Kosovo

Prodaja na Kosovo


Kako prodajati na Kosovo?
 
Predstavljamo vsebine:
Gospodarska politika vlade
Trendi obnašanja kupcev in kupna moč
Tržne poti, distribucija
Spletna prodaja na Kosovem
Javna naročila
Sejmi 
Plačevanje
Transport in logistika
Poslovni imeniki in koristne povezave
 

Gospodarska politika vlade

Ključne prednostne naloge vladne politike vključujejo:

Zmanjšanje revščine
Vlada se zavezuje, da bo do leta 2027 zmanjšala stopnjo revščine za 6 %, s kakovostnimi zdravstvenimi storitvami in reformo sistema socialne pomoči.

Povečati zmogljivost obnovljivih virov energije
Vlada namerava do leta 2030 povečati zmogljivost obnovljive energije z 279 MW na 1600 MW, vključno s povečanjem zmogljivosti shranjevanja baterij na vsaj 170 MW v nacionalnem električnem omrežju.

Digitalna preobrazba
Do leta 2027 želi Kosovo digitalizirati 65 % javnih storitev za državljane in podjetja, s ciljem usposobiti 80 % prebivalstva z osnovnimi digitalnimi veščinami do leta 2030.

Reforma izobraževalnega sistema
Kosovo je odločeno izvesti pomembne reforme v izobraževalnem sistemu, pri čemer bo do leta 2027 za izobraževanje namenilo 4-6 % BDP in 15-20 % javnih izdatkov.
 

Trendi obnašanja kupcev in kupna moč

Kosovo je ena najrevnejših držav, dohodki prebivalstva so nizki. Pri nakupni odločitvi je zato najpomembnejša cena. Potrošniki iščejo cenovno najugodnejše in akcijske ponudbe.

Uporaba interneta in socialnih medijev spreminja vedenje potrošnikov. Ti se preko spleta pogosto informirajo o izdelkih že pred nakupom in primerjajo cene izdelkov. Internet in socialni mediji postajajo tudi na Kosovu eden od pomembnejših promocijskih kanalov.
 

Tržne poti, distribucija

Maloprodajni trg je eden najhitreje rastočih sektorjev na Kosovu. Rast trga temelji na povpraševanju potrošnikov po zahodnih nakupovalnih standardih in izdelkih.
 
Mnogi lokalni uvozniki so hkrati tudi veletrgovci, distributerji in trgovci na drobno.
 
Lokalne verige supermarketov ETC, Meridian Express in Viva Fresh, upravljajo velike trgovine v ključnih mestih, ter dopolnjujejo in nadomeščajo tradicionalna družinska podjetja na teh območjih.
 
Tuja podjetja so uspešno sodelovala z lokalnimi podjetji pri odprtju velikih trgovin s pohištvom, kot sta JYSK in Lesna, ter supermarketov, kot so Interex, Spar Kosovo in Conad.
 
V maloprodajnem okolju na Kosovu prevladujejo majhne maloprodajne trgovine, a je vedno večje povpraševanje potrošnikov po velikih sodobnih supermarketih in hipermarketih.

Marca 2023 so na Kosovu odprli nakupovalno središče Prishtina Mall. To je nov super-regionalni maloprodajni kompleks, ki se nahaja 10 km od glavnega mesta Prištine. Je eden največjih nakupovalnih in prostočasnih kompleksov v jugovzhodni Evropi. Središče gosti številne mednarodne blagovne znamke, vključuje pa tudi restavracije in prizorišča za zabavo. Nakupovalno središče upravlja oddelek za upravljanje nepremičnin portugalske družbe Sonae Sierra.

Na kosovski maloprodajni trg je leta 2023 vstopila tudi nemška diskontna trgovska veriga Lidl, ki na kosovskem trgu deluje preko podjetja Lidl Kosova LLC. 
 
 
 

Spletna prodaja na Kosovu


Po podatkih kosovskega telekomunikacijskega regulatorja, več kot 90 % kosovskih gospodinjstev redno uporablja internet, število posameznikov, ki uporabljajo mobilni internet, pa presega 92 %.

Čeprav ima Kosovo najvišjo stopnjo prodora interneta v regiji, je sektor e-trgovine še vedno v povojih.

V času pandemije Covid-19 je veliko podjetij na Kosovu začelo eksperimentirati z uporabo e-trgovine. Večina komercialnih bank je uvedla internetno bančništvo in vsa javna podjetja ponujajo možnosti spletnega plačila računov.

Kosovo sledi standardom EU za e-trgovino in varstvo potrošnikov.

Večje spletne prodajne platforme, vključno z Amazonom, Aliexpressom in ASOS, omejujejo pošiljanje blaga na Kosovo.

Po podatkih kosovske statistične agencije, se večina spletnih nakupov na Kosovu opravli preko spletnih ponudnikov v EU.

Načini plačila za transakcije e-trgovine vključujejo e-bančništvo, kreditne kartice (Visa in Mastercard) in plačilo po povzetju. Medtem ko plačilne storitve, kot sta PayPal in Payoneer, niso prisotne na Kosovu, nekateri uporabniki poiščejo ustrezne rešitve pri bankah v sosednjih državah. 

 

Več o spletni prodaji  v tujino in kako vam lahko pri tem pomagamo, si lahko preberete na tej povezavi.
 

Javna naročila

 

Sejmi

 
 

Plačevanje

Večina kosovskih podjetij uvaža blago na podlagi kratkoročnih kreditov dobaviteljev. V začetku poslovanja med najpogostejše plačilne metode spadajo avansna plačila, dokumentarni inkaso, čeki in akreditivi. 

Plačilna disciplina je na Kosovu slaba. V državi ne deluje nobena bonitetna agencija, zato je težko preveriti boniteto podjetij.  

Več: Plačilni promet – izvozno okno
 
 

Transport in logistika

Ker je Kosovo kopenska država, se večina transporta odvija po cesti, v manjši meri pa preko železnice in zraka. Blago običajno prispe na mejne prehode in se nato odpelje na carinske terminale. 

Vlada Kosova si prizadeva za naložbe v prometno infrastrukturo, kar bi pripomoglo k gospodarskemu razvoju države. Kosovo načrtuje oživitev ključnih avtocest in železniških prog tako za domači promet kot povezave s sosednjimi državami, tudi s pomočjo EBRD.

Letalski transport poteka preko mednarodnega letališča v Prištini, ki ima direktne povezave s številnimi evropskimi letališči. 

 
Več:  

Poslovni imeniki in koristne povezave:

 

Druge koristne povezave:



Viri:
  • Factiva
  • LLoyds Bank
  • SeeNews
 
Posodobljeno avgust 2024.



 Poglejte si tudi: