Svetovno povpraševanje po energiji, predvsem električni, raste
Svetovno povpraševanje po energiji, predvsem električni, raste
Po podatkih, ki jih je konec marca 2025 objavila mednarodna agencija za energijo IEA, je svetovno povpraševanje po energiji leta 2024 naraslo za 2,2 %, kar je več od povprečne stopnje v zadnjem desetletju.Lani se je povečalo povpraševanje po vseh gorivih in tehnologijah. Največje povečanje povpraševanja je povzročil energetski sektor, saj se je poraba električne energije po vsem svetu lani povečala za 4,3 % ali skoraj 1.100 TWh.
Naraščajočo globalno porabo električne energije so spodbudili dejavniki, kot so povečano povpraševanje po hlajenju zaradi ekstremnih temperatur, naraščajoča poraba v industriji, elektrifikacija prometa in širitev sektorja podatkovnih centrov.
Svetovne zmogljivosti OVE so se lani povečale za 25 % ali 700 GW
Obnovljivi viri energije (OVE) so lani predstavljali večino rasti svetovne oskrbe z energijo (38 %), sledijo zemeljski plin (28 %), premog (15 %), nafta (11 %) in jedrska energija (8 %).Nove naprave za OVE so lani dosegle rekordno raven že 22. leto zapored.
Svetovne zmogljivosti OVE so se lani povečale za 25 %, pri čemer je bilo dodanih približno 700 GW skupnih zmogljivosti OVE, od tega skoraj 80 % solarnih PV, katerih stroški so se v zadnjih letih močno zmanjšali.
Proizvodnja električne energije iz sončne PV in vetra se je povečala za rekordnih 670 TWh.

Zmanjšanje emisij
Hitra uvedba tehnologij za čisto energijo je omejila letno povečanje emisij CO2, povezanih z energijo, za 0,8 % na 37,8 mlrd mtCO2e.V skladu s poročilom IEA uvedba solarnih, vetrnih in jedrskih elektrarn, električnih avtomobilov (EV) in toplotnih črpalk od leta 2019 zdaj preprečuje 2,6 mlrd mtCO2e na leto, kar ustreza 7 % svetovnih emisij.
Emisije CO2 v razvitih gospodarstvih so leta 2024 padle za -1,1 % na 10,9 mlrd mtCO2e, kar je najnižja raven v zadnjih 50 letih, čeprav se je kumulativni BDP teh držav v tem obdobju potrojil.
Večina rasti emisij CO2 je v letu 2024 izvirala iz nastajajočih gospodarstev in gospodarstev v razvoju, razen Kitajske.
Čeprav se je rast izpustov na Kitajskem leta 2024 upočasnila, so izpusti države na prebivalca zdaj za 16 % nad emisijami v razvitih gospodarstvih in skoraj dvakrat večji od svetovnega povprečja.

Regionalni in sektorski trendi
Kitajska je lani prispevala več kot polovico letnega povečanja povpraševanja po energiji (za 550 TWh ali 7 %), medtem ko so razvita gospodarstva zabeležila 230 TWh povečanja na letni ravni, v ospredju pa so ZDA.Poraba električne energije v EU se je leta 2024 povečala le za 1,5 %.
V Indiji se je hitrost rasti porabe električne energije leta 2024 upočasnila, potem ko je leta 2023 izjemno neugodno vreme povečalo povpraševanje.
Po sektorjih se je svetovna poraba električne energije v stavbah leta 2024 povečala za 600 TWh, kar predstavlja skoraj 60 % celotne rasti. Ta segment vključuje tako stanovanjske kot poslovne zgradbe z naraščajočim povpraševanjem po klimatskih napravah in novih podatkovnih centrih, ki veljajo za ključna gonila.
Industrijsko povpraševanje po električni energiji se je leta 2024 po vsem svetu povečalo za 400 TWh.
Premog je lani ostal največji vir proizvodnje električne energije na svetu, kot že zadnjih 50 let. Leta 2024 je predstavljal 35 % celotne proizvodnje električne energije.
Zemeljski plin je bil 2. največji vir električne energije, medtem ko so elektrarne na kurilno olje proizvedle le nekaj odstotkov vsega.
OVE in jedrska energija so leta 2024 pokrivali rekordnih 40 % celotne svetovne proizvodnje. Po poročilu IEA še vedno vodi hidroenergija (14 % svetovne proizvodnje električne energije), sledita veter (8 %) in sončna PV (7 % svetovnega povpraševanja po energiji).
Viri:
- Factiva
- Renewables Now
- S & P Global
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju zelene tehnologije
Prepočasna rast vetrne energije v Evropi za dosego ciljev energetske varnosti
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal