Združeni arabski emirati

Predstavljamo poslovno okolje Združenih Arabskih Emiratov




Zaradi visokih cen nafte in diverzifikacije gospodarstva, so ZAE postali 2. največje gospodarstvo Bližnjega vzhoda in Severne Afrike, takoj za Savdsko Arabijo.

ZAE imajo odprto gospodarstvo z visokim BDP na prebivalca in znatnim trgovinskim presežkom. 

Najpomembnejši gospodarski sektor v ZAE ostaja naftna industrija, vendar se gospodarstvo ZAE vse bolj usmerja v storitveni sektor, zlasti v finančne storitve, turizem, trgovino in logistiko, saj si ZAE močno prizadevajo za gospodarsko diverzifikacijo, da bi zmanjšali svojo odvisnost od nafte in zagotovili trajnostno gospodarsko rast.
Dubaj se je razvil v globalno finančno središče in turistično destinacijo, medtem ko si Abu Dhabi prizadeva postati središče za kulturo, izobraževanje in obnovljive vire energije. ZAE vlagajo v tehnologijo in digitalno preobrazbo, z iniciativami kot je Smart Dubai ter podporo inovacijam in zagonskim podjetjem. Pomemben del strategije je tudi prehod na obnovljive vire energije in zeleni razvoj, z obsežnimi projekti na področju sončne energije in ciljem ogljične nevtralnosti do leta 2050.

V gospodarstvu ima prevladujočo vlogo storitveni sektor, ki prispeva 53 % BDP, sledita mu industrija s 46 % in kmetijstvo z 1 %.

Storitveni sektor v ZAE je v zadnjih desetletjih doživel izjemno rast in zdaj predstavlja največji del gospodarstva, ki zaposluje 69 % delovne sile. Najpomembnejši segmenti so trgovina, letalski prevoz, bančništvo, finančne storitve in ter turizem. Turizem prispeva 12 % k BDP, predvsem po zaslugi Dubaja, ki je v letu 2024 sprejel 18,72 mio obiskovalcev.

Industrijski sektor zaposluje približno 30 % delovne sile. Delež BDP iz naftnega in plinskega sektorja se zaradi uspešne politike diverzifikacije gospodarstva postopoma zmanjšuje. Med najhitreje rastočimi dejavnostmi so predelava kovin in aluminija, farmacevtska industrija in biotehnologija, industrijska predelava živil, ter proizvodnja gradbenih materialov. Pomembno vlogo ima tudi tehnološko napredna proizvodnja, vključno z avtomatizacijo, robotiko, 3D-tiskom in proizvodnjo elektronskih komponent.
ZAE vlagajo tudi v zeleno proizvodnjo, z namenom razvoja okolju prijaznih tehnologij in postopkov, kar vključuje proizvodnjo sončnih panelov, sistemov za reciklažo in trajnostnih rešitev za industrijo.

Kmetijski sektor zaposluje le približno 1 % delovne sile, saj večina države nima ustreznih pogojev za kmetijstvo, kmetijska površina pa znaša le 390.000 hektarjev. ZAE tako približno 90 % hrane uvozijo. Kljub temu so ZAE v zadnjih desetletjih znatno vlagale v razvoj kmetijstva z uporabo naprednih tehnologij, kot so hidroponika in vertikalno kmetijstvo. Med glavne kmetijske dejavnosti sodijo ribolov in pridelava datljev.
 

Poslovne priložnosti v ZAE


ZAE so ena najbogatejših držav v regiji, z gospodarstvom, ki ponuja številne priložnosti. Te se še naprej širijo, podprte z močno rastjo prebivalstva in realnega BDP.
 
  • Stabilno zakonodajno okolje ustvarja ugodne pogoje za mednarodna podjetja, ki želijo poslovati na tem območju.
  • Strateška geografska lega med Evropo, Azijo in Afriko, državi omogoča, da deluje kot pomembno tržno in logistično vozlišče. ZAE ima razvito vrhunsko infrastrukturo, vključno s svetovnimi pristanišči, letališči in cestnimi omrežji. Politična stabilnost, ugodna davčna politika z ničelno stopnjo davka na dohodek in davka na dodano vrednost, ter prosto tržno gospodarstvo, ustvarjajo privlačno poslovno okolje za tuje vlagatelje.
  • ZAE so vzpostavili številne proste ekonomske cone, kjer lahko tuja podjetja poslujejo s 100 % tujim lastništvom in brez običajnih birokratskih ovir.
  • ZAE imajo visoko gostoto posameznikov z neto premoženjem nad 1 mio USD.
  • Prebivalstvo s srednjimi dohodki (zlasti izseljenci z daljšim stažem) je začelo veliko trošiti za dolgoročne trajne dobrine, kot so avtomobili, pohištvo, elektronski aparati in luksuzni izdelki. 
  • Spremembe naložbene, civilne in državljanske zakonodaje bodo v prihodnjih letih pritegnile večje število premožnih tujcev, ki bodo prebivali in vlagali v ZAE. 

Najbolj perspektivni sektorji za tuje izvoznike in vlagatelje:
 
  • Obnovljivi viri energije: ZAE so začeli ambiciozno prehajati na čistejše vire energije, zlasti sončno energijo, s projektom kot je sončna elektrarna Mohammed bin Rashid Al Maktoum v Dubaju. V državi razvijajo tudi druge tehnologije za čisto energijo, vključno z vodikovimi gorivnimi celicami in zajemanjem ogljikovega dioksida. Energetska strategija ZAE 2050, predvideva povečanje deleža čiste energije na 50% do leta 2050, kar odpira številne priložnosti za vlaganja v ta sektor.
  • Tehnološki sektor: Tehnološki sektor v ZAE doživlja hitro rast, saj vlada aktivno spodbuja inovacije in digitalno preobrazbo prek strateških pobud, kot sta strategija za umetno inteligenco in blockchain tehnologijo. Abu Dhabi vlaga v razvoj tehnoloških centrov, kot je Hub71, ki privablja zagonska podjetja z vsega sveta. Finančne tehnologije ponujajo priložnosti na področjih, kot so digitalna plačila, denarni prenosi in spletno bančništvo, obenem pa se hitro razvijajo tudi e-trgovina, pametna mesta in kibernetska varnost, kar odpira širok nabor naložbenih možnosti.
  • Nepremičninski sektor: Poslovne, stanovanjske in turistične nepremičnine so privlačne za vlagatelje zaradi visokih donosov in relativno stabilnega trga. Zaradi zahodnih sankcij proti Rusiji se je v ZAE preselilo veliko Rusov, ki so predvsem v Dubaj preselili svoja sredstva ter investirali v nepremičnine, kar je dodatno okrepilo že tako močan nepremičninski trg. V zadnjih letih se je pojavil tudi trend trajnostnih in pametnih gradenj, ki sledijo globalnim standardom za zeleno gradnjo, kar odpira nove niše za specializirana podjetja.
  • Zdravstveni sektor: Vlada vlaga v razvoj medicinskih mest in zdravstvenih grozdov, kot je Dubajsko zdravstveno mesto, ki privablja vrhunske mednarodne zdravstvene ustanove in strokovnjake. Obstajajo priložnosti za vlaganja v specializirane zdravstvene storitve, kot so kardiologija, onkologija in plastična kirurgija, pa tudi v tele-medicino in digitalno zdravstvo. Poleg tega se v ZAE razvija tudi farmacevtska industrija, ki ponuja priložnosti za proizvodnjo zdravil in medicinskih pripomočkov.
  • Turizem: ZAE so se uveljavile kot priljubljena turistična destinacija. Poleg tradicionalnega luksuznega turizma obstajajo tudi priložnosti v nišnih segmentih, kot so zdravstveni turizem, poslovni turizem in kulturni turizem.
 
Več o poslovnih priložnostih na trgu ZAE si preberite tukaj
 

Tržni izzivi in mednarodno poslovanje v ZAE


Kljub številnim prednostim, ki jih ponuja poslovno okolje v ZAE, se podjetja pri vstopu na ta trg soočajo tudi z določenimi izzivi.

Eden ključnih izzivov je kulturna raznolikost in potreba po razumevanju lokalnih poslovnih običajev, ki so pogosto prepleteni z islamskimi vrednotami in tradicijami.

Regulativno okolje je sicer stabilno, vendar lahko zapleteno. Kljub velikim prizadevanjem za poenostavitev birokratskih postopkov se podjetja lahko še vedno srečujejo z administrativnimi izzivi, zlasti pri ustanavljanju podjetij zunaj prostih ekonomskih con, kjer veljajo strožja pravila glede lastništva in lokalnih partnerjev.

Ostali tržni izzivi:
 
  • zamude pri plačilih, zlasti v javnem sektorju
  • ne-transparentni razpisni postopki
  • ni enotne spletne platforme za javne razpise
  • problematična pravila o odpovedi pogodbe trgovskim zastopnikom
  • dolgotrajni in zapleteni postopki reševanja sporov 
 

Uvoz in izvoz Slovenije v ZAE


Blagovna menjava med Slovenijo in ZAE je v letu 2024 dosegla 158 mio EUR, s čemer so se ZAE uvrstili na 39. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
 
Več o uvozu in izvozu Slovenije v ZAE preberite tukaj
 
 

Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?


Bodite obveščeni o najnovejših objavah.  Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.