Prepočasna rast vetrne energije v Evropi za dosego ciljev energetske varnosti

torek, 04. marec 2025
 

Rast vetrne energije je v Evropi prepočasna za doseganje ciljev energetske varnosti

Glede na statistične podatke WindEurope je bilo v Evropi leta 2024 dodanih 16,4 GW novih zmogljivosti vetrne energije, od tega 13 GW v državah EU. Nameščene vetrne zmogljivosti so bile za približno 5 GW nižje od pričakovanih.

To je manj kot polovica tistega, kar EU potrebuje za izpolnitev svojih ciljev energetske varnosti.

84 % novih nameščenih vetrnih zmogljivosti v Evropi so lani predstavljale vetrne elektrarne na kopnem.

Največ novih vetrnih zmogljivosti je lani postavila Nemčija, in sicer več kot 4 GW. Združeno kraljestvo, Francija, Finska, Turčija, Španija in Švedska pa več kot 1 GW.

V Evropi vetrna energija predstavlja 20 % porabe električne energije, od tega največ na Danskem, kar 56 %.
8 drugih držav pridobi vsaj četrtino električne energije iz vetrne energije, vključno z Nemčijo, Združenim kraljestvom in Nizozemsko.

WindEurope za letos napoveduje postopno povečanje vetrnih zmogljivosti na 22,5 GW in na 28,6 GW prihodnje leto.


 

Dejavniki, ki zavirajo rast vetrne energije v Evropi

Okorni postopki za pridobitev dovoljenj, počasna izgradnja omrežja in nezadostna elektrifikacija zavirajo širitev vetrne energije.

EU sicer ima nova pravila za izdajo dovoljenj, vendar jih večina držav še ne izvaja. Izjema je Nemčija, kjer je bilo lani odobrenih 7-krat več vetrnih elektrarn na kopnem kot pred 5 leti.

Evropa tudi ne optimizira in širi svojih električnih omrežij dovolj hitro.

Na stotine GW novih vetrnih elektrarn trenutno čaka na dovoljenja za priključitev na omrežje. Nekatere države filtrirajo čakalne vrste povezav v omrežje ter dajejo prednost najbolj zrelim ali strateškim projektom.
 

Naložbe v vetrni sektor

Po podatkih WindEurope je evropski vetrni sektor leta 2024 privabil 33 mlrd EUR novih naložb, s skoraj 20 GW financiranih novih zmogljivosti.

Največ naložb je bilo v vetrne elektrarne na kopnem, ki so dosegle 24,7 mlrd EUR, kar je najvišja vrednost po letu 2016.

Naložbe v vetrne elektrarne na morju so skupaj znašale 7,9 mlrd EUR, kar je skoraj ---80 % manj v primerjavi z rekordnim letom 2023.

2 projekta vetrnih elektrarn na morju, Baltica 2 na Poljskem in Inch Cape v Združenem kraljestvu, imata za leto 2025 že potrjene naložbe v vrednosti 10,7 mlrd EUR.

Za naložbe v evropsko vetrno energijo negativno vplivajo številni izzivi, povezani s stroški, dovoljenji, načrtovanjem dražbe in dobavno verigo.
 

Elektrifikacija kot pot v konkurenčno Evropo 

EU dogovor o čisti industriji, ki ga je 26. februarja predstavila Evropska komisija, se osredotoča na hitrejše izdajanje dovoljenj za obnovljive vire energije in določa cilj elektrifikacije v višini vsaj 32 % do leta 2030.

Stopnja elektrifikacije v EU je v zadnjih 10 letih ostala stabilna, pod 25 %, medtem ko jo je Kitajska presegla in si utrdila svojo konkurenčno prednost.

Preberite še: Kaj razkriva osnutek sporazuma EU o čisti industriji?
 
Glavni sektorji evropskega gospodarstva pričakujejo znatno povečanje povpraševanja po električni energiji do leta 2040.
 
  • Kemična industrija pričakuje, da se bo njeno povpraševanje po električni energiji povečalo na 195 TWh leta 2030 in na 290 TWh leta 2040.
  • Cementna industrija pričakuje povečanje na 32 TWh leta 2030 in na 76 TWh leta 2040.
  • Aluminijski sektor, ki je že močno elektrificiran, pričakuje, da bo potreba po električni energiji narasla na 70 TWh v letu 2023 in na 100 TWh v letu 2040.

Vetrna energija je glede na njeno razširljivost in visoke faktorje zmogljivosti v edinstvenem položaju, da zadosti temu naraščajočemu povpraševanju. 1 GW vetrne energije zagotavlja dvakrat več električne energije kot 1 GW sončne energije.

Trajna uporaba vetrne energije v EU v 2030-ih letih (30 GW na leto, od tega 20 GW na kopnem in 10 GW na morju) bi omogočila, da bi vetrna energija skoraj štirikrat povečala svojo proizvodnjo električne energije v primerjavi z današnjo in leta 2040 proizvedla 1.830 TWh.
 
Viri:
  • Factiva
  • Platts Commodity News
  • Market Intelligence News
  • WindEurope
  • Foto: iStock
 

Preberite še:

Globalni trendi na področju zelene tehnologije

Najnižje cene električne energije v Evropi ima Madžarska, najvišje pa Nemčija



Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo: