Hrvaška se sooča z izzivi množičnega turizma
Hrvaška si prizadeva za trajnostni turizem, a ga ne uresničuje
Po eni strani Hrvaška uspeva zaradi množičnega turizma, po drugi strani pa ji množični turizem povzroča vse večje breme.Hrvaški minister za turizem Tonči Glavina poziva k trajnostnemu turizmu. Turizem prebivalstvu ne bi smel povzročati več bremen kot koristi, zato je po njegovem mnenju potrebno ukrepati takoj, če ne bo tudi Hrvaška v 3 do 5 letih imela enake težave, kot jih ima sedaj Mallorca.
Po njegovem mnenju bi se morali usmeriti na rast predvsem v zgodnji in pozni sezoni, s čimer bi lahko zmanjšali število nočitev sredi poletja.
A na vrhuncu letošnje turistične sezone se število turistov povečuje, povečujejo se cene ter s tem tudi prihodki v turizmu. Kljub pozivom k trajnosti si Hrvati lahko letos obetajo rekordno turistično sezono.
Preberite še: V Evropi narašča trend trajnostnega turizma
Cene počitnic na Hrvaškem rastejo
Raven cen počitnikovanja je na Hrvaškem trenutno nižja od ravni cen v Italiji, vendar je nad ravnjo cen v Španiji, Grčiji in na Portugalskem.A kljub temu, da Hrvaška ne sodi več med poceni počitniške destinacije, kot so Albanija, Bolgarija ali Turčija, še vedno ostaja priljubljena turistična destinacija.
Ena od možnosti, kako preprečiti množični turizem v visoki poletni sezoni, je zato tudi ta, da se del turistov, ki prihajajo sredi poletja, preusmeri iz drage visoke sezone v cenejšo nizko sezono z občutnim zvišanjem cen.
Preberite še: Letos so najvišje cene kampiranja v Italiji, na Hrvaškem in v Švici
Breme množičnega turizma
Prebivalce hrvaških obalnih območij pestijo podobne težave kot prebivalce v prenatrpanih počitniških središčih v Andaluziji, Mallorci ali Gran Canarii.- Kljub upadanju prebivalstva je ugodna stanovanja za mlade družine težko najti, saj se uporabljajo kot počitniška stanovanja.
- Naraščajoči življenjski stroški v turističnih središčih pospešujejo migracije lokalnega prebivalstva.
- Zaradi pomanjkanja sezonskih delavcev in močnega povečanja povpraševanja tuje goste vse pogosteje strežejo tuji delavci migranti iz držav z nizkimi plačami.
Eno od hrvaških mest, ki ga bremeni množični turizem, je tudi Dubrovnik, ki je priljubljena popotniška destinacija skozi vse leto.
V Dubrovniku že več let pripravljajo nove akcijske načrte za trajnostni turizem, a staro mestno jedro kljub temu poka po šivih. Zato se že razpravlja o uvedbi vstopnic za staro mestno jedro Dubrovnika.
O potrebi po trajnostnem turizmu se na Hrvaškem govori že leta, a trenutno še ni večjega napredka na tem področju.

Številke v hrvaškem turizmu še naprej rastejo
- Število tujih turistov se je na Hrvaškem od leta 2010 skoraj podvojilo in leta 2023 doseglo 16,85 mio.
- Po podatkih hrvaške centralne banke je Hrvaška leta 2023 ustvarila 14,6 mlrd EUR prihodkov od tujih turistov, ali 18,8 % BDP.
- Prihodki od tujih turistov na Hrvaškem so se v Q1 2024 medletno povečali za 25 % in dosegli 825 mio EUR, kar predstavlja 19 % ocenjenega BDP.
- Hrvaška je v Q1 2024 zabeležila več kot 1,1 mio prihodov in več kot 3 mio prenočitev.
- Največ nočitev so v Q1 2024 zabeležili v Istri (772.000), Kvarnerju (534.000) in Splitsko-dalmatinski županiji (333.000), največ v destinacijah, kot so Zagreb, Rovinj, Dubrovnik, Split, Opatija, Poreč in Zadar.
- Gledano po trgih so v Q1 2024 največ nočitev ustvarili domači gostje (962.000), sledijo Slovenci (285.000), Nemci (279.000) in Avstrijci (250.000).
Viri:
- Factiva
- SeeNews
- Frankfurter Rundschau
- CroatiaWeek
Preberite še:
Globalni trendi na področju turizma
Hrvaški turizem
Gospodarstvo ter možnost vstopa na hrvaški trg
Za informacije na www.izvoznookno.si skrbimo:
- ekipa Sektorja za spodbujanje internacionalizacije, SPIRIT Slovenija, javna agencija,
- svetovalci v državah ter
- zunanji sodelavci in institucije, ki posredujejo informacije za posamezne vsebine na spletni portal.