Kosovo 
Predstavljamo poslovno okolje Kosova

Kosovo je 3. najrevnejša država v Evropi.
Gospodarska rast države je odvisna od domače porabe goriva in izvoza. Od osamosvojitve je Kosovo znatno gospodarsko napredovalo, vendar ostajajo številni izzivi, zlasti veliko neformalno gospodarstvo, velika odvisnost od nakazil in visoka stopnja brezposelnosti.
Kosovo ima mlado prebivalstvo, saj je več kot 50 % prebivalcev mlajših od 25 let.
Nizki stroški dela in bogati naravni viri so na Kosovo privabili že več pomembnih naložb, na trgu pa je prisotnih tudi več mednarodnih podjetij in franšiz. Omejeno regionalno gospodarsko povezovanje in nenehne napetosti s sosednjo Srbijo so glavne ovire za privabljanje neposrednih tujih naložb, ki so ključne za gospodarski razvoj Kosova.
Storitveni sektor ustvari 57 % BDP. Sledita industrija s 33 % in kmetijstvo z 10 %.
Storitveni sektor Kosova obsega turizem, gradbeništvo in finance.
Vodilne proizvodne dejavnosti so industrija gradbenih materialov, kovinska industrija in rudarstvo. Industrijski sektor Kosova se počasi razvija a zaostaja zaradi pomanjkanja naložbenih priložnosti.
Kmetijski sektor Kosova igra pomembno vlogo v gospodarstvu Kosova. V državi gojijo različne pridelke, vključno s paradižnikom, papriko, kumarami in solato. Kmetijski sektor zaradi pomanjkanja financiranja, lokalnih kmetov in usposobljene delovne sile, zaostaja za balkanskimi državami v Evropi.
Kosovo ima 400 hektarjev površin za pridelavo v rastlinjakih in je neto uvoznik zelenjave.
Poslovne priložnosti na Kosovu
Kosovo uvaža veliko strojne opreme, plastičnih izdelkov, vozil ter izdelkov iz železa in jekla.
Največ priložnosti za tuja podjetja predstavljajo sektorji IKT, energetike, zdravstva in obrambe.
Z razvojem kosovskega gospodarstva raste tudi potreba po strokovnih finančnih, pravnih, arhitekturnih, inženirskih storitvah, storitvah razvoja programske opreme, odnosih z javnostmi in storitvah grafičnega oblikovanja.
Kosovo gradi tudi več industrijskih parkov, katerih namen je privabiti tuja podjetja k naložbam na Kosovu.
- Že delujoči industrijski parki so v bližini severnega mesta Mitrovica, južnega mesta Suhareka, ter v bližini jugovzhodnega mesta Viti.
- V gradnji pa so še industrijski parki v Orahovcu, v bližini osrednjega mesta Lipjan in severnega mesta Vučitrn, ter v mestu Drenas.
Več o poslovnih priložnostih na kosovskem trgu si preberite tukaj
Tržni izzivi in mednarodno poslovanje na Kosovu
- Majhen kosovski trg predstavlja izziv za naložbe v panoge, ki zahtevajo precejšnjo ekonomijo obsega za doseganje donosnosti.
- Kosovski pravosodni sistem ostaja šibak, vendar se počasi izboljšuje.
- Korupcija je eden večjih izzivov v državi.
- Preglednost javnih naročil se je v zadnjem času izboljšala, saj so vsa javna naročila v celoti elektronska, informacije o javnih naročilih pa so javno dostopne. Kljub temu prihaja do nepravilnosti pri izvedbi javnih razpisov na državni in občinski ravni.
- Slaba zaščita pravic intelektualne lastnine, ki še posebej ovira rast franšiz na kosovskem trgu.
- Kosova kot neodvisne države ne priznavajo Srbija ter še nekatere države članice EU, kar povzroča določene omejitve, vključno z manj možnostmi letov, daljšimi prevoznimi potmi, omejitvami potovanj zaradi strogih vizumskih zahtev in izzivi z mednarodnimi bančnimi nakazili.
- Komercialna in fizična infrastruktura, vključno z elektriko, železniškimi storitvami in javnim prevozom, je lahko nezanesljiva, zlasti v oddaljenih gorskih regijah.
Uvoz in izvoz Slovenije na Kosovo
Blagovna menjava med Slovenijo in Kosovom je v letu 2024 dosegla 200 mio EUR, s čemer se je Kosovo uvrstilo na 41. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi.
Več o uvozu in izvozu Slovenije na Kosovo preberite tukaj
Želite prejemati najnovejše novice na vaš elektronski naslov?
Bodite obveščeni o najnovejših objavah. Na prejemanje aktualnih novic se prijavite v rubriki E-Info.