so sledila poslovna srečanja in mreženje med predstavniki slovenskih in portugalskih podjetij. Udeleženci so bili na koncu enotni, da dogodek predstavlja pomemben korak h krepitvi medsebojnih poslovnih povezav med obema državama.

Dogodek je organiziral SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve ter AICEP – portugalsko trgovinsko in investicijsko agencijo.

Foto: STA/Boštjan Podlogar


 

Preberite tudi:

Gospodarstvo ter možnost vstopa na portugalski trg