Slabi obeti za nemško kemično industrijo
Nemško združenje kemične industrije je predstavilo rezultate za leto 2024
Draga energija in šibko gospodarstvo obremenjujeta kemično industrijo v Nemčiji. Naročil primanjkuje, kemične tovarne pa so premalo izkoriščene.Energetsko intenzivna kemična industrija je 3. največji nemški industrijski sektor, za avtomobilsko in strojno industrijo.
Združenje nemške kemijske industrije (VCI) je 13. decembra na svoji letni tiskovni konferenci predstavilo rezultate in napovedi nemške kemične industrije.
Po ocenah VCI bo nemška kemijsko-farmacevtska industrija v letu 2024 skupno zabeležila 2 % rast proizvodnje v primerjavi z letom prej, a bo proizvodnja letos za -16 % manjša kot v letu 2018.
Skupno sta nemški kemični in farmacevtski sektor letos ustvarila 221 mlrd EUR prometa, kar predstavlja -2 % padec v primerjavi s prejšnjim letom.
Upad je še posebej izrazit pri prodaji v Nemčiji. Te je letos medletno upadla za -4 %. Posli s tujino so zabeležili -1 % padec.
Panoga je bila poleti celo optimistična. V Q1 2024 se je namreč prodaja industrije v tujini povečala za 3,6 % v primerjavi s prejšnjim četrtletjem. Razlog za dvig je bilo povečano povpraševanje kupcev izven Evrope.
Nato pa se je povpraševanje občutno zmanjšalo, kar je neposredno vplivalo na proizvodnjo nemških kemijskih podjetij.
Po podatkih VCI je proizvodnja v industriji zaradi šibkega povpraševanja leta 2024 v povprečju delovala le s 75 % zmogljivostjo.
Posledično so nekatere obrate v zadnjih mesecih leta zaprli.
VCI napoveduje, da bodo verjetno sledila še nadaljnja zaprtja, zlasti v energetsko zelo intenzivnih osnovnih kemijskih procesih. Številni tamkajšnji proizvodni obrati so bili v letih 2023 in 2024 že trajno zaprti.
Kemična skupina Evonik je napovedala največje prestrukturiranje v svoji zgodovini
Tik pred konferenco VCI, 13. decembra 2024, je kemična skupina Evonik iz Essna napovedala največje prestrukturiranje v svoji zgodovini. Posledično bi lahko skupaj z varčevalnim programom, ki že poteka, v skupini izgubili ali preselili s prodajo poslovnih enot do 7.000 delovnih mest.Skupina je že marca napovedala, da namerava do leta 2026 ukiniti približno 2.000 delovnih mest.
Poleg tega obstaja tudi možnost prodaje enot na lokacijah Marl in Wesseling, kjer dela okoli 3.600 delavcev.
Nadaljnjih 1.400 delovnih mest v Evoniku bi lahko zmanjšali s prodajo drugih operativnih enot.
Skupno lahko Evonik tako opusti 7.000 od svojih trenutnih 32.000 delovnih mest. Odpuščanja zaradi operativnih razlogov so do leta 2032 za enkrat izključena.

BASF zaostruje program zmanjševanja stroškov
Pod kolikšnim pritiskom je nemška kemična industrija, kažejo tudi razmere v Ludwigshafnu, kjer največja kemična skupina na svetu BASF, upravlja svojo največjo tovarno Verbund.BASF je že večkrat zaostril svoj program zmanjševanja stroškov v Ludwigshafnu. Od skupno 2,1 mlrd EUR, kolikor želi BASF privarčevati do konca leta 2026, namerava največ privarčevati prav v centrali v Ludwigshafnu.
Skupina je prve obrate že zaprla, trenutno pa pregleduje dobičkonosnost še številnih drugih obratov.

Napovedi VCI za leto 2025
Po anketi članov industrijskega združenja VCI skoraj vsako 2. podjetje pričakuje tudi padec dobička. Vendar pa v 3. največjem industrijskem sektorju Nemčije večjega zmanjševanja delovnih mest ni mogoče predvideti.Varčevalnim ukrepom v industriji ni videti konca in napoved VCI je za leto 2025 precej pesimistična.
Združenje predvideva, da se bo promet v panogi upočasnil in bo dosegel ničelno stopnjo rasti. Proizvodnja v farmacevtskem sektorju naj bi se povečala za 0,5 %, v kemijskem sektorju pa naj bi stagnirala. Cene v industriji se bodo po napovedih znižale za -0,5 %. Prav tako naj bi se zmanjšal obseg naročil.
Nemčija bo po napovedi VCI po dinamiki še naprej zaostajala v mednarodni primerjavi, tako v celotnem gospodarstvu kot v kemični industriji.
Razlog za to je nekonkurenčnost, ki izhaja iz visokih proizvodnih stroškov in vse večje birokracije, ki po mnenju Združenja ni le v nemški vladi, ampak tudi v EU.
Kemijska podjetja navajajo, da je regulacija največje breme za njihovo poslovanje. Poleg tega jih bremenijo tudi visoki stroški dela, davki ter počasni postopki odobritve.
Nemška podjetja različno ocenjujejo, kdaj bo kemična industrija spet zaživela. Glede na raziskavo, ki jo je med podjetji članicami izvedel VCI, nekatera podjetja pričakujejo vzpon že poleti ali jeseni 2025, medtem ko vsako 2. podjetje pričakuje okrevanje povpraševanja šele leta 2026 ali kasneje. Skoraj vsako 2. podjetje v letu 2025 pričakuje tudi padec dobička.
Nemška kemična podjetja se vse bolj širijo v tujino
V Združenju VDC ocenjujejo, da bodo za ponovno vzpostavitev konkurenčnosti v prihodnje potrebne številne inovacije in naložbe, pa tudi povečanje produktivnosti za vsaj 30 %.A nemška kemična podjetja se vse bolj širijo v tujino, v ZDA in Azijo, pa tudi v sosednje evropske države.
Prihodnje leto namerava 40 % podjetij, ki so člani VCI, v Nemčijo vlagati manj, le 25 % jih želi v svoji državi porabiti več. Kar 46 % anketiranih povečuje naložbe v tujini.
Razlogi za to so različni. Ne gre le za višje stroške doma. Kemična podjetja povečujejo svojo prisotnost v Aziji in ZDA, ker sta to 2 rastoča trga in želijo biti tam blizu kupcem. Hkrati se podjetja pripravljajo na morebitne trgovinske omejitve, ki bi vplivale na izvoz iz Nemčije.
Viri:
- Factiva
- Die Welt
- Handelsblatt
- Foto: Evonik, iStock
Preberite še:
Več informacij o globalnih trendih na področju kemične industrije
Gospodarstvo ter možnost vstopa na nemški trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.