Švicarske farmacevtske družbe napovedale milijardne naložbe v ZDA
Roche in Novartis napovedala milijardne naložbe v ZDA
Švicarska farmacevtska družba Roche namerava v naslednjih 5 letih vložiti 50 mlrd USD (46,2 mlrd EUR) v ZDA.
Tudi druga farmacevtska podjetja so v zadnjih mesecih pripravila načrte za povečanje naložb v ZDA, saj se Trumpova administracija pripravlja na uvedbo carin na uvoz zdravil, ki so bila doslej oproščena takšnih dajatev.
Preberite še: Trump napovedal carine na uvoz farmacevtskih izdelkov
Švicarski Novartis je na primer v začetku aprila napovedal 23 mlrd USD (21,2 mlrd EUR) vredno naložbo, s katero namerava v naslednjih 5 letih razširiti svoje delovanje v ZDA.
Preberite še: Novartis z odličnimi rezultati v 2024 ter ambicioznimi obeti za 2025
Naložba Roche bo financirala nova raziskovalna središča ter nove in razširjene proizvodne obrate v Indiani, Pennsylvaniji, Massachusettsu in Kaliforniji, s čimer bodo odprli novih 1.000 delovnih mest v Rocheju in več kot 11.000 drugje, vključno s skoraj 6.500 delovnimi mesti v gradbeništvu.
Roche ima trenutno 15 centrov za raziskave in razvoj ter 13 proizvodnih lokacij v ZDA, ki zaposlujejo več kot 25.000 ljudi.
Roche, ki ima sedež v Baslu, namerava ustvariti nov proizvodni center za proizvodnjo zdravil za hujšanje, nov proizvodni obrat za gensko terapijo v Pensilvaniji, nov center za raziskave in razvoj v Massachusettsu in center za stalno spremljanje glukoze v Indiani. Njegove naložbe vključujejo tudi razširjene raziskovalne in proizvodne zmogljivosti na osmih obstoječih lokacijah.
Švica upa, da bodo napovedane naložbe zadostovale za ublažitev Trumpovih carin
V Švici upajo, da bodo napovedane velike naložbe v ZDA pomagale zagotoviti oprostitev uvoznih carin.Te naložbe so bile napovedane pred obiskom švicarske delegacije v Washingtonu, ki jo bosta vodila zvezna predsednica Karin Keller-Sutter in minister za gospodarstvo Guy Parmelin. Namen obiska je poudariti, kako pomembno je švicarsko poslovanje za ZDA, ter prepričati predsednika Donalda Trumpa, naj države ne obremeni s carinami, ki so bile sprva določene po bistveno višji stopnji od tistih za EU.
Švica je bila šokirana nad carinami in v parlamentu obstaja široka podpora uradnikom, da pokažejo, koliko mlrd švicarska podjetja vlagajo zdaj in bodo v prihodnje vložila v ZDA. To je po njihovem mnenju dobra strategija, ki lahko prepreči napovedane carine.
Napovedi o velikih naložbah so najmočnejše orožje, ki ga je Švica lahko uporabi, da bi Trumpa spomnila na vezi, ki vežejo ameriško in švicarsko gospodarstvo.
Švica je 7. največja tuja vlagateljica v ZDA. Med največjimi vlagatelji v ZDA sta poleg farmacevtskih podjetij med drugim tudi proizvajalec čokolade Barry Callebaut in inženirska skupina ABB.
Švicarska podjetja pa so tudi glavni vir prihodkov za ameriške vlagatelje, kot sta Blackrock in Vanguard Group, ki imata velike deleže v švicarskih korporacijah.
ZDA so največji švicarski izvozni trg.
Skupni izvoz blaga iz Švice v ZDA je v letu 2024 dosegel približno 67,97 mlrd EUR, kar je predstavljalo 16,5 % celotnega švicarskega izvoza.
Izvoz farmacevtskih izdelkov v ZDA je lani dosegel 32,7 mlrd EUR.
Viri:
- Factiva
- The Wall Street Journal
- Reuters
- The International Trade Centre (ITC)
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju farmacije
Poslovno okolje Švice
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.