Evropa izgublja svojo obsežno kemično industrijo
Vse več velikih kemičnih podjetij se umika iz Evrope
Zaradi visokih stroškov energije in vztrajno šibkega gospodarstva se vse več velikih kemičnih podjetij umika iz Evrope. To še posebej vpliva na energetsko intenzivno petrokemično in bazično kemijsko industrijo.Analiza podatkov Handelsblatta in Evropskega sveta za kemijsko industrijo Cefic kaže, da v tem segmentu napovedana zaprtja obratov trenutno dosegajo rekordno visoko raven.
Samo v Nemčiji je letos že 6 kemičnih podjetij napovedalo trajno zaprtje večjih obratov. To bo vplivalo na približno 2.000 delovnih mest.
Eden od teh je vodilni ameriški kemični proizvajalec Dow Chemical, ki je v začetku julija napovedal zaprtje dveh velikih proizvodnih obratov v vzhodnonemški kemični regiji med Hallejem in Leipzigom.
Podobno je tudi v drugih evropskih državah. Od začetka leta 2025 je 7 večjih korporacij napovedalo odprodajo in zaprtje velikih kemičnih obratov v Evropi ali njihovo prodajo.
Naftna družba Shell bi po lastnih izjavah lahko odprodala celotno petrokemično proizvodnjo v Evropi.
Britanska skupina Ineos, vodilna evropska dobaviteljica petrokemikalij, opozarja, da se sektor osnovnih kemikalij bori za preživetje. Hkrati napoveduje novo, nevarno odvisnost od proizvodnih lokacij zunaj Evrope in to v občutljivi geopolitični situaciji. V primeru zaprtja evropskih proizvodnih obratov bi morala Evropa uvažati velike količine osnovnih materialov in surovin iz držav, kot sta ZDA in Kitajska.
Nemško združenje kemične industrije VCI prav tako opozarja, da bo v primeru zaprtja evropskih tovarn osnovnih kemikalij Nemčija izgubila del svoje industrijske suverenosti.

Evropska komisija je predstavlja načrt za okrepitev kemične industrije v Evropi
Glede na kritično situacijo v evropski kemični industriji namerava EU zdaj sprejeti protiukrepe. Predsednica komisije Ursula von der Leyen (CDU) je v 8. julija 2025 napovedala sveženj ukrepov za povečanje proizvodnje evropske kemične industrije.Glavni cilji akcijskega načrta:
- okrepiti proizvodnjo kemikalij na ozemlju EU, zlasti za ključne kemikalije, kot so amonijak, klor in metanol
- zmanjšanje odvisnosti od tretjih držav z identifikacijo nujno potrebnih kemikalij in gradnjo tovarn v vseh 27 državah članicah, s čimer bi se zagotovila oskrba ter spodbudile naložbe in modernizacija industrijskih območij
- znižati cene energije, spodbujanje industrijskega razogljičenja z davčnimi olajšavami, spodbujanje povpraševanja po evropskih izdelkih znotraj EU in poenostavitev regulativ
- skleniti nove trgovinske sporazume z novimi dobavitelji in trgovinskimi partnerji
- boj proti nepošteni konkurenci, predvsem s strani Kitajske, ki svojo industrijo subvencionira in ji tako zagotavlja nepošteno prednost. EU bo zato uvedla trgovinske zaščitne ukrepe in okrepila nadzor nad uvozom v kemijskem sektorju
- javna naročila naj bi določala, da se mora najmanjši delež proizvodnje izvajati v Evropi.
Je za ukrepe že prepozno?
Proizvajalci kemikalij se zdaj sprašujejo, če ti protiukrepi niso že prepozni, saj napovedanih in prihajajočih zaprtij tovarn ni več mogoče preprečiti.Trend umika osnovnih kemikalij iz Evrope je očiten že nekaj časa in je po vojni v Ukrajini in še vedno šibkem povpraševanju v Evropi pridobil precejšen zagon.
- Dow Chemical bo konec leta 2027 zaprl tovarno v Böhlenu, južno od Leipziga, ter tovarno klor-alkalnega vinila v regiji. Ogroženih je 550 delovnih mest. Glede na stroške energije in predvidljivo šibko povpraševanje v Nemčiji, ameriško podjetje ne vidi možnosti za dobičkonosno nadaljnje delovanje obsežne tovarne za proizvodnjo osnovnih kemikalij, ki jih pridobiva iz nafte. Dow Chemical kritizira tudi vse večjo regulacijo kemične industrije v Evropi.
- Spomladi 2025 je francosko podjetje Total Energies napovedalo zaprtje 1 od 2 tovarn v Antwerpnu. Pregled vseh svojih lokacij v Evropi poleg Shella izvaja tudi kemično podjetje Sabic iz Saudske Arabije, ki je že zaprlo 1 svoj obrat na Nizozemskem.
- Sredi junija 2025 je britanski Ineos napovedal zaprtje svojega proizvodnega obrata v Gladbecku v severni regiji Ruhr. Tam proizvajajo fenol, industrijsko kemikalijo, ki se uporablja v plastiki. Z letno zmogljivostjo 650.000 ton je obrat eden največjih tovrstnih obratov na svetu. Izgubljenih bo 267 delovnih mest. Ineos je kot razlog za selitev navedel visoke stroške energije in pomanjkanje povpraševanja zaradi selitve strank iz Evrope.
- Bayer je v začetku letošnjega maja napovedal zaprtje celotnega obrata v Frankfurtu, kjer podjetje proizvaja sredstva za zaščito kmetijskih pridelkov. Poslovanje ni več dobičkonosno, ker na evropski trg vstopajo konkurenti iz Kitajske z nižjimi stroški in cenami. Prizadetih je 500 delovnih mest.
- BASF je že zaprl več večjih proizvodnih obratov na svoji glavni lokaciji v Ludwigshafnu, vključno z 1 od 2 proizvodnih lokacij za amonijak, pomembno osnovno kemikalijo. Sledila bodo lahko še nadaljnja manjša zaprtja.

Izračuni Handelsblatta in združenja kemične industrije Cefic kažejo, da je bilo od leta 2021 na več kot 20 lokacijah v evropski kemični industriji napovedano zaprtje proizvodnih zmogljivosti v skupni zmogljivosti več kot 13 mio ton. Verjetna so tudi nadaljnja zaprtja.
Vodilni izvršni direktorji nemške kemične industrije so v začetku julija na delovni večerji s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen ponovno poudarili dramatičnost razmer. Evropska komisija namerava zdaj olajšati stroške energije in regulacijo, prav tako kot nemška zvezna vlada, ki želi znižati stroške električne energije za energetsko intenzivne panoge.
Zemeljski plin je glavni vir energije za kemično industrijo. Po podatkih VCI je cena plina v Evropi trenutno približno 4-krat višja kot v ZDA.
Podjetja v kemični industriji se že dolgo pritožujejo, da se od nje zahteva doseganje ambicioznih podnebnih ciljev, ne da bi se hkrati okrepila njihova konkurenčnost. Posledica je zaprtje kemičnih obratov in posledična deindustrializacija.
Pobuda Evropske komisije naj bi to spremenila. EU obljublja predvsem manj birokracije in regulacije, na primer pri razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi in zmesi.
Prepoved kemikalije PFAS - kako obsežne bodo izjeme?
Poleg tega bo ponovno revidirana uredba o kozmetičnih izdelkih. Evropska komisija načrtuje poenostavitev uporabe posebej nevarnih snovi v kozmetičnih izdelkih, ki so razvrščene kot rakotvorne, mutagene ali strupene za razmnoževanje (CMR). V prihodnosti snovi CMR ne bodo več izpolnjevale enakih zahtev kot živila.Prihodnje ravnanje s PFAS bo verjetno ključnega pomena za industrijo. Čeprav bo ta obstojna kemikalija prepovedana v kozmetičnih izdelkih, embalaži za živila in oblačilih za prosti čas, bodo obstajale številne izjeme, kadar ni alternative PFAS. Predlog za to naj bi Evropska komisija predstavila letos novembra.
V tem okviru bo spremenjena tudi uredba o kemikalijah REACH. Evropska komisija pričakuje, da bo industrija s poenostavitvijo teh zakonov letno prihranila 363 mio EUR.
Vodilna podjetja v kemični industriji dvomijo, da je mogoče ustaviti trend migracije proizvodnje osnovnih kemikalij iz Evrope. Petrokemični obrati v ZDA, na Bližnjem vzhodu in v Aziji namreč proizvajajo bistveno ceneje, ker so surovine, kot sta nafta in plin, tam cenejše.
Po besedah Cefic so skupni stroški primerljivih evropskih obratov včasih celo 3-krat višji. Poleg tega so evropski petrokemični obrati večinoma stari več desetletij in je potrebna posodobitev.
Predvsem Kitajci prodirajo v Evropo s poceni, množično proizvedenimi kemikalijami.
Predstavniki kemične industrije so zaskrbljeni, ker industrija spet postaja odvisna od tujih držav. Menijo, da Evropa potrebuje zanesljivo domačo proizvodnjo osnovnih kemikalij, če želi postati bolj samozadostna zaradi varnosti.
V združenju VCI poudarjajo, da so osnovne kemikalije temelj ustvarjanja industrijske vrednosti v Evropi. Brez njih številne druge panoge, od avtomobilske do gradbene, ne bi delovale. Naraščajoči odliv bi lahko uničil celotne vrednostne verige.
Viri:
- Factiva
- Handelsblatt
- Reuters
- CE NoticiasFinancieras
- Foto: iStock
Preberite še:
Globalni trendi na področju kemične industrije
Slabi obeti za nemško kemično industrijo
Britanska kemična industrija počasi izumira
Poslovno okolje Nemčije
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.